anne-adaylarinin-hamilelik-surecini-kolaylastiran-ipuclari

Anne Adaylarının Hamilelik Sürecini Kolaylaştıran İpuçları 

Anneliğin ilk adımı olan hamilelik dönemi içindesiniz. Minik yavrunuza kavuşmak için gün sayıyorsunuz. Bazen alışık olmadığınız durumlar nedeniyle sıkıntılar yaşıyorsunuz. İşte bu nedenle yeni bir hayata başlamak için adım attığınız bu dönemde, hayatlarınızdaki değişikliklere daha kolay adapte olmanız için birkaç önerimiz olacak. Anne adaylarının hamilelik sürecini kolaylaştıran ipuçları bu yazımızda. 

Hamilelik Dönemi Anne İçin Kolaylaştıracak Yöntemler

Dünyaya yeni bir can getirmek isteyen her kadının hayali, sağlıklı ve rahat bir hamilelik sürecinden sonra bebeklerini kucaklarına almaktır. Ortalama 40 hafta süren bu gebelik dönemi, hele ki anne adayının ilk hamilelik deneyimi ise oldukça heyecan verici olabilir. Bu heyecanınızı olumlu bir duruma yönlendirmek için, sizlerle bilgilerimizi paylaşıyoruz. Yaşadığınız her duygunun keyfini çıkartmaya odaklanmanız ve bu mucizevi dönemi en rahat şekilde atlatmanızı sağlamak için buradayız. Gebelik döneminizde sizi rahatlamanızı sağlayacak ve hamileliğinizi kolaylaştıracak önerilerimiz olacak. 

Dengeli Beslenme

Her şeyden önce, hamile olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren yapmanız gereken ilk şey, hem kendi sağlığınız hem de minik yavrunuz için beslenmenizi düzenlemektir. Bu dönemde imkanınız dahilinde bir diyetisyenle görüşebilirsiniz. 

  • Asitli içecekler, belirli bitki çayları, kafein sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmalısınız.
  • Bol bol mevsimsel, organik meyve ve sebze tüketmelisiniz. 
  • Sigara içmemeli, içilen ortamdan uzak durmalısınız. 
  • Uzman diyetisyeninizin sizin için hazırladığı listeye uymalı, zararlı gıdaları vücudunuza sokmamalısınız. 

Hamilelikte beslenme adına yapmış olduğumuz birçok araştırma ve yazımız mevcut. Bu makaleleri okuyarak da hangi besinleri tüketmeniz, hangilerinden uzak durmanız gerektiğiyle ilgili oldukça faydalı bilgiler edinebilmeniz mümkün. Hamilelikte Beslenme adlı yazı dizimizi okumak için buraya tıklamanız yeterli.

Doktor Kontrolü

Bu dönemde oluşabilecek herhangi bir sıkıntının erken teşhisi için düzenli bir şekilde doktor kontrolüne gitmelisiniz. Gebeliğinizin kolay ve sorunsuz geçmesi adına bu kontroller büyük önem taşır. Ve aksatmamalısınız. 

Öncelikle miniğinizin sağlıklı ve doğru gelişimi sonra da kendi gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde devamı için kontrollerinize gitmeli ve doktorun önerilerine uymalısınız. Daha kolay bir hamilelik geçirmeniz için hekiminizi dinlemeniz ve tavsiyelerini yerine getirmeniz gerektiğini unutmayın.

Düzenli Uyku

Gebelikte anne adayını yoran şeylerden bir tanesi de uykusuzluk ve halsizliktir. Gece bulantıları, bebeğin hareketleri, rahat bir uyku pozisyonu bulamamak; anne adayının uykusuz kalmasına neden olan etmenlerden bazılarıdır. Değişen vücuda ayak uydurmak herkes için eşit derecede kolay olmayabilir. Bir de bu duruma hamilelik belirtileri de eklenince anne adayı için düzgün bir uyku uyumak oldukça zor bir hal alabilir. 

Gün içerisinde doktorunuzun izni ve onayıyla egzersiz yapmanız, her gün erkenden ve belirlediğiniz bir saatte yatağa girmeniz, sizi rahat ettirecek hamilelik yastıklarını kullanmanız uykuya dalmanızı kolaylaştıran alternatiflerdir. 

Hamilelik döneminde uykusuzluğun başlıca nedenlerinin neler olduğunu ve rahat bir uyku için yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı bilgileri öğrenmek isterseniz buraya tıklayarak “Hamilelik belirtileri: Halsizlik ve Uykusuzluk” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Hamile Yastığı

Birçok anne adayının severek tercih ettikleri hamilelik yastıkları, rahat bir uyku için oldukça kullanışlı ürünlerdir. İster uyurken isterseniz de dinlenirken ve otururken kullanabileceğiniz bu yastıklar, oldukça konforlu ve rahat etmenize yardımcı olurlar. 

Hem hamilelik döneminde kullanacağınız hamile destek yastıklarına hem de emzirme döneminde kullanabileceğiniz emzirme minderleri çeşitlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Yürüyüş ve Egzersiz

Gebelikte uykunun büyük bir önem taşıdığından bahsetmiştik. Sağlıklı ve kesintisiz uykunun en önemli anahtarı da yorulmaktır. Ancak olumsuz bir yorgunluktan bahsetmiyoruz. Hamilelik sürecinizi ve doğumunuzu kolaylaştıracak, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak faydalı egzersizler ve hafif tempolu yürüyüşlerden bahsediyoruz. 

Genellikle gebelik döneminde doktorlar anne adaylarına egzersiz ve yürüyüş yapmasını önerir. Ancak bazı özel durumlarda bu tür hareketli bir hamilelik hem anne adayı hem de bebek için tehlikeli olabilir. Bu nedenle yapmayı düşündüğünüz her sporu ve egzersizi doktorunuza danışmalısınız. Uzman tavsiyesini almadan kendinize ve bebeğinize zarar verme ihtimali olan her hareketten kaçınmanız gerekir. 

Hamilelikte yürüyüş yapmanın önemi ile ilgili yazımızı okumak için buraya hamilelikte egzersiz hareketleri ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Kitap Okumak

Henüz yeni alışmaya çalıştığınız gebelik dönemizin bitimi ve anneliğe adım atacağınız ilk dönemler gözünüzde büyüyor ve sizi korkutuyor olabilir. Bu durumun oldukça normal olduğunu bilmelisiniz. İlk defa anne olmak, daha önce tecrübe etmediğiniz bir hayata adım atmak demek. Hayatınız boyunca canınızdan daha çok seveceğiniz bir canlıyı dünyaya getirmek hem çok güzel hem de korkutucu bir his olabilir. Bu nedenle kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak, daha önce anne olmuş kişilerin tecrübelerini paylaştığı, uzman hekimlerin tavsiyelerinin olduğu, minik yavrunuzla daha kolay iletişim kurmanızı sağlayacak bir sürü kitap mevcut. Bu kitapları okuyarak stresinizin azalmasını ve hamileliğinizin daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz. 

Ancak bu kitapları seçerken gerçekten bu konuda uzmanlaşmış ve doğru bilgiler sunabilen kişilerin yazdıkları kitaplar olmasına dikkat etmelisiniz. Yeterince bilgisi olmayan kişilerin yazdığı ve sizi yanlış yönlendirme ihtimali olan kitaplardan uzak durmanız gerek. 

Psikolojik Destek

Hem hamilelik süreci hem de doğumdan sonraki lohusalık dönemi anne adayı için oldukça zor dönemler olabiliyor. Genel olarak çoğu anne adayının yaşadığı bu durum, bir problem olarak adlandırılmayacak kadar normal. Bu gibi durumlarla ilgilenen birçok uzman var ve devlet hastaneleri de dahil olmak üzere, sizi maddi olarak sıkıntıya sokmayacak tedaviler bulmanız mümkün. 

Düzenli olarak görüştüğünüz bir psikolog ve psikiyatrist varsa bu dönemi de onunla görüşerek geçirmenizin daha sağlıklı olacağını belirtelim. Sizi ve çevrenizi daha önceden tanıyan hekiminizle daha rahat ve güvenli bir iletişim kurabilirsiniz.

Rahat Giysiler

Bu dönemde özellikle kıyafetleriniz vücudunuzu sıkmaması, dar olmaması ve sizi rahatsız etmemesi çok önemli. Hem konforlu hem de içinde kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafetleri tercih etmelisiniz. Özellikle sağlığınız için dar giyinmemeniz gerektiğini unutmayın. 

Gebelikte vücudunuzun geçirdiği değişimler sizi rahatsız edebilir. İçinizde bir can büyüttüğünüzü unutmayıp bunların olağan şeyler olduğunu anlamalısınız.  Vücudunuz değişecek, çünkü bir mucize gerçekleştiriyor. Kendinizle gurur duymalı ve vücudunuzla barışmalısınız. Giymek istediğiniz her şeyi giymelisiniz. Ancak sağlığınıza zarar verecek kıyafetlerden uzak durmalısınız.  

Örneğin hamilelikte varislerin şişmesi, birçok anne adayının korkulu rüyalarından biri. Varislerle başa çıkmanın en etkili yollarından bir tanesi de dar kıyafetler tercih etmemenizdir. Hamilelikte varis ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Vücut Bakımı 

Kolay bir hamilelik için ihtiyacınız şeylerden en önemlisi kendinizi iyi hissetmektir. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak en önemli şeylerden bir tanesi de bakım yapmaktır. Bakım sonrası yumuşayan cildiniz, mis gibi kokan saçlarınız ve küçük masajlarla rahatlamış vücudunuz sayesinde kendinize zaman ayırmanın mutluluğuna erişebilirsiniz. Minik yavrunuz doğmadan önce olabildiğince kendinize zaman ayırmaya çalışın çünkü bebeğinizin doğumuyla bütün odağınız onun nasıl daha sağlıklı ve daha mutlu olabileceğine kayacak, bizden söylemesi 😊.

Hamileliğin her dönemi kendi içinde zorluklar barındırır ancak özellikle üçüncü trimester dönemi anne adayını daha çok yorma ihtimali olan bir dönemdir. Özellikle son üç ayda sizi rahatlatacak ipuçlarına ihtiyaç duyarsınız. Bu yüzden anne adaylarının hamilelik sürecini kolaylaştıran ipuçları neler, daha rahat bir gebelik süreci için neler yapmalısınız sizinle paylaştık. Gebeliğinizin keyfini çıkarmanız ve minik yavrunuza sağlıklı bir şekilde kavuşmanızı diliyoruz. Keyifli okumalar.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Sağlıklı Bebek Sahibi Olmak için 10 Altın Öneri

Adet Neden Gecikir? 10 Sebebi

Hamilelik Önce Yerleşme Kanaması