Bebeklerde Doğru Oyuncak Seçimi ve baby toys Karakterleri

Herkese merhabalar!

Bebeğinizin yaşına ve gelişim alanına uygun oyuncak seçerken zorlanıyorsanız aşağıdaki tablo tam size göre! 🙂  Bebeğiniz doğduğunda ilk 6 ay duyusal gelişim oldukça önem taşır. Bu dönemde görsel ve işitsel zeka gelişimi için zıt renkleri barındıran toplardan, siyah-beyaz eğitici kartlardan ve farklı seslere sahip oyuncaklardan faydalanabilirsiniz. Bebeğiniz dünyaya geldiği ilk andan itibaren sizinle iletişime geçmeye çalışır, onun iletişim becerilerini desteklemek için dil gelişimine yatırım yapabilirsiniz. Bebeğinizin yaş grubuna uygun dil gelişimini destekleyen oyuncaklar için listemize göz atabilirsiniz! 🙂

Bebeğiniz büyüdükçe etrafı keşfetme ve hareket etme ihtiyacı da artar. 🙂 Siz de çeşitli oyuncaklarla bebeğinizin güvenli bir şekilde fiziksel gelişimini destekleyebilir ve ona ihtiyaç duyduğu oyuncakları sağlayabilirsiniz.Bebeklerde Yaşa ve Gelişime Uygun Oyuncak Seçimi

Bebeğiniz etrafı keşfettikçe, yeni bilgiler ve beceriler öğrenmeye başlar. Problemlerle karşılaştıkça bu problemleri özüm yolları arar, dener, yanılır ve öğrenir. Bebeğinizin bilişsel becerisini desteklemek için kutu oyunları, yapbozlar, tuşlu oyuncaklar ya da bul-tak oyuncakları gibi oyuncaklardan faydalanabilirsiniz.

Son olarak, bebeğiniz 2-3 yaşlarına geldiğinde çevresindekilerle daha fazla iletişime geçmeye ve sosyalleşmeye başlar. Sosyal ve duygusal gelişimini desteklemek için oyun setleri, sembolik oyunlar ve mutfak seti, tamir seti gibi gerçek hayatı temsil eden oyuncaklardan faydalanabilirsiniz.

BEBEK OYUNCAK LİSTESİ

Duyusal Gelişim

Gelişim Alanı Oyuncak 0-6 Ay 6-9 Ay 9-12 Ay 12-18 Ay 18-24 Ay 2-3 yaş 3-4 Yaş
Duyusal Gelişim Zıt renkli toplar X X
Zilli çorap & eldiven X X
Çıngırak X X X
Dişlik X X X
Marakas X X X X
Zilli/ses çıkaran toplar X X X X
Su/banyo oyuncakları X X X X
Piyano X X X X X
Farklı dokulu oyuncaklar X X X X X X
Plaj oyuncakları X X X X X
Ksilofon/davul X X X X
Parmak boyası X X
Oyun hamuru X X

Dil Gelişimi

Gelişim Alanı Oyuncak 0-6 Ay 6-9 Ay 9-12 Ay 12-18 Ay 18-24 Ay 2-3 Yaş 3-4 Yaş
Dil Gelişimi Siyah-beyaz zeka kartları X X
Banyo kitapları X X X
Yumuşak bebek kitabı X X X
Resimli hikaye kitapları X X X X X X X
Parmak kuklaları X X X X X X X
El kuklaları X X X X X X X
Müzikli oyuncaklar X X X X X X
Oyuncak telefon X X X X X X
Konuşan oyuncaklar X X X X X X
Renkli zeka kartları X X X X X
Oyuncak kumanda X X X X
Sesli hikaye kitapları X X X
Harf oyuncakları X X X
Sayı oyuncakları X X X
Kutu oyunları X X

Fiziksel Gelişim

Gelişim Alanı Oyuncak 0-6 Ay 6-9 Ay 9-12 Ay 12-18 Ay 18-24 Ay 2-3 Yaş 3-4 Yaş
Fiziksel Gelişim Oyun yastığı X X X
Oyun halısı X X X
Oyuncaklı yer minderi X X X
Yumuşak blok & küp X X X X X X
İlk adım arabası X X X X X
Koordinasyon oyuncağı X X X X X
Yapı-inşa oyuncakları X X X X X
Top havuzu X X X X X
Yürüme arkadaşım X X X X
Bin-git arabam X X X X
İtmeli oyuncaklar X X X X
Bebek salıncağı X X X X
Bahçe oyuncakları X X X X
Oyun alanı ve çit X X X X
Basketbol potası X X X X
Bul-tak yapboz X X X X
Bul-tak küp X X X X
Oyun matı X X X X
Bowling X X X X
Denge oyuncakları X X X
Kaydırak X X X
Yapı-inşa oyuncakları X X X
Çak-tak oyuncakları X X
Çizim tableti X X
Ahşap blok küp X X
3 tekerlekli bisiklet X X
4 tekerlekli bisiklet X X
Denge bisikleti X X
Akülü araba X X
Sallanan at X
Seksek oyun halısı X
Scooter X

Bilişsel Gelişim

Gelişim Alanı Oyuncak 0-6 Ay 6-9 Ay 9-12 Ay 12-18 Ay 18-24 Ay 2-3 Yaş 3-4 Yaş
Bilişsel Gelişim Bebek arabası oyuncağı X X X X X
4-6 parçalı yapboz X X
Halka oyuncakları X X X X X X
Renkli kaplar X X X X X X
Kule küpleri X X X X X X
Mama sandalyesi oyuncağı X X X X
Geometrik bultak X X X X
Tuşlu oyuncaklar X X X X X
Oyuncak kumanda X X X X X
Boyama kitabı X X X X X
Kalın boya kalemleri X X X X X
Yapı-inşa oyuncakları X X X X
İç içe geçen küpler X X X X
9-12 parçalı yapboz X X X X
Sebze-meyveler X X X X
Hayvanlar & Çiftlik Seti X X X X
Araçlar X X X
15-20 parçalı yapboz X X X
Eşleştirme oyuncakları X X X
Eğitici tuvalet & lazımlık X X X
Geometrik şekiller X X
İnce boya kalemleri X X
Harf yapbozu X X
Sayı yapbozu X X
Zeka kartları X X
Dizme oyuncakları X X
Kutu oyunları X X
Yazı seti X
Suluboya X
Meslekler yapbozu X
Organlar yapbozu X
Manyetik tangram X
Uzaktan kumandalı araba X

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Gelişim Alanı Oyuncak 0-6 Ay 6-9 Ay 9-12 Ay 12-18 Ay 18-24 Ay 2-3 Yaş 3-4 Yaş
Sosyal ve Duygusal Gelişim Kırılmayan ayna X X
Kırılmayan ayna X X
Uyku arkadaşı X X X
Pelüş oyuncaklar X X X X X X X
Oyuncak bebek X X X X X
İş arabaları X X X X X
Oyun evi X X X X X
Oyun çadırı X X X X X
Oyuncak bebek arabası X X X X
Doktor/dişçi seti X X X
Tamir seti X X X
Oyuncak fırın/bulaşık seti X X X
Oyuncak çamaşır makinesi X X X
Oyuncak ütü masası seti X X X
Oyuncak market arabası X X X
Mutfak seti X X X
Oyuncak hamburger seti X X X
Duygu kartları X X

baby toys Karakterleri ve Bebeklerde Gelişim Alanları

Bebeklerle kurduğumuz iletişimde, oyunlar ve oyuncaklar en büyük yardımcılarımız olur. İletişimin yanı sıra bebeğimizin gelişim sürecini ve öğrenme deneyimini de çoğu zaman oyunlarla ve oyuncaklarla destekleriz. Bu noktada, onların yaşlarına uygun ve gelişim alanlarını destekleyecek oyuncaklar seçmek oldukça önemlidir. Bebeğiniz için doğru oyunları ve oyuncakları seçerken “baby toys Karakterler Ailesi” ve uzman bilgisiyle hep yanınızdayız!

Bebeklik dönemindeki temel gelişim alanları ile doğadan ilham alarak eşleştirdiğimiz sevimli hayvanları bir araya getirerek oluşturduğumuz “baby toys Karakterler Ailesi”ni sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bebeğiniz için oyuncak seçerken ve onunla oyunlar oynarken siz de bu hayvanlardan faydalanabilirsiniz. Hangi sevimli hayvanı, hangi gelişim alanı ile eşleştirdiğimize gelin birlikte bakalım. 🙂

Dil Gelişimi: Kuş Ciki

Kuş denince aklımıza doğadaki eşsiz cıvıltılar gelir. Her kuşun sesi ve ötüşü neredeyse birbirinden farklıdır; kendilerine özgü iletişim biçimleri bulunur. Bazı kuşlar muhabbet etmeye bayılır ve zor tekerlemeleri bile tekrar edebilir.

Biz de doğadan aldığımız ilhamla, bebek gelişiminde dil becerilerini kuş ile eşleştirdik. Bebeğinizin; yeni kelimeler öğrenme, söylediklerinizi tekrar etme, iletişim kurma ve kendisini ifade etme gibi gelişim süreçlerinde hep yanınızdayız!

Bebeğinizin dil gelişimini destekleyen baby toys oyuncaklarında, sizlere sevimli karakterimiz Kuş Ciki eşlik edecektir. Kuş Ciki’nin ana karakter olduğu baby toys oyuncakları, bebeğinizin anlama ve konuşma becerilerine katkı sunmak amacıyla tasarlanmıştır.

Dil gelişimini destekleyen oyuncakları incelemek için tıklayın: https://www.e-bebek.com/dil-gelisimi-c5018

 

Duyu Gelişimi: Ahtapot Ozi

Duyu gelişimi denince aklımıza dokunma, işitme, görme, tatma ve koklama olmak üzere 5 temel duyu organı gelir; çok yönlü bir gelişim alanıdır. Doğadan aldığımız ilhamla bebeğinizin çok yönlü duyu gelişimini yine çok yönlü bir canlı olan ahtapot ile eşleştirdik.

Ahtapotlar, 8 koluyla sayesinde birçok işi aynı anda yapabilir. Çevresindekileri dokunarak, koklayarak, görerek ve tadarak anlayabilir. Bebeğiniz elleriyle, ağzıyla, gözleriyle ve diğer duyu organlarıyla çevresini somut bir şekilde keşfederken hep yanınızdayız!

Bebeğinizin duyu gelişimini destekleyen baby toys oyuncaklarında, sizlere sevimli karakterimiz Ahtapot Ozi eşlik edecektir. Ahtapot Ozi’nin ana karakter olduğu baby toys oyuncakları, bebeğinizin duyusal becerilerine katkı sunmak amacıyla tasarlanmıştır.

Duyu gelişimini destekleyen oyuncakları incelemek için tıklayın: https://www.e-bebek.com/duyu-gelisimi-c5007

 

 

Motor Gelişimi: Kedi Kiti

Motor gelişim denince; emeklemek, yürümek, dengede durmak, zıplamak, koşmak ve atlamak gibi eylemler akla gelir. Doğadan aldığımız ilhamla; koşmayı ve zıplamayı çok seven kediyi bu gelişim alanı ile eşleştirdik.

Bebeğiniz oyun halısında karın üstü zaman geçirirken, ilk adımlarını atarken, topları havaya fırlatırken, bisiklet sürerken kısacası motor kaslarını geliştirirken hep yanınızdayız!

Bebeğinizin motor gelişimini destekleyen baby toys oyuncaklarında, sizlere sevimli karakterimiz Kedi Kiti eşlik edecektir. Kedi Kiti’nin ana karakter olduğu baby toys oyuncakları, bebeğinizin motor becerilerine katkı sunmak amacıyla tasarlanmıştır.

 

İnce Motor Kas Gelişimi: Arı Vızı

İnce motor kas gelişimi denince; kalem tutmak, resim yapmak, makas kullanmak ya da fermuar çekmek gibi el ve parmak kaslarının yoğunlukta kullanıldığı eylemler akla gelir. Bu eylemler, ince detaylara sahiptir ve dikkatli olmayı gerektirir.

Doğayı gözlemlediğimizde, her çiçekten dikkatli bir şekilde polen toplayan ve peteklerini altıgen şeklinde ince ince ören arılar tam da bu gelişim alanını temsil ediyor!

Bebeğiniz boyama yaparken, oyun hamurlarıyla şekiller oluştururken, parmak boyası kullanırken, boncuklu ya da çıtçıtlı oyuncaklarla oynarken kısacası el ve parmak kaslarını geliştirirken hep yanınızdayız!

Bebeğinizin ince motor kas gelişimini destekleyen baby toys oyuncaklarında, sizlere sevimli karakterimiz Arı Vızı eşlik edecektir. Arı Vızı’nın ana karakter olduğu baby toys oyuncakları, bebeğinizin ince kas becerilerine katkı sunmak amacıyla tasarlanmıştır.

İnce motor kas gelişimini destekleyen oyuncakları incelemek için tıklayın: https://www.e-bebek.com/ince-motor-kas-gelisimi-c5009

Sosyal ve Duygusal Gelişim: Yunus

Sosyal ve duygusal gelişim; duygu farkındalığı, sosyal ilişkiler, empati kurma becerisi ve öz farkındalık gibi pek çok alanı kapsar. Doğadan aldığımız ilhamla, oyun oynamayı seven, aynada kendisini fark edebilen ve dost canlısı olan yunusları bu gelişim alanı ile eşleştirdik.

Bebeğiniz duyguları öğrenirken, çevresiyle sosyal ilişkiler kurarken, oyun setleriyle oynarken farklı rolleri taklit  ederken ve öz farkındalık becerileri geliştirirken hep yanınızdayız!

Bebeğinizin sosyal ve duygusal gelişimini destekleyen baby toys oyuncaklarında, sizlere sevimli karakterimiz Yunus Dofi eşlik edecektir. Yunus Dofi’nin ana karakter olduğu baby toys oyuncakları, bebeğinizin sosyal becerilerine katkı sunmak amacıyla tasarlanmıştır.

Sosyal ve duygusal gelişimi destekleyen oyuncakları incelemek için tıklayın: https://www.e-bebek.com/sosyal-ve-duygusal-gelisim-c5019

 

Zihinsel Gelişim: Köpek Bobi

Zihinsel gelişim; hafıza, algılama, problem çözme, neden-sonuç kurma, yaratıcılık ve hayal gücü gibi pek çok beceriyi içerir.

Doğadan aldığımız ilhamla, komutları öğrenip yerine getirebilen, evinin yolunu hatırlayabilen, oyun oynarken oyuncağı farklı şekillerde kullanabilen, çevresinin farkında olan köpekleri bu gelişim alanı ile eşleştirdik.

Bebeğiniz hayal kurarken, yap-bozu nasıl yerleştireceğini bulurken, müzik aletleri ile ses çıkarırken ve blokları kullanarak yeni tasarımlar yaparken kısacası zihinsel becerilerini kullanırken hep yanınızdayız!

Bebeğinizin zihinsel gelişimini destekleyen baby toys oyuncaklarında sizlere sevimli karakterimiz Köpek Bobi eşlik edecektir. Köpek Bobi’nin ana karakter olduğu baby toys oyuncakları bebeğinizin zihinsel gelişim sürecine destek sunmak amacıyla tasarlanmıştır.

 

Sonuç olarak, eğlenceli tasarımlarıyla ve farklı karakter özellikleriyle “baby toys Karakterler Ailesi”ni sizlerle buluşturduğumuz için çok mutluyuz! Siz de bebeğinizin gelişimi için oyuncak seçerken, uzmanlarımız tarafından hazırlanan “baby toys Karakterler Ailesi”nden faydalanabilir ve oyunlarınıza bu karakterleri misafir edebilirsiniz. 😊

baby toys oyuncaklarında bulunan kuş, ahtapot, kedi, köpek, yunus ve arı karakterleri, temsil ettiği gelişim alanlarıyla bebeğiniz için doğru oyuncak seçmenize yardımcı olacak. 😊

Bebeğinizle oynadığınız her oyunda aranızdaki bağın güçlendiği ve uzman tavsiyeli oyuncaklarla bebeğinizin gelişimine katkı sunduğunuz nice oyunlar diliyoruz!

#oyunbağkurar

Uzm. Feyza Yeliz Bayındır

ebebek'in Erken Çocukluk Eğitimcisi

Post navigation