yeni-anneler-icin-4-kolay-sac-modeli

Yeni Anneler için Dört Kolay Saç Modeli

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an itibariyle hayatınızın farklı bir yöne doğru gideceğini, farklı sorumlulukların gündeme geleceğini hatta eskiden farkında bile olmadığınız ritüellerin belki de birer lüks haline geleceğini az çok tahmin edersiniz. Bu bazen endişe ve kaygılara sebep olsa da dünyaya gelecek olacak mucizeniz bunların hepsinin silinip gitmesini de sağlayacak. Bu nedenle endişeye kapılmadan belki stresli olacak ama gelecek güzel günleri düşünüp derin bir nefes almalı ve anın keyfini çıkarmalısınız.

Doğum sonrasında anneleri bu düşüncelere sevk eden konulardan biri de saçlarıdır. Hatta doğum sonrası kendini kuaföre atan birçok anneyi de duymuşsunuzdur. Bu hem hamileliğin saçlar üzerindeki etkisinden kurtulmak hem de annelerin biraz olsun kendini iyi hissetmek ve birazda bulunduğu ortamdan uzaklaşmak için başvurdukları yöntemlerden biridir. Hem hangi kadın kuaför sonrası kendini daha iyi hissetmez ki? Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir.

Evde kendinize ayıracağınız küçücük zaman dilimleriyle saçlarınızda harikalar yaratabilir, kuaförden yeni çıkmış gibi bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Bizde bu yazımızda yeni anneler için dört kolay saç modeli ile birlikte yüzünüze göre hangi saç şeklini tercih etmeniz gerektiğini ve saçlarınızın daha iyi görünmesini sağlayacak küçük ipuçlarını bir araya getirdik. Şimdi zaman kaybetmeden bunları okumaya başlayabilirsiniz. 

Yüz Şekliniz Nasıl?

Kolay saç modellerine geçmeden önce yüz şekillerinden bahsetmek gerekir. Böylece saçınızı bu saç şekline göre kestirmek ya da uzatmak konusundaki tercihinizi kolayca yapabilirsiniz. Bunun en kolay yöntemi saçınızı arkadan topladıktan sonra kameraya bakarak kendi fotoğrafınızı çektikten sonra yüzünüzün kenarlarını takip ederek yüz şeklinizi kolayca belirleyebilirsiniz. Gelelim yüz şekillerine ve ona uygun saç stillerine: 

 • Dikdörtgen yüzler: Yüz şekliniz dikdörtgen bir görünüme sahipse keskin çenenizin ve alnınızın görünümü daha fazla uzatmadan yumuşatmaya çalışmanız gerekir. Bu sebeple yumuşak katmanlı bir kesim ile yüzünüzün köşelerini gizleyebilir, elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da yüzünüzü daha uzun gösterecek olan yüksek topuzlardan kaçınmaktır. Bunun yerine daha romantik topuzlar ya da bukleler tercih edebilirsiniz.

 • Oval yüzler: Bu yüz tipine sahip olanlar diğerlerine göre biraz daha şanslıdır diyebiliriz. Çünkü dengeli görünümleri sayesinde birçok saç stiline kolayca uyum sağlayabilirler. Kısa saç seviyor ve oval yüz hatlarına sahipseniz küt bir bob saç ya da ince katmanları olan lob özellikli saçları tercih edebilirseniz. Uzun saç kullanmak istiyorsanız yine minimal katmanları olan bir model ya da yüzünüzü aşağı çekmeyecek dalga ve bukle modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 • Kare yüzler: Geniş bir alın, elmacık kemikleri ve güçlü bir çene çizgisine sahip olan kare yüz tipinde kemik yapınızı tamamlayan bir görünüm için yandan parçalı bir stil tercih edebilirsiniz. Uzun ve havadar katmanlar ise yüzünüzün keskin hatlarını dengeleme açısından kullanışlı olacaktır. Bunun yanı sıra dikkati elmacık kemiklerinize çekmek isterseniz yandan kıvrımlı kakülleri deneyebilirsiniz.

 • Kalp şekilli yüzler: Bu yüz modelinde geniş bir alın ve dar bir çene görünümü vardır. Bu sebeple kaş genişliğinizi azaltıp yüzünüzün alt yarısını geniş gösterecek modelleri kullanmanız doğru olacaktır. Uzun süpürme kesim ile kulağınızın altından başlayan dalgalarla yüzünüzü muhteşem bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Ayrıca kısa model istiyorsanız çenenizin etrafında dolgunluk yaratacak olan bob veya lob kesimleri tercih edebilirsiniz.

 • Elmas yüzler: Bu yüz şeklinde yüzün en geniş noktası elmacık kemikleri olup alın ve çene dar bir görünüme sahiptir. Yumuşak bir görünüm yaratmak için karışık dalgalar, uçuşan orta veya uzun katmanlı kesimler sizin için oldukça idealdir. Saçınızın kısa olmasını ve çenenizi daha geniş göstermek istiyorsanız da bob kesimleri kullanabilirsiniz.

 • Yuvarlak yüzler: Eğer yuvarlak yüz şekline sahipseniz yüzünüz benzer uzunluk ve genişliğe sahiptir. Bu yüz tipine en çok yakışan model ise belirgin ve şekil katan modellerdir. Uzun katmanlı kesimler veya dalgalı peri kesimleri oldukça uygundur. Bu yüz modelinde ne dikkat edilmesi gereken yüzünüzün etrafında balon oluşturabilecek kısa katmanlı kesimlerden uzak durulmasıdır. Ayrıca tek uzunluğa sahip kesimlerden de uzak durmanız daha iyi bir görünüm açısından önemlidir.

 • Üçgen yüzler: Alından daha geniş olan güçlü bir çene hattına sahip olan bu yüz tipinde kare veya düz bir çeneden söz etmek mümkündür. Bu nedenle çeneyi dengeleyebilecek yumuşak katmanlı kesimler kullanılabilir. Ayrıca çeneye vurgu yapan düz bob kesimler yerine dalgalı bir peri kesimini tercih edebilirsiniz. 

Yeni Anneler için Dört Kolay Saç Modeli

yeni-anneler-icin-dort-kolay-sac-modeliEvin içinde sürekli ilgi bekleyen, annesinden ayrılmak istemeyen bir bebek olduğunda saç şekillendirmek annelerin doğal olarak aklına gelen en son şeylerden biri olacaktır. Ancak anneliğin tadını çıkarırken bu dört kolay saç modelleri sayesinde güzel de görünebilirsiniz. 

 1. Örgülü Modeller: Örgü her dönemde hayat kurtarıcı modellerin başında gelir. Basit bir örgü sizi canlı, doğal ve bakımlı gösterir. İster saçınızı ikiye ayırıp balıksırtı örün isterseniz tek bir örgü ile dikkat çekici bir görünüme sahip olabilirsiniz.

 2. Yukarıda Topuz: Tam bir cankurtaran! Bu model her mevsimde her durumda günü kurtaran modellerin başında gelir. Saçınızı aşağı eğip tüm saçınızı yukarıda topladıktan sonra saçınızı kendi çevresine dolayarak başınızın üstünden esnek bir toka ya da tel tokayla tutturabilirsiniz. Eğer saçınız kirli ise endişelenmeyin çünkü bu modeli en güzel gösteren ve en kolay yapmanızı sağlayan da hafif kirli saçtır. Eğer saçınızı yeni yıkadıysanız saç spreyi kullanarak da bu görüntüyü yakalayabilirsiniz.

 3. At Kuyruklu Yarım Topuz:  Bu modeli ister tüm saçınızı toplayarak isterseniz de yarım toplayarak yapabilirsiniz. Saçınızı at kuyruğu yaptıktan, sonra burada önemli olan çok sıkmamak, saçınızın ucunu at kuyruğu yaparken kullandığınız tokanın üst tarafından geçiriyorsunuz. Böyle sanki kuaförden yeni çıkmış gibi görünen ama oldukça basit bir yöntemle zaman almadan yapılmış bir saç modeline sahip oluyorsunuz.

 4. Taç: Bu model sayesinde helenistik bir görünüme sahip olabilirsiniz. Yapımı ise oldukça basit. Saçınızı ortadan ya da yandan ikiye ayırdıktan sonra elastik bir saç bandını başınıza takıyorsunuz. Sonrasında alnınıza yakın bir kısımdan başlayarak ensenize kadar saçlarınızı tutam tutam ayırıp bandın etrafına doluyorsunuz. Dolama işlemi bittikten sonra serbest halde saçlarınız kalacak. Bunları da yine toplu bir şekilde bandın etrafına dolayı tel tokaların yardımıyla başınıza sabitliyorsunuz. İşte bu kadar! Zahmetsiz bir şekilde kısa sürede yapılan mükemmel bir saç modeli. Hem saçınızı açtığınızda da gördüğünüz bukleler sizi oldukça şaşırtabilir ve bu şekilde de kullanabilirsiniz. 

Yeni Anneler için Küçük İpuçları

Bebeğiniz eve geldikten sonra vaktinizin neredeyse tamamını ona ayırdığınızı biliyoruz. Bu oldukça doğal karşılanabilecek bir durum olsa da içten içe iyi görünmek istediğinizi de biliyoruz ki bu da moral açısından olması gereken bir durum. Bizde bu hislerinizi bildiğimiz için küçük ipuçları sayesinde daha bakımlı görünebilirsiniz diyoruz ve bu ipuçlarına geçiyoruz:

 1. Kuru Şampuan: Muhteşem bir buluş diyebiliriz. Bazen yanlış kullanımları olsa da kuru şampuan size zaman kazandıracak oldukça önemli ürünlerden biridir. Sadece anne olmak değil yorgun ve acelesi olan tüm kadınların da kurtarıcı olan bu ürünü saçınıza uyguladıktan sonra saç diplerinize parmaklarınızla yedirdiğinizde daha homojen bir şekilde dağılacak ve sanki yeni yıkanmış görüntüsü verecektir.

 2. Saç Maskeleri: Saçlarımız pek çok farklı sebepten ötürü kuruyabilir. Bu da bakımsız bir görüntü yaratır. Vaktiniz olmadığını düşünebilirsiniz ama maskeleri uygulamak aslında oldukça basit. Lavaboda musluğun altında ya da bir fısfıs yardımıyla saçınızı nemlendirdikten sonra saçınıza uygun maskeyi saçınıza uygulayıp bir süre beklemeniz yeterli olacaktır. Bu süre zarfında bebeğinizle ilgilenebilir ya da bulaşık makinesini boşaltabilirsiniz. Sonrasında da eşiniz ya da ailenizden biri bebeğinizle ilgilenirken ya da ona uykusunda göz kulak olurken hızlı bir duş ile kuaförden yeni çıkmış gibi bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

 3. Saçınız için doğru ve yeni bir bakım rutini oluşturmanız oldukça önemlidir. Belki önceden her gün saçınızı yıkamaya vaktiniz vardı ama şimdi işler değişti. Her gün yıkanmadığında da saçınızın çabuk yağlandığından şikayetçi olabilirsiniz. Bu saçınızın yeni rutine alışırken verdiği tepkidir. Bu sebeple sabır göstermeli ve saçınızın bu yeni rutine adapte olmasını anlayışla karşılamalısınız. Bu süre sonunda yeni rutine alışan saçların kısa sürede yağlanmayacaktır. Ayrıca böyle dönemlerde kuru şampuanı da deneyebilirsiniz.

 4. Durulanmayan saç kremleriyle tanışmadıysanız işte şimdi tam sırası. Artık dakikalarca duş aldığınız defalarca saçınızı köpürte köpürte yıkadığınız günler geride kaldı. Şimdi hızlı olmanın zamanı. Bu sebeple tekrar tekrar durulama gerektirmeyen kremler sayesinde saçınız nemini kaybetmeyecek ve sağlıklı görünecektir.

 5. Bakım önerilerinin yanı sıra topuz tokaları da size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanı sıra saç örgünüze ekleyeceğiniz fular yardımıyla da şık bir görüntü yakalayabilirsiniz. 

Kız Çocuk Saç Kesim Modelleri: https://www.bebek.com/kiz-cocuk-sac-kesim-modelleri/

Erkek Çocuk Saç Kesim Modelleri: https://www.bebek.com/erkek-cocuk-sac-kesim-modelleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çocuktan Önce, Çocuktan Sonra!

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Oto Koltuğu Seçme Rehberi – 2