Bebeğinizi Biberon İle Beslerken Bilmeniz Gerekenler

Hayatımızın en güzel meyvesi olan bebeklerimizi beslemek dışarıdan oldukça kolay gibi gözükse de başınıza geldiği zaman bu işin hiç te kolay olmadığını anlayacaksınız. Bebeğiniz anne göğsünü emmediği zaman bir kurtarıcı olarak devreye biberon girer ya da annenin bir işi olduğunda bebeğini dışarda emzirme olanağı bulunmadığı zamanlarda ya da bebeği babasına bıraktığı zamanlarda çok harika bir kurtarıcı olarak devrede her zaman biberon bulunmaktadır.

 Biberon kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Biberon kullanmak dışarıdan kolay gibi gözükse de aslında biberon kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Nedir bu dikkat edilmesi gereken hususlar hemen bir kaç tanesini belirtelim.

Öncelikle biberon kullanırken bebeğimizi anne göğsünü emdiği pozisyonda yatırma imkânımız var ise bu şekilde yatırmalıyız. Bu şekilde yatırma imkânımız yok ise bebeğimizi kırk beş derecelik açıyla başının altına yastık koyarak yatırmalıyız. Sonrasında biberonu ağzına yavaş yavaş vererek, mamanın ağzına birden akmasını engelleyerek vermeliyiz. Çünkü bazı biberonları çevirdiğimiz vakit ucundan mamanın çok hızlı aktığı bilinmektedir.

Bu şekilde bir durumda bebeğimizin genzine mamanın ya da sütün kaçarak öksürmesine, kusmasına ve hatta hiç birimizin istemediği nefessiz kalma durumuna kadar gidebilme imkânı bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü bebeğimizin ayı ve biberonun ucunun kaç aylığa uygun olduğunu karşılaştırarak o şekilde vermeliyiz. Çünkü biberon uçlarının deliği aylıklara göre farklılık göstermektedir. Bu da damlama hızını ayarlamaktadır. Sizde takdir edersiniz ki 2 aylık bebek ile 9 aylık bebeğin emme hızı ve gücü birbirinden farklıdır.

 Biberon temizliği nasıl yapılmalıdır?

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise kullanmış olunan biberonun temizliğidir. Kullanılan biberonu bazı anneler sadece su ile çalkalayıp kaldırmakta ve bir sonraki sefere su ve mamayı koyup tekrar bebeğine vermektedir. Bunu bu şekilde asla yapmayın. Biberin temizliği için biberon temizleme fırçaları bulunmaktadır.

Bu fırçalar sayesinde biberonun şişesi ve ucunun temizliği yapılarak biriken mikroplardan arındırılmalıdır. Hatta bunun ötesinde mikroplardan arınmak için suya katılan sterilize edici tuzlar ya da tabletler de bulunmaktadır.

 

Bebek ürünleri ve alışveriş ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-urunleri-ve-alisveris/

Post navigation

Bir yanıt yazın