Bebeklerde Göbek Fıtığı

Bebeklerde Göbek Fıtığı (Herni)

Göbek Fıtığı Olan Bebekler

Göbek fıtığı olan bir bebekte, bebek ağladığı, öksürdüğü ya da gerildiği zaman göbek deliği çevresinden dışarı doğru şişen yumuşak bir çıkıntı dokusu vardır.19

Doğumdan önce tüm bebeklerin kan damarlarının göbek kordonuna ulaşmak için geçtiği bir delik vardır. Bazı durumlarda (beyaz bebeklere kıyasla siyah bebeklerde) bu delik doğumdan sonra tamamen kapanmaz.

Sorun göbek deliği çevresindeki halkayı bir araya getirememekten doğmaktadır. Sonuçta az bir miktar bağırsak göbek deliğinden dışarı kayar.

Göbek Fıtığı Nedir? Konulu videomuzu inceleyebilirsiniz.

YouTube video

Diğer fıtıkların aksine bebeklerde göbek fıtığının tehlikesi çok azdır.

Göbek Fıtığı Neden Oluşur?

Bebek altı aylık olmadan önce ortaya çıkanların çoğu bebek bir yaşına girdiğinde yok olur. Fıtık gittikçe daha büyümedikçe çocuk beş yaşına girene kadar zamanla iyileşmedikçe veya herhangi bir engel oluşturmadığı sürece ameliyat nadiren gereklidir.

Göbek fıtığı göbek deliği etrafındaki halkanın ortaya toplanamamasından dolayı oluşur. Bu durum öksürme, gerilme ve ağlama esnasında daha da dışarı çıkan yumuşak bir çıkıntı ortaya çıkmasına neden olur.

Bebeklerde Göbek Fıtığı

Bebeklerde Göbek Fıtığı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu tip kitle görüntü açısından endişe yaratırsa da tıbbi açıdan problem çıkarmaz. Küçük delikler birkaç ayda iyileşirken, büyük deliklerin iyileşmesi iki yıla kadar sürebilir.

Bel sargıları, yara bantları ve yapışkan uçlu bantlar güncelliğini kaybetmiştir ve etkili olmayan yöntemlerdir. Ayrıca deriyi tahriş edebilirler.

“En iyi tedavi hiç tedavi etmemektir!”

Göbek fıtıklarını ameliyatla düzeltmek basit, güvenli bir yoldur, fakat yalnızca anneyi ve babayı rahatsız eden büyük ya da büyümekte olan delikler için geçerlidir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Olduğunda Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

  •  Fıtık içeri itildiğinde içeri girmiyorsa,
  •  Aniden büyümeye başladıysa,
  •  Hassaslaşırsa,
  •  Bebek ağlayınca fırlıyor,
  •  Bebekte kusmaya neden oluyorsa doktora başvurun.

Göbek düşmeden önce geçici olarak dışarı fırlayan göbeği fıtıkla karıştırmayın. Fıtık bebek ağladığında dışarı fırlar, göbek fırlamaz.

Göbek fıtığı ne zaman tedavi edilir? Konulu videomuzu inceleyebilirsiniz.

YouTube video

Bebeklerde Göbek Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında, bebeklerde göbek fıtığına para koyma gibi çeşitli inanışlar olsa da, bunların bilimsel bir gerçekliği yoktur. Bebeğinizde göbek fıtığı olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz göbek fıtığının durumuna göre bir tedavi yol haritası oluşturacaktır.

Genellikle 3 yaşına kadar kendiliğinden geçmesi beklenir ancak geçmediği durumlarda veya çok büyük olduğu durumlarda doktor ameliyata karar verebilir.

Bebeklerde göbek bağı ne zaman düşer merak ediyorsanız: https://www.bebek.com/bebeklerde-gobek-bagi-ne-zaman-duser/

Post navigation

Bir yanıt yazın