Yeniden Hamile Kalamıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Bebek sahibi olmuş çiftler veya daha önce gebelik söz konusu olmuş kadınlar için şaşırtıcı bir durum olarak karşılaşılan kısırlık sorunun adı; sekonder infertilite! Yani ikinci bebeğe sahip olamama durumu, hiç bebeği olmayan çiftlerin karşılaştığı kısırlık sorunuyla aynı! Üstelik bu sorunla karşılaşan çiftler hiç de azımsanmayacak sayıda!

Çiftlerin en az bir yıl süreyle istemelerine rağmen çocuk sahibi olamamaları durumunda kısırlığın söz konusu olduğunu hatırlatan Bahçeci, “Eğer ikinci bir çocuk istiyorsanız ve istediğiniz andan itibaren bir yıl içinde hala hamile kalamadıysanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Daha önce bir bebek sahibi olmanız şu anda kısırlık sorunuyla karşı karşıya kalmanızı engellemez. Ama sorununuza göre uygulanacak yardımcı üreme teknikleri ile tekrar bebek sahibi olabilirsiniz.

Eğer yaşınız 35 yaşın üzerinde ise bir yıl beklemeden uzmana başvurmalısınız. 30 yaşını aşmışsanız tedavi için gecikmek şansınızı azaltır” diyerek görüşlerini belirtiyor.

https://www.bebek.com/hamile-kalmanin-5-yolu/

İkinci Bebeği Düşünüyorsanız Geç Kalmayın!

“Daha önce gerçekleşen gebelik sonrasında gelişebilecek endometriozis, kistik hastalıklar, enfeksiyon ve yapışıklıklar gibi gebe kalmayı engelleyici sorunlarla karşılaşılabilir. Ayrıca yıllar içinde üreme sisteminde meydana gelen değişikliklerle doğurganlık azalmıştır.

Hormonal bozukluklar, yumurta rezervinin azalması, sperm sayısı, hareketlilik ve morfolojisindeki değişiklikler, sperm ve yumurtanın doğru yer ve doğru zamanda karşılaşmasını engelleyen sorunlar sık görülür. Aşırı egzersiz, sıkı giysiler ve travma da sperm koşullarını değiştirebilir.

Cinsel ilişki sıklığının azalması yumurtlama düzensizlikleri de bu soruna katkıda bulunabilir. Travmalar, cerrahi girişimler, kronik hastalıklar ve tanı konmamış özel sorunlar da sekonder kısırlıkta rol oynayabilir.”

Kısırlık probleminin yetersizlik ya da zayıflık değil, tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Bahçeci, “İster ilk bebeğinizi ister ikinci bebeğinizi istiyor olun; önemli olan sorununuzun doğru anlaşılması ve uygun yöntemin uygulanmasıdır.

Sekonder kısırlıkta da, yumurtlama problemleri, tubal nedenler (yapışıklık, tıkanıklık), spermle ilgili sorunlar, bazı hastalıklar veya ilaçlar neden olabildiği gibi bazen hiçbir neden bulunamayabilir. Gerekli incelemelerden sonra uygun tedavi seçeneği hakkında çifte bilgi verilir.

Aşılama, tüp bebek, mikroenjeksiyon ve yumurtalıkları uyarıcı ilaçların kullanıldığı tedavi planları her çift için farklıdır. Bu nedenle hastaların kendileri için uygulanan ilaç veya tetkikleri başka hastalarla karşılaştırmamaları en doğru davranıştır” diye konuşuyor.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

10 Yorum

  1. Benim bir kozom var 2 yasında ıkıcı bebek ıstıyoruz ama olmuyor neden dogumdan sonra bı 6 ay korunma ilacı kulandım sonra bıraktım kılo yapıyor diye 1.5 yıl oldu halla hamile kalanadım neden

   1. merhaba bende ayni sizin gibiyim oldu mu bebeginiz ce ne gibi tedaviler uygulandi sorun varmiymis bende artik yoruldum 2 yil oldu oglumu dogurali

   2. Iyi aksamlar burda yorum yapmışsınız bayağı olmus ama hamile kaldınız mı acaba bende düşünüyorum bir sene oldu deniyoruz ama olmadi

 1. Slm biz 7 aydan beri deniyoruz Ovulationtesti aldim orda hersey normal cikiyor ve nedense olmiyor benim yasim 29 esimin yasi 33 ve bizim ikitane evladimiz var acaba bizlerde mi bi sorun var neden olmadini geri yazarsiniz sevinirim

 2. İlk evliliğimden bir kızım var 5 yaşında bir yıldıt ikinci evliliğindeyim ve çocuk istiyorum hiç korunmadım doktora gittim yumurtalıklarımla ilgili hiç bir sorunum olmadığını söyledi ancak hamile kalamıyorum neden olabileceği işe ilgili bilginiz var mı.

 3. Bende ayni sorunu yaşıyorum oğlum 4.5 yaşına ikinciyi istiyoruz olmuyor iki yıl önce dış gebelik geçirdim iki yıl oldu hala hamile kalammadim yasim 38 oldu benimle yaşıt olanlar 3 cuyu doğurdu cok sitresliyim cok olmuyor diye doktora da gittim sorun yok dedi kullanma digim macun kalmadi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı