Bebek Gelişiminde Ninninin Yeri Nedir?

Bebek Gelişiminde Ninninin Yeri Nedir?

Bebek Gelişiminde Ninninin Yeri Nedir?

Ninni, baş ucu dostumuzdur. Bebeğimizi büyütürken yardım aldığımız en büyük destekçilerdendir. Eski dönemlerden günümüze kadar süregelmiştir.

Özelikle de Anadolu’da türlü şekillerde söylenmiştir. Hayatımızın da değişmez parçalarındandır. Diğer yandan ninniler sadece ülkemize özel değillerdir.

Dünyanın her yerinde, farklı toplumlardan bebeveynler ninniler yardımıyla bebeklerini büyütürler. Ninniler yardımıyla bebeklerini oyalayabilir, sakinleştirebilir ve uyutabilirler.

Unutmayalım ki bebeklerdeki ilk öğrenme aracı dinlemedir. Bebeklerimiz dinleyerek öğrenirler. Dinleyerek dünyayı keşfetmeye başlarlar. Onların ilgisini çekmek için de ninniler en önemli dinleti araçlarındandır.

Tüm dünyada yer edinen ninnilerin bebeğimizin gelişimindeki önemine ise bu yazımızda yer vereceğiz.

Şimdi dilerseniz koltuğunuza yaslanabilir ve bir ninni söyleyerek yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeğimizin Uyku Rutininde Ninni

Ninniler bebeğimizi uyutmaya çalışırken başvurduğumuz en önemli yardımcılardandır. Bu önemli yardımcının bizlere sunduğu en önemli şey ise bebeğimizi sakinleştirmesidir.

Bebeğimiz bir şeyden rahatsız ve huzursuzsa onu sakinleştirmek için ninniye başvurabiliriz. Böylece onu uyutmak için gerekli ortamı sağlayabiliriz.

Bebeğimizi uyutmak için ninniye başvurduğumuzda bu yavaş yavaş bir rutin haline gelecektir. Bebeğimiz de tanıdık ninnileri dinlemeye başladığında kendisini uykuya daha kolay hazırlayacaktır.

Kısaca, ninnilerin uyku konusundaki faydalarını 3 madde ile açıklayabiliriz:

Ninninin bebeklere faydaları açısından önemli maddelerden bir tanesi, ninninin uyku süresini ve kalitesini artırmasıdır.

Ninni dinleyen bebeklerin kalp ritimlerinin yavaşladığı da ortaya çıkarılmıştır. Bu da onların sakinleşmesine yardımcı olmaktadır.

Ninniler bebekler için birer uyku habercisidir. Böylece ninniyi duyan bebekler uykuya daha kolay ve rahat dalabilirler.

Bebek Gelişiminde Ninninin Yeri Nedir?

Ninnilerin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Yazımızın önceki kısımlarında ninnilerin bebekleri sakinleştirdiğini ve onların uyku arkadaşları olduğundan bahsetmiştik. Bebeveynler ninniler yardımıyla bebeklerini oyalıyor, sakinleştiriyor ve uyutuyorlar.

Öte yandan bebeğimizin gelişimi için ninnilerin daha birçok faydası vardır. Beyin ve dil gelişimi, güvenli bağlanma, duygu düzenlenmesi ve sevgi dolu ve güçlü kişiliklerin ortaya çıkması gibi birçok konuda ninniler fayda sağlamaktadırlar.

Şimdi detaylı olarak bu faydaları inceleyelim.

  • Ninniler Beynin Gelişimini Hızlandırıyor

Doğumdan itibaren ninni dinleyen çocukların bilişsel gelişiminde pozitif yönde etkilenmeler görülmektedir.

Ninni dinleyen bebeklerin beyinlerindeki çeşitli bölümler aktifleşir. Böylece bebeklerin beyin kapasiteleri artar.

Beyin gelişimleri hızlanır. Bebeğiniz bu vesileyle dünyaya daha çabuk uyum sağlar.

  • Dil Gelişimine Fayda Sağlar

Ninniler sayesinde bebekler yeni kelimeler öğrenir. Böylece onların kelime dağarcıkları genişler ve dil gelişimleri hızlanır.

Ninnilerin ezgi eşliğinde söylenmesi ile bebekler kelimeleri daha kolay öğrenir. Ayrıca bu yolla öğrendikleri kelimeleri de kolay kolay unutmazlar. Bu kelimeleri sıklıkla kullanmaya başlarlar.

Siz de bebeveynler olarak yeni ninniler öğrenmelisiniz. Böylece, bebeğiniz de yeni kelimeler öğrenecektir.

Öğrendikleri kelimeleri de kullanmaya başlayacaktır.

  • Ninniler Güvenli Bağlanmaya Yardım Eder

Bebekler psikolojik gelişimleri için doğumlarından önce ve sonra özellikle de anneleriyle güçlü ve güvenli bağlar kurmalıdırlar.

Ninniler bu konuda oldukça önemli yer tutarlar.

Nasıl mı? Ninniler sayesinde, bebek henüz anne karnındayken oksitosin hormonu salgılanır. Böylece anne karnındayken dahi bebek annesine daha kolay bağlanmaya başlar. Böylece bebek ve anne arasındaki bağ güçlenir.

Ninni onlara güvenli bir ortam hazırlar ve onların daha çabuk kaynaşmasını sağlar.

  • Duygu Durumlarını Düzenler

Ninniler sunduğu farklı duygular sayesinde bebeklerin kendi duygularını yönetmesine yardımcı olurlar.

Bebeklerin bu dönemlerde duygularını kontrol etmesi oldukça zordur.

Ninniler ise onları yeni duygularla tanıştırır. Onlara sakinlik katar. Bebekler de bu sakinlik sayesinde kendilerini daha kolay kontrol edebilirler.

”İsme Özel Bebek Ninnileri” için bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

İsme Özel Bebek Ninnileri; https://www.youtube.com/playlist?list=PLvkO5vmbiwEXUYSTCJVFvQCwl2WK-8xhZ

  • Daha Güçlü Kişilikler Ortaya Çıkmasına Yardım Eder

Bebeklikten erken çocukluk dönemine kadar çocuklarımıza ninniler söylemeliyiz. Bu ileriki yaşantılarında onlara önemli katkılar sağlayacaktır.

Ninni dinleyerek büyüyen çocukların duygusal anlamda yeterli doyum aldıkları görülmektedir. Bu da onların güçlü kişilikler geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Bu doyuma ulaşan bebeklerin ileriki yaşantılarında sosyal davranışlarını geliştirme ve gerçekleştirmede zorlanmadıkları görülmektedir.

Bu nedenle bebeklerimizin kulağından ninniyi hiç eksik etmemeliyiz.

Bebek Gelişiminde Ninninin Yeri Nedir?

  • Sevgi ve Hoşgörünün Artmasına Yardımcı Olur

Ninniler bebeveyn sevgisi ve şefkatinden süzülür. Anne ve babalar, birçoğu anonim olarak ortaya çıkan ninnilere kendi şefkatini katar.

Ninniler aracılığıyla bebekleri ile özel bağlar kurarlar. Bu da bebeğin sevgi ve hoşgörüsünün oluşmasına yardımcı olur.

Ninni dinleyerek büyüyen bebeklerin sevgi ve hoşgörü aralığı artar. Bu da bebeklerin ileriki yaşantılarında daha hoşgörülü insanlar olmasına yardımcı olur. Bu nedenle sevgi ve hoşgörü dolu çocuklara sahip olmak istiyorsak, onlara sıklıkla ninni söylemeli veya dinletmeliyiz.

Özetle şunu söyleyebiliriz ki bebekler ülkemizde ve tüm dünyada bebeklerin oyalanmasına yardımcı olurlar. Onların sakinleşmesini sağlarlar.

Bebeklerimiz uykuya ninni sayesinde daha kolay dalarlar. Ayrıca onların büyütülmesinde ninniler oldukça önemli yer tutarlar. Ninni dinleyerek büyüyen bebeklerin bilişsel ve dil gelişimleri hızlanır. Böylece kendilerini daha iyi ifade etmeye başlarlar.

Ninniler, bebeklerin duygu durumlarını düzenler. Daha sakin kalan bebekler anne ve babalarıyla daha güven dolu ilişkiler kurabilirler.

Sevgi ve hoşgörüsü artan bebeklerin ileriki yaşantılarında daha güzel ve güçlü kişilikleri oluşur. Evet yanlış duymadınız. Sadece ninniler sayesinde bebeğinizde yukarıda anlattığımız gelişimler görülebilir. Bu nedenle bebeğinizi daima ninniler eşliğinde büyütün.

Yeni ninniler öğrenin ve bebeğinize bu ninnileri söyleyin. Eminiz ki hayatınız çok daha kolaylaşacak. Bebeğiniz çok daha iyi bir şekilde gelişecektir.

”Bebek Gelişimi” ile ilgili yazılarımızı okumak için bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek Gelişimi: https://www.bebek.com/?s=bebek+geli%C5%9Fimi

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

En Sık Görülen Doğumsal Hastalıklar Nelerdir?

Anne Olunca Hissedilen 5 Duygu

Bebekler için Gece Maması Tarifi