bebek-yorgani-nasil-secilmelidir-nelere-dikkat-edilmelidir

Bebek Yorganı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yavrunuz daha doğmadan büyük bir heyecanla hazırladığınız odasında en önemli konulardan biri yatağıdır. Bir bebeğin uykusu ne kadar kaliteli olursa, kendisi de o kadar mutlu olacaktır. Bu konuda kış günlerinde onu ısıtacak yorganı veya battaniyesi oldukça önemli bir yer alıyor. Bebek yorganı seçimi yaparken bebeğinizin rahatlığına ve sağlığına önem vererek seçimlerde bulunmalısınız. Bebeklerde yorgan kullanımı genellikle 12. Aylardan sonra daha uygun görülür. İnce battaniyeler veya pikeler onlar için daha rahat olacaktır. Henüz yeni doğmuş ve oldukça narin olan vücutları ağır bir yorganla bunalma hissine girebilir.

Bebeklerde Yorgan Kullanımı 

Bebeklerin ne kadar hassas olduğunu hepimiz biliyoruz. Vücutları, nefes alışları, hareketleri kısaca kendileri oldukça narin yapıdalar. Uykunun büyümeleri için ne kadar önemli olduğunu da unutmayalım. Bebeğiniz 12. Aya kadar ince pike ve battaniyelerle örtünmekten mutluluk duyacaktır. Çok fazla büyük ve kalın yorganlar nefes alma ve terleme sorunlarını da beraberinde getirir. Ne kadar minik olduklarını göz önünde bulundurursak, kendilerinden kilolarca ağır ve büyük bir yorganı taşımaları onlar için bir eziyete dönüşeceğini anlamış oluruz.

Eski dönemlerde annelerimiz özel yorganlar diktirirlermiş. Eğer sizin de elinizde böyle bir fırsat varsa bebeğiniz için özel pamuklu yorganlar diktirebilirsin. Hem kendiniz doğal ürün seçmiş olursunuz hem de boyutunu kalınlığını ayarlayabilirsiniz.

Bebek Yorganı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Yorgan kumaşı

Yavrunuzun uyurken en çok temas edeceği yüzey, yorganın dış kumaşı olacaktır. Bebek yorganı seçiminde yorgan kumaşının:

 • Naylon olmaması, hava alan pamuklu bir kumaştan yapılmış olması
 • Bebekte alerji oluşturması, terleme ve isilik gibi şeylere yol açmaması
 • Antibakteriyel kumaşlardan oluşup mikrop oluşumunu tozu önlemesi ve hava alan bir kumaş olması

Gibi maddelere sahip olması gerekmektedir. Yorgan kumaşını seçerken bunları göz önünde bulundurun.

 • Yorganın içi

Narin vücutlarının havasız kalması, yorganın fazla ağırlık yapması bebeğinizin huzurlu uyku uyuyamamasına yol açacaktır. Bunu engellemek bebek yorganı seçimi yaparken iç dolgusuna dikkat etmelisiniz. 

 • Yorganın içinin pamuk olması
 • Elyaf olsa bile naylon değil pamuklu olan elyaflardan olması (elyaf tercih etmemeniz en iyisi )
 • Doğal ve sağlıklı olan bambudan üretilmesi
 • İçinin hava alması
 • Ağır maddelerden oluşmaması
 • Kimyasal içermemesi
 • Kaz tüyü veya yün seçimlerinin de doğal fakat bir yaşından sonra tercih edilmesi

Gibi seçimlerde bulunmanız gerekmektedir.

bebek-yorgani-secimi-yaparken-nelere-dikkat-edilmeli

 • Yorganın boyutu

Doğal olması kadar yorganın boyutu da önemlidir. Minik yavrunuzun yorganın içinde kaybolmasını istemezsiniz. Yorgan boyutu seçerken alacağınız mağazada bebek yorganı alacağınızı belirtirseniz sizlere yardımcı olacaklardır. Genellikle 95×145 olarak satılan yorgan boyutları bebeğiniz için uygun ölçüler olacaktır.

 • Sentetik yorganın bebek sağlığına zararları

Sentetik başlı başına sağlıksız bir madde olup, elyaf yorganları içine kapsayan bir çeşittir. Kolay yıkanması ve hafifliği bakımından tercih edilse de zararları oldukça çoktur. Bebeğiniz için elyaf kullanmak zorunda kalırsanız en azından pamuklu olmasına dikkat edin. Ama size önerimiz elyaf kullanmamanız. 

Elyaf maddesinin içeriğinde petrolden elde edilen kimyasal maddeler yer alır. Bebeğinizin vücudunun nefes almasını engeller ve terleme sorunları meydana getirir. Alerjik bir bebeğiniz varsa kullanırken dikkat etmenizde fayda var.

 • Nevresim takımı

Yorgan seçiminiz kadar, nevresim takımı da oldukça önemli. Bebeğinizin, yorgan yüzeyine değil, geçirdiğiniz kılıfa ve çarşafa daha çok temas ettiğini unutmayın. Bu nedenle alerjik reaksiyonlar yaratmayacak, terlemeyi önleyen naylon yapıda olmayan nevresimleri tercih edin. 

Bebek yatağını hazırlarken çarşafı iyice germeyi unutmayın. Aksi halde bebeklerde yatağa gömülme, çarşafın burnunu kapatması gibi kötü durumlar ortaya çıkabilir. Halk arasında beşik ölümleri olarak bilinen bu ölümlerin önüne geçmek için. Oldukça sade ve düzgün bir yatak, çarşaf seçiminde bulunun.

Yorgan Türlerini Bilmekte Fayda Var

Yapacağınız yorgan alışverişlerinde minikleriniz için en iyi yorganı seçmek istersiniz. Teknoloji ilerledikçe çok sayıda sağlıklı yorgan çeşidi ortaya çıkıyor. Size bu konuda birkaç yorgan önerimiz olacak. Kâğıt kalemlerinizi hazırlayın ve yazımızı okumaya devam edin.

 • Mikrofiber yorganlar

Terleme yapmayan bu yorgan çeşidi, hava alan bir yapıya sahiptir. Vücut ısısını dengeler ve ısı kaybına engel olur. Ağırlığı olmayan, yumuşak bir yapıya sahiptir. Bebeğiniz için oldukça uygun görünen bir çeşit yorgandır. Mikrofiber yorganlar, Antibakteriyel ya da antijel olarak da karşımıza çıkabilir. Alerji önleyici, terlemelere karşı birebir olan bu yorganları bebeğiniz için tercih edebilirsiniz.

 • Isı dengeleyici yorgan

Mikrofibere benzeyen bu yorgan çeşidi, ısı seviyesini sabit tutar ve terleme ya da üşüme yapmaz. Isı dengeleyici yorgan çeşidini, klima yorgan olarak da duyabilirsiniz. Hava kanalları sayesinde bebeğiniz uyurken vücudu hava almaya devam eder.

 • Bambu yorgan

Yazın serin kışın sıcak tutan bambu yorganlar, bebeklerde yorgan seçimi için en uygun yorganlardan birisi olabilir. Oldukça hafif yapısı ve hava alabilen özelliğiyle rahat uyku için ideal bir çeşit yorgan olacaktır.

 • Mevsim yorganları

4 mevsime ayak uydurabilen bu yorgan çeşitleri, el ile ayarlanabilen, katmanlar halinde olup mevsimine göre çıkarılıp takılan bir yorgan çeşidi.

 • Pamuk yorgan

Pamuk yorgan eskilerden bugüne yaygın şekilde kullanılan yorgan çeşididir. Bebeğinizin sağlığı için uygun fakat oldukça sıcak tutması açısından minikleri bunaltabilir.

 • Kaz tüyü yorgan

Oldukça sıcak tutan bu yorgan çeşidi doğal olmasının yanında, kış aylarının vazgeçilmezi olabilir. Bu yorganı kullanmak istiyorsanız, bebeğinizin biraz büyümesini bekleyebilirsiniz çünkü kaz tüyleri bebeğinizde alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.

 • Yün yorgan

Annelerimizin eski zamanlarda çok kullandığı yün yorganlar, bebekler için oldukça ağır olup terletebilir.

 • Tela yorgan

Tela yorgan, ince ve baharlık olan yorgan türüdür. Mevsimsel geçişlerde ya da ılıman iklimde yaşıyorsanız bebeğiniz için tercih edebilirsiniz.

Piyasada dolaşan pamuklu, bambu, doğal adı altında birçok yorgan çeşidi bulmanız mümkün. Bunların hepsinin doğal ürün olmadığı aşikârdır. Yorgan seçimlerinizi yaparken iyi araştırmanız, boyalı maddeler, naylon içerikli ürünlerden kaçınmanız gerekir. Dolgu maddesinin çok önemli olduğunu ve kullanılan ürünlerin bebeğinize zarar vermeyeceğinden emin olarak yorgan tercihinizi yapın.

Bebek yorganı seçimi yapmak günümüzde daha kolay bir hal aldı diyebiliriz. Özel terletmez yapıda yorganlar, mikrofiber kumaşlar ve doğal bambu gibi maddeler sayesinde sağlığı tehdit etmeyen yorganlar bulmak mümkün. Yorganın yanı sıra bebeğiniz için kullandığınız çarşaflar yastık kılıfları ve yorgan astarları da oldukça önemli yer alıyor.

“Uyku Arkadaşı” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Uyku Arkadaşı: https://www.bebek.com/uyku-arkadasi/

Post navigation

 • Geri bildirim: Bebek Beşiği Nasıl Düzenlenmeli?

Bir yanıt yazın

Yenidoğan Bebeklerde Refleks Davranışlar

Bebeklerde Kaka Renkleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Sezaryen Kaçıncı Haftada Yapılır?