Hamile Kalmanın 5 Yolu!

Uyumlu bir çiftsiniz, güzel giden bir ilişkiniz var ve şimdi bu ilişkiyi bir bebekle taçlandırmak istiyorsunuz.

Nasıl hamile kalınır, elbette cevabını biliyorsunuz.

Ancak bu işin anahtarı sadece doğru zamanda ilişkiye girmek değildir. Bunun yanı sıra, bebeğin gelişeceği sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir ortam da gerekir.
Tabii tüm bu koşulları yerine getirseniz dahi hemen sonuç alamayabileceğiniz bir süreç olduğunu da bilmeniz gerekir. Bununla birlikte bu süreçte ne yapılmalı, ne yapılmamalı ya da neye dikkat etmeli çok iyi bilinmelidir.

Özellikle anne ve bebeğin sağlığı açısından planlı hamilelik oldukça önemlidir. Yine de hemen istediği ay sonuca ulaşanların sayısı çok fazla değildir.

Bu nedenle pek çok kadın, hem bu süreci daha kısa bir sürede tamamlamak, hem daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek hem de daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için ipuçları arar.

Peki, kolay bir şekilde hamile kalmanın yolları nelerdir?

Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

Kiminiz korunmayı henüz bıraktınız, kiminizse aylardır dört gözle çift çizgi görmeyi bekliyor. Ancak bilinen bir gerçek var ki, anne adayları bu süreçte oldukça sabırsızdır. Her adet tarihi yaklaştığında anne adayını büyük bir heyecan sarar. “Umarım adet olmam” diyerek sürekli telkinde bulunur.

Günü gelip adet olduğu zaman da başından aşağı kaynar sular dökülür. Hamile kalmanın planlandığı ilk ay sonuç almak, seyrek olarak görülür.

Bu nedenle bu süreçte sabırlı olmalı ve hamile kalmak için neler yapmanız gerektiğinin üzerinde durmalısınız.

Bir Kadın Doğum Uzmanına Muayene Olun!

Sağlıklı bir vücudun hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle hamile kalmayı planlıyorsanız, korunmayı bırakmadan önce bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

Doktorunuz size pelvik ultrasonografi yapacak ve eğer yakın zamanda yaptırmadıysanız smear testi yapmak isteyecektir. Böylece üreme sisteminizle ilgili herhangi bir probleminiz olmadığından emin olabilir, herhangi bir sıkıntınız varsa gebelik öncesi tedavi olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kan, idrar tahlili ve TORCH testleri gibi şeyler de istenebilir.

Ayrıca olabilecek doğum kusurlarını önlemek amacıyla folik asit kullanmanızı tavsiye edebilir.

Folik asit, bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. DNA sentezi ve hücre bölünmesi sırasındaki önemli rolü ve vücutta depolanmayan bir vitamin olması sebebiyle gebe kalınmadan önce başlanması önemlidir.

Hamilelik döneminde folit asit ve önemi makalemizi inceleyebilirsiniz. Makaleye ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.bebek.com/hamilelik-doneminde-folik-asit-ve-onemi/

hamile kalma

Zararlı Alışkanlıklarınızdan Kurtulun ve Sağlıklı Beslenin!

Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin ilk koşulu, sağlıklı bir bedenden geçmektedir. Bu nedenle gebe kalmayı planladığınızda varsa alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmak gerekir.

Bunun yanı sıra, eğer düzensiz bir beslenme alışkanlığı varsa değiştirilmeli, ideal kiloyu yakalamaya özen gösterilmelidir.

Aşırı şişmanlık ve aşırı zayıflığın gebe kalmada bazı risk faktörleri bulunmaktadır.

Aşırı kilolu kimselerde;

  • Adet düzensizliği
  • Düşük riski
  • Yüksek tansiyon
  • İnfertilite
  • Gebelik şekeri
  • Prematüre doğum
  • Bebek ölümü
  • Kilolu bebek
  • Nöral tüp defektleri riskleri artış göstermektedir.

Nöral tüp defekti nedir? Merak ediyorsanız makalemizi inceleyebilirsiniz. Makaleye ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.bebek.com/noral-tup-defekti/

Bu nedenle fazla kilolu kimselerin gebelikten önce ideal kilolarına ulaşmaları hem doğurganlıklarını hem de sağlıklı gebelik geçirme şanslarını artırmaktadır.

Keza aynı durum aşırı zayıflık için de geçerlidir. Vücut ağırlığının olması gerekenden %15 az olması gebelik için bir risk faktörüdür. Bu kimselerde yetersiz ve dengesiz beslenme söz konusu ise mutlaka bir uzman ile gebelik için uygun olan beslenme tipinin uygulanması gerekmektedir.

Özellikle aşırı tatlı yiyeceklerden ve işlenmiş gıdalardan uzak bir beslenme programı tercih edilmelidir.
Hamile kalmaya yardımcı 6 besin makalemizi inceleyebilirsiniz. Makaleye ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın!

Egzersiz Yapın!

Vücudunuzu gebeliğe hazırlamak önemlidir. Gebelik döneminizin nasıl geçeceği, gebelik öncesindeki yaşantınız ve düzeninizle ilişkilidir.

Bu nedenle gün içerisinde yapacağınız kısa bir yürüyüşün bile vücudunuza büyük bir katkısı bulunacaktır. Spor sayesinde solunum ve dolaşım sisteminiz daha iyi çalışır.

Gebelik öncesi ve sırasında yapılan sporun gebeliğin pek çok olumsuz etkisini azalttığı ve ortadan kaldırdığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle,

Fazla abartmadan dozunda yapılan spor, hem gebe kalmanızı kolaylaştırır hem de beynen ve bedenen size olumlu etkisi olur.

Burada dikkat edilmesi gereken kısım aşırıya kaçmamaktır.

Aşırı egzersizin, kadınlarda adet düzenliğine neden olarak kısırlığa neden olabildiği bilinmektedir.

Hamile kalmak için hastalıktan kaç gün sonra hamile kalmayı denemeli? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Kafein Dozunuzu Azaltın!

Kahve, pek çok kişi için vazgeçilmez bir içecektir. İçerisinde bulunan kafein maddesi mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını teşvik ettiğinden insanlara keyif verir ve stres düzeylerini azaltmalarında yardımcı olur.

Ancak, kolay hamile kalmanın yolları arayışındaki anne adayları aynı zamanda sağlıklı bir gebelik geçirmek istiyorlarsa, günlük kafein alımını minimum düzeye indirgemeleri gerekir.

Fazla kafein tüketiminin doğal yoldan hamile kalma şansını düşürdüğünü gösteren araştırmalara dayanarak, anne adaylarının günde iki fincandan fazla kahve içmemeleri önerilmektedir.

Doğru Günlerde Yeterli Sıklıkla İlişkiye Girin!

Daha kolay hamile kalmak ve sağlıklı bir gebelik geçirmek için bahsettiğimiz maddeler bir kenara dursun, hamile kalma yöntemleri nelerdir dersek, bir numara elbette ki ilişkiye girmek olacaktır.

Ancak burada önemli olan, doğru zamanda ve yeterli sıklıkta ilişki yaşamaktır. Elbette her çiftin ilişki dinamiği farklıdır. Bu nedenle çiftler için belirli bir sıklık belirlemek doğru değildir.

Bu durum, aksine çiftte gerginlik ve stres yaratabilir. Birlikteliği mutlu olmak yerine sadece bebek için gerçekleştirme hissiyatı çiftleri cinsellikten soğutabilir.

Ortalama haftada 2-3 gün cinsel ilişki hamile kalmak için yeterli görülmektedir.

Ancak iş garantiye alınmak istenirse, yumurtlama günlerine yakın günler ilişki sıklığı artırılabilir. Pek çok çift, daha hızlı hamile kalabilmek için yumurtlama günlerine yakın günlerde her gün cinsel ilişkiye girmektedir.

Ancak pek çok uzman, her gün girilen ilişkinin sperm kalitesini düşürdüğünü savunmaktadır. Bu nedenle, bu günlerde gün aşırı ilişkiye girilmesi daha doğru olarak görülmektedir. Zira sperm, kadın vücudunda 48 saatten fazla canlı kalabilir.

Bu nedenle gün aşırı ilişki, yumurta ile spermin bir araya gelerek döllenme olasılığını olumsuz etkilemez. Yumurta, maksimum 24 saat canlı kalabilir.

Yumurtlama gününüzü hesaplamak için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.bebek.com/yumurtlama-gunu-hesaplamademo/

Özellikle yumurtlamadan önce ilişkiye girmek, yumurtlama gerçekleştiğinde spermle karşılaşma olasılığını artıracağından hamile kalma şansınızı artırabilir. Yumurtlama gününüzü takip etmekte zorlanıyorsanız; kendinize bir adet takvimi oluşturabilir, vücudunuzdaki değişimleri gözleyebilir ya da ovulasyon testleri kullanabilirsiniz.

Hem sağlıklı bir birey olmak hem de gebeliğe hazırlanmak için yapılacak tüm bu şeylerin yanında stres yapmamak ve sadece bebek düşüncesi ile ilişkiye girmemek gerektiğini unutmamak gerekir.

Stres de gebe kalmayı engelleyebilecek büyük faktörlerden biridir.

Hamile kalmanın yolları nelerdir öğrendikten sonra, geriye tek yapmanız gereken şey tüm bunlara uyup sağlığınıza dikkat etmek olacaktır. Tüm bu özveriniz sonunda elbette o mutlu haberi alacaksınızdır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Rahim Perde Nedir? Gebeliği Engeller mi?

Hamilelik Testi Markaları ve Fiyatları

SMA (Spinal Muscular Atrofi)