Kolostrum (Ağız Sütü) Nedir? Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Kolostrum Sütü Nedir? Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Kolostrum Sütü (Ağız Sütü) Nedir?

Doğumun gerçekleşmesiyle beraber salgılanan ilk süte kolostrum sütü (ağız sütü) denir. Bebek doğduktan sonra en kısa sürede bebeğe verilmelidir.

Anne sütü en son halini alana kadar içerik bakımından farklı evrelerden oluşur. Kolostrum, içerik bakımından bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini destekleyecek özelliktedir. Bazı kaynaklarda da “bebeğin ilk aşısı” olarak da nitelendirilir.

Anne Sütünün Evreleri Nedir?

Anne sütünün evreleri; Kolostrum, geçiş sütü ve olgun süt evrelerinden oluşur.

  1. Kolostrum: İlk 3-5 gün içerisinde salgılanan, bebeğin bağışıklık sisteminin oluşmasına ve gelişmesine destek olacak ilk besindir.
  2. Geçiş Sütü: Bebek doğduktan sonra 7. ila 15. gün arasında, kolostrumdan sonra gelen ve olgun süte kadar salgılanan süttür. Yaklaşık olarak bir ila iki hafta arasında salgılanır. Sütün kıvamı kolostruma göre daha sulu olmaya başlar. Kolostrum içeriğine göre daha fazla yağ, vitamin ve laktoz içerir. Protein miktarı daha azdır. Geçiş sütü kolostrum sütünden daha fazla kalori içermektedir.
  3. Olgun Süt: Geçiş sütünden sonra gelen, anne sütünün en son süttür. Bebeğin doğumunun yaklaşık 2.haftasından itibaren salgılanmaya başlar. İçeriği diğer iki süte oranla daha farklıdır. Bebeğin emme süreci boyunca tüketeceği süttür. Olgun sütün içeriğinin %89’u sudan oluşur. İlk 6 ay boyunca olgun süt, bebeğin tüm sıvı ihtiyacını karşılar. Bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan karbonhidrat, yağ ve proteinlerden oluşur.

Kolostrum Sütünün Faydaları Nelerdir?

Kolostrum bebeğin büyüme ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içermektedir. Doğumdan sonra olgun anne sütünü alana kadar mutlaka tüketmesi gereken bir süttür. Aynı zamanda bir diğer önemli faydası ise bebeğe bağışıklık sağlamasıdır. Bebeğin doğumdan sonra bağışıklık sisteminin gelişmesine ve antikor üretmesine yardımcı olmaya başlar. Bunların yanında diğer faydalarını da şu şekildedir:

  • Sindirim sisteminin gelişimini destekler. Bebeklerin doğduktan sonra sindirim sistemleri daha gelişmediğinden dışarıdan gelecek bakteri ve enfeksiyonlara açıktır. Kolostrum bu durumu en aza indirir ve dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korur.
  • Bebekte oluşabilecek alerjik tepkilerin önüne geçer.
  • Bebeğin vücudundaki ilk mekonyumun (kaka) atılmasını kolaylaştırır. Bu sayede bebekte oluşabilecek sarılık riski de azalmış olur. Çünkü doğumdan sonra bebekte sarılığa neden olan bilirubin isimli bileşen dışkı yoluyla atılmalıdır. Bu da kolostrum ile sağlanabilir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçeriğinde bulunan bağışıklık hücreleri ile bebeği dışarıdan gelecek her türlü mikroorganizmadan korur.
  • Bağırsak sistemindeki faydalı bakterilerin oluşumunu destekler.

Kolostrum Sütü Kaç Gün Gelir?

İlk 3-5 gün içerisinde salgılanır. 5.günden sonra sarımsı olan rengi açılarak beyazlaşmaya başlar.

Kolostrum ilerleyen süreçte olgun anne sütü dediğimiz annenin bebeğe emzirme süreci boyunca vereceği süte dönüşür. Kısacası kolostrum bebek doğduktan sonra ilk 5 gün içerisinde salgılanır.

Kolostrumun gelme süresi doğumdan sonra yaklaşık ilk 3-5 gündür. Yoğun kıvamlı ve sarımsı bir renge sahiptir.

Bebek için oldukça yararlıdır ve mutlaka bebeğe verilmelidir. Kolostrum normal anne sütünden içerik olarak farklıdır. Özellikle bebeğin başta bağışıklık sistemi olmak üzere birçok sisteminin gelişimi için büyük önem taşır. Miktar olarak az olsa da besin değerli bakımından oldukça zengindir.

Kolostrum Sütünün İçeriği Nasıldır?

Kolostrum, içerik bakımından olgun anne sütünden daha fazla miktarda protein, vitamin, mineral ve bağışıklık hücreleri içerir.

Bunlara ek olarak içeriğinde anne sütüne oranla daha az laktoz ve yağ bulundurur. Laktoz oranı yine anne sütüne oranla daha düşüktür. pH oranı ise olgun sütten daha yüksektir.

Kısacası içerdiği tüm bileşenlere baktığımızda salgılandığı andan itibaren kesinlikle bebeğe verilmesi gereken bir besindir.

Kolostrum Bebeği Doyurur mu?

Bebeğe besleyici özelliği ile ön plana çıkan kolostrum ile ilk zamanlar gayet yeterlidir. Çok az miktarı bile bebeğin doymasını sağlar. Kıvam, tat ve renk olarak anne sütünden farklı olduğu için anneler tarafından doymaz veya yetmez gibi algılanmamalıdır. 

YouTube video

Sonuç

Kolostrum; bebek doğduktan sonra özellikte ilk yarım saatte bebeğe verilmesi gereken süttür. Kolostrum sütü oldukça yararlı, besleyici ve koruyucudur. Bu sütün minik bir damlası bile bebeğe mucizedir. Bu mucize sayesinde bebeğiniz hayata sağlıkla başlayacaktır.

0-6 Aylık (Yenidoğan) Bebek Beslenmesi makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz!

0-6 Aylık Yenidoğan Bebek Beslenmesi – https://www.bebek.com/0-6-aylik-bebek-beslenmesi/

Sevgiler.

Diyetisyen Gözde Davu: https://www.instagram.com/dyt.gozdedavu/

Post navigation

Bir yanıt yazın