Bebeklerde Balgamdan Kurtulmanın Yolları

Bebeklerde Balgamdan Kurtulmanın Yolları

Minik yavrunuzun dünyaya ilk geldiği andan itibaren üzerine titrersiniz ve başına bir şey gelmemesi için elinizden geleni yaparsınız. Ancak ne kadar dikkat etseniz ve korumaya çalışsanız da bebeğiniz mikrop kapabilir, üşütebilir ya da farklı hastalıklara yakalanabilir. Bu oldukça normaldir. Yavrunuzu ne kadar sakınırsanız sakının, her zaman mikroplara karşı siper olmanız mümkün olmaz.

Grip, sinüzit, bazı alerjik durumlar gibi rahatsızlıklar; balgam oluşumunu tetikleyebilir. Bebekler, yetişkinlerde olduğu gibi balgamı kolaylıkla vücuttan dışarı atamazlar. O nedenle bebeklerde balgamdan kurtulmanın yolları yetişkinlerden daha farklıdır ve bu yolları bilmek bebeğinizi rahatlatabilmek için oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizler için balgamın neden oluştuğuna ve yavrunuzun balgamı kolayca atabilmesi için neler yapabileceğinize yer verdik. Bu önerilerimizi merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz!

Balgam Nedir, Neden Oluşur?

Balgam; insan vücudunda bulunan, hava yollarını ve akciğerleri koruyan, savunma mekanizması olarak görev yapan jel yapıda bir maddedir. Vücuda giren istenmeyen maddeler yapışkan formda bulunan bu maddeye tutunur ve yer çekiminin tersine doğru taşınarak vücuttan atılır. Balgam, normal zamanlarda vücut için bir tehlike durumu oluşturmaz, ancak hastalık sürecinde fazla salgılandığı zaman solunum yolunu tıkayabilir. Yeni doğan bebeklerin akciğerlerinin gelişimi tamamlanmadığı için mikrop, yabancı madde ve tozlara maruz kaldığında daha kolay zarar görür. Mikroplar, burnun tıkanması ve geniz kısmında mukus birikmesi nedeniyle balgamlı öksürüğe neden olur.  

Bebeklerde Balgamdan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Hastalıklarla birlikte artışı gözlenen balgam, basit gibi görünse de insan hayatını olumsuz etkiler. Normalde zararsız olsa da bazı tehlikeli hastalıkların habercisi de olabilir. O nedenle bebeğinizde balgam oluşumunu fark ettiğinizde öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Hastalığın durumuna göre doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak bebeğinize vermeyi ihmal etmemelisiniz. Bebekler, çoğu zaman balgamı yetişkinler gibi dışarı atamazlar. Hatta öksürerek vücut dışına atamadıkları balgamı çıkarabilmek için kusabilirler. Tek başlarına bu durumdan kurtulamadıkları için balgama sebep olan hastalıklar bebekler için yetişkinlere göre daha zordur.

Bu nedenle bebekler daha fazla yardıma ihtiyaç duyarlar. Balgam tedavisi için en etkili çözüm doktorunuza danışmak olsa da evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri kullanarak bebeğinizin balgam şikayetine çözüm bulabilirsiniz. Bu önerileri uygularken bebeğinizin alerjik durumunun olmamasına ve içinde gıdaların bulunduğu önerileri uygulamadan önce bebeğinizin içinde bulunduğu aya uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bebeklerde sıklıkla görülen balgamdan kurtulmanın yollarını sizler için derledik.

  • Sıvı Tüketimi

Bebeğinizin yeterli miktarda sıvı tükettiğinden emin olun. Vücudumuzun her noktasına ayrı yararı olan su, bebeğinizin genzinde oluşan balgamı yumuşatarak vücut dışına atmasına da yardımcı olur. Bu nedenle balgam şikayeti olan bebeğinizin öncelikle bol su tüketimine, daha sonra ise diğer sıvıları almasına normalden çok daha fazla dikkat etmelisiniz.

  • Ihlamur

Soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara yakalandığımızda çoğumuzun aklına ilk olarak ıhlamur gelir. Annelerimizin balgamlı öksürük şikayetimiz olduğunda ilk sırada yardım aldığı bitki olan ıhlamuru sizler de bebeğiniz için kullanabilirsiniz. Çünkü oldukça etkili, faydalı ve doğal bir bitkidir. Aktarlardan organiğini edinerek kendi demlediğiniz ıhlamur çayı minik yavrunuz için oldukça faydalıdır. Ihlamur çayı bebeğinizin boğazını yumuşatarak balgamdan kurtulmasına yardımcı olur. 

  • Odayı Nemlendirmek

Bebeğinizin yaşadığı odanın hava kalitesi onun sağlığı için çok önemlidir. Odanın havasının temiz, ideal nem ve sıcaklık düzeyinde olması gerekir. Bebeğinizde balgam şikayetinin olduğu hastalık durumları varsa havanın nemi daha önemli hale gelir. Nemsiz hava akciğerlerde bulunan balgamın katı hale gelmesine neden olduğu için balgam şikayetini olumsuz etkiler. Bu nedenle imkanınız varsa bir oda nemlendiricisi edinerek havayı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Oda nemlendiricisinin yanı sıra kışın kalorifer peteklerinin üst kısmına içinde su olan bir kap yerleştirmeniz havanın kuruluğunu azaltmanıza yardımcı olur. 

  • Limon ve Su

Limon ve su ikilisi bebeğinizin balgamdan kurtulmasını sağlamak için en etkili yollardan biridir. İçme suyunu biraz ısıtarak ılık hale gelmesini sağlayın. Bu suyun içine limon sıkarak bebeğinize içirin. C vitamini bakımından zengin olduğu bilinen limonun balgam söktürücü özelliği de göz ardı edilemez. Limonu bu balgam söktürücü özelliği sebebiyle minik yavrunuzun genzinde bulunan balgam vücut dışına atılır.

  • Çörek Otu

Çörek otu, balgam söktürme konusunda etkili bir doğal ilaç olarak bilinir. Çörek otunu suyun içine koyarak kaynatın. Kaynadıktan sonra çörek otu tanelerini ayırmak için dikkatlice süzün. Biraz soğumasını bekledikten sonra ılık hale gelen bu çörek otlu karışımı bebeğinize içirebilirsiniz. 

  • Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı eski zamanlardan beri çeşitli hastalıkların şifası için kullanılan bir yağdır. Bu yağ üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde de etkilidir. Okaliptüs yağı ile bebeğinize masaj yapmak balgam şikayetinin azalmasını sağlar. Yağı yavrunuzun göğüs ve sırt bölgesine masaj yaparak iyice yedirin. Ancak yağın organik olmasına ve miktarına çok dikkat edin. Fazla miktarda kullanılması her maddede olduğu gibi yarardan çok zarara sebep olabilir. O nedenle birkaç damla okaliptüs yağı bebeğinizin balgam şikayetini hafifletmek için yeterlidir. 

  • Armut ve Elmanın Kabukları 

Armut ve elmayı güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Bu önerimizde bize meyvelerin kendisi değil kabukları gerekli. Soyduğunuz kabukları bir cezvenin içine alın ve suyun içine atarak kaynatın. Kaynamadan önce cezveye zencefil ya da tarçın ekleyebilirsiniz. Bu karışım bebeğinizin boğazındaki balgamın yumuşamasını sağlar. 

  • Ilık Bir Duş

Bebeğiniz rahatlaması için ılık bir banyo yaptırabilirsiniz. Su buharı yavrunuzun boğazınızı yumuşatır ve balgamın dışarı atılmasına yardımcı olur. Banyo suyuna balgama iyi gelen uçucu yağlardan ekleyebilirsiniz. Banyo süresini normalden biraz daha uzatarak bebeğinizin su buharını daha fazla solumasını sağlayabilirsiniz.

  • Bal

Antibakteriyel özelliği olan bal aynı zamanda iyi bir balgam söktürücüdür. Balı tek başına bebeğinize verebilirsiniz aynı zamanda ıhlamur ya da elma armut kabuklarının kaynatılmasıyla oluşturulan karışımlar gibi balgama iyi gelen çayların içine katarak da verebilirsiniz. Balı, ılık sütün içine katarak oluşturduğunuz ballı süt bebeğinizin boğazını yumuşatır ve balgama iyi gelir. 1 yaşından önce bebeğinize bal verilmemesi gerektiğini unutmadınız değil mi?

Balgam, üst solunum yolları hastalıklarından sonra vücutta artışı gözlenen ve solunum ile ilgili organların savunma mekanizması olarak görev yapan yapışkan bir maddedir. Yetişkinler balgamı öksürük ile atabilse de bebekler öksürükle balgamdan kurtulamazlar. Dışarıdan sizin verdiğiniz desteğe ihtiyaç duyarlar. Öncelikle balgam şikayeti olan bebeğinizi doktora götürmelisiniz. Balgamın altında yatan nedenin basit rahatsızlıklar mı yoksa daha ciddi hastalıklar mı olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir

Eğer bebeğinizin grip, soğuk algınlığı gibi tedavisi daha kolay rahatsızlıklardan kaynaklanan balgam şikayeti varsa doktorunuzdan onay olarak ve bebeğinizin içinde bulunduğu ayı göz önünde bulundurarak sizlerle paylaştığımız önerileri uygulayabilirsiniz ancak yiyeceklerin yer aldığı önerileri uygulamadan önce mutlaka bebeğinizin yiyebileceği besinleri içerip içermediğine bakmalısınız. Örneğin, ilk 6 ayda bebeğinizin yalnızca anne sütü ya da bebek mamalarıyla beslenmesi önerilir. Bu zaman diliminde yer alan bebekler için bol su tüketin önerimizi uygulamanız doğru olmaz.

Bu önerimizin 6 ay sonrasını kapsadığını unutmayın ve diğer önerilerimizi de bu doğrultuda okuyun. Bebeklerde balgamdan kurtulmanın yolları nelerdir sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Bu yollar evde uygulayabileceğiniz pratik ve doğal yollardır. Minik yavrunuza iyi gelmesi ve balgam şikayetinden kurtulmanız dileğiyle!

Bebek Sağlığı konulu makalelerimiz için tıklayın!

https://www.bebek.com/bebek-sagligi/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çocuğunuzun Kısa Kalmaması İçin Yapılacaklar

Bebeklerde İshal İle Başa Çıkmanın 5 Yolu!

Bebeğinizi Bekleyen Tehlikeler!