yalanci-dogum-sancilari

Yalancı doğum belirtileri nelerdir?

Yalancı Doğum Belirtileri ve Gerçek Doğum Belirtileri Arasındaki Farklar

Hamilelik döneminin son zamanlarına doğru anne adaylarında, eski hallerine göre pek çok değişimler olduğu görülür. Bunlardan bir tanesi de yapılacak olan doğumun gerçek belirtileridir.

Söz konusu belirtileri göz önünde bulundurarak doğumun oldukça yakın bir gelecekte gerçekleşecek olduğunu düşünebilirsiniz. Yalnız pek çok anne adayını bu konu hakkında şüpheye düşüren belirtiler de bulunmuyor değildir. Kısacası belirtilerin gerçek doğuma mı yoksa yalancı doğuma mı ait olduğu konusu anne adaylarını şüpheye düşürebilir, yanıltabilir.

dogum-belirtileri

Bahsettiğimiz bu belirtiler gerçek doğum değil, yalancı doğum belirtileridir. Bütün hamile kadınlar söz konusu belirtileri hamile oldukları süre boyunca yaşarlar. Dolayısıyla bu belirtilerin ne demek olduğu iyi bilinirse, yalancı belirtileri gerçek olan doğum belirtilerinden ayırabilirsiniz. Peki nedir bu gerçek doğumun habercisi olmayan ve anne adaylarını yanılgıya düşüren belirtiler?

Gerçek Doğum Belirtileri Yalancı Doğum Belirtileri
Sırt ve Bel Bölgesi Ağrıları Karnın Alt Bölümünde Oluşan Ağrı
Sürekli, Düzenli ve Gittikçe Artan Sancılar Kısa Süreli ve Düzensiz Sancılar
Sürekli Bebek Hareketleri Kısa Süreli Bebek Hareketleri
Kanlı ve Kırmızı Akıntı Kahverengi Akıntı
  1. Gerçek doğum belirtilerinde sırt bölgesinde ve bel bölgesinde şiddetli ağrılar hissedilir. Yalancı doğum belirtisi ise karnın alt bölümünde görülür. İşte bahsetmekte olduğumuz bu ağrı hamile kadınları yanlışa düşüren, gerçek doğum sancısı yaşadıklarını sanmalarına sebep olan bir ağrıdır.
  2. Gerçek doğum belirtilerinde yaşanan kasılmalar sürekli, düzenli ve gittikçe artan bir biçimde görülür. Yalancı doğum belirtisinde ise böyle değildir. Buradaki kasılmalar kısa süreli, düzensiz ve siz mesela oturma pozisyonunuzu değiştirdiğinizde geçen biçimdedir.
  3. Doğum belirtileri gerçek olduğunda bebeğin hareketleri fark edilir şekilde uzun sürelidir ve bebek sürekli hareket halindedir. Yalancı doğum belirtisinde ise bebeğinizin hareketleri kısa süreli gerçekleşir.
  4. Doğum belirtileri gerçek olduğunda yaşanan vajinal akıntı kanlı ve kırmızı bir biçimde olur. Vajinal akıntınıza dikkat ettiğinizde ve akıntının kahverengine benzer bir renkte olduğunu fark ettiğinizde, bunun gerçek doğum belirtisi olmayabileceğini unutmayın.

Sezaryen Hakkında Merak Edilenler

COVİD-19 Döneminde Hamile Psikolojisi

Doğuma Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler