kitap önerileri

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz Kitaplar

Bu hafta bebeğinizle uykuya geçiş evresinde birlikte keyifle okuyabileceğiniz, uyku ritiüelleri hakkında sohbet edebileceğiniz kitaplardan oluşan bir öneri listesi sizi bekliyor.

Gelin birlikte inceleyelim.

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz Kitaplar

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarUYU KUZUM

Yazan: Kerry Lyn Sparrow

Resimleyen: Guillaume Perreault

Çeviren:  Ebrar Güldemler

Yayınevi: Meav Yayıncılık

Yaş: 4+

Can, uyumadan önce atıştırmayı, uyku öncesi masallarını, en sevdiği pijamalarını giymeyi çok seviyor. Hatta ciklet tadında diş macunu olursa, dişlerini fırçalamayı bile çok seviyor. Aslında Can’ın uyku saatiyle ilgili tek sevmediği şey UYUMAK!

Can da uyumamak için pek çok yolu deniyor, ama annesi de bu konuya pek hazırlıklı. Bir gece, bir türlü uykusu gelmeyen Can’a annesi koyun saysana deyince olanlar oluyor.

Can 1’den 67’ye kadar sayıp koyunları zıplatırken iş 68 numaralı koyuna gelince işler biraz değişiyor, çünkü 68 numaralı koyun zıplamak istemiyor. Haliyle koyunu zıplatmak da Can’a düşüyor. Son zamanlarda okuduğum en eğlenceli kitaplardan biri, Uyu Kuzum. ?

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarİYİ GECELER

Yazan: Emily Manning – Becky Cameron

Çeviren: Elif Dinçer

Yayınevi: Türkiye İş Bankası

Yaş: 0-3 yaş

Hareketli sayfaları, az yazıları ve renkli çizimleriyle uykuya geçiş sürecini anlatan, bu süreçte odasındaki eşyalarına, oyuncaklarına da iyi geceler dilemeyi unutmayan tüm miniklere Türkiye İş Bankası’ndan yine harika bir kitap.

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarYEDİUYUR NEREDE UYUR?

Yazan: Susanna Isern

Resimleyen: Marco Somà

Çeviren: Ümit Mutlu

Yayınevi: Uçanbalık Yayınları

Yaş: 4+

Yeşil Orman’da günler her zaman huzurlu ve sakin geçerdi. Hatta bazen sıkıcı denecek kadar sakin günler yaşanırdı. Ama o yaz, Yeşil Orman’da tuhaf şeyler olmaya başladı. Ormandaki hayvanlar, her sabah evlerinde

Yediuyur’la karşılaşmaya başladı. Bir gün tavşanın havuç bahçesinde, bir gün nar bülbülünün kravat çekmecesinde, bir gün geyiğin boynuzlarında…

Yediuyur, her gece farklı bir hayvan dostunun evinde uyanıyordu. Ancak her gün başka bir yerde uyanmasından tedirgin olan orman halkı ondan, geceleri kendi evinde uyumasını söyleyerek buna bir son vermesini istediler. Ancak bir sorun vardı; Yediuyur tek başına uyumaktan korkuyordu.

Acaba, hayvan dostları buna bir çözüm bulabilecek miydi?

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarKAPLAN UYKUSU

Yazan: Mary Logue

Resimleyen: Pamela Zagarenski

Çeviren: Sedef Özge

Yayınevi: Kva Çocuk

Yaş: 3+

Bir zamanlar güneş battığında bile uyumak istemeyen küçük bir kızın hikâyesi, Kaplan Uykusu. Pijamasını giyip yatağına girmiş olsa da aslında uyumak istemiyor ve biraz da bu uyku sürecini uzatmak adına ailesine ‘’Dünyadaki her şey uyur mu,’’ diye soruyor. Ailesi ise onu uyumalısın şeklinde yönlendirmek, zorlamak yerine bu süreci normal karşılıyor ve bu sorudan yola çıkarak pek çok hayvanın uyku ritüelleriyle ilgili de keyifli bir sohbet başlıyor.

Kaplan Uykusu, hem konunun işlenişi hem de harika çizimleriyle Kva Çocuk’un harika kitaplarından biri.

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarİYİ GECELER FARECİKLER

Yazan: Frances Watson

Resimleyen: Judy Watson

Çeviren: Meltem Özdemir

Yayınevi:  1001 Çiçek Yayınları

Yaş: 2+

İyi Geceler Farecikler, yatma vakti gelen dört küçük farenin uykuya geçiş evresinde neler yaptığını anlatan, eğlenceli çizimlere sahip çok tatlı bir hikâye.

Az yazılı ve renkli görsellere sahip bu kitabı çocuğunuzla uykuya geçmeden önce okurken siz de neler yapılması gerektiği konusunda sohbet edebilirsiniz.

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarUYUMADAN ÖNCE KANGURUYU ÖPECEĞİM

Yazan: Nandana Den Sen

Resimleyen: Pippa Curnick

Çeviren: Burhan Sönmez

Yayınevi: Dinozor Çocuk

Yaş: 3+

‘’Saat kaç, bakar mısın? Artık yatağına yatar mısın?’’ Ne kadar tanıdık bir cümle değil mi? Anne ve babaların en sık söylediği cümlelerde ilk 5’e girer belki Bir de bunun karşı cevabı var tabii ki. “HAAAAAYIR!” Uyumadan Önce Kanguruyu Öpeceğim de işte bu diyalogdan yola çıkarak yazılmış inanılmaz keyifli bir hikâye.

Özellikle uyku saati geldiğinde uyumamak için kazların kanatlarında uçmak, timsahlarla yarışmak, zürafaları gıdıklamak, gergedanlarla şarkı söylemek, ayıların tüylerini taramak isteyen çocuklara birebir.

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarGÜVERCİN GEÇ YATMASIN

Yazan ve resimleyen: Mo Willems

Çeviren: Fırat Yenici

Yayınevi: Uçan Fil

Yaş: 2+

Güvercin Geç Yatmasın, uyku saati geldiği halde uyumamak için türlü bahaneler bulan bir güvercinin komik ve eğlenceli hikâyesi.

Kitap boyunca güvercinin bahanelerini çürütmek ve uyutmak için ikna etmeye çalışken buluyorsunuz kendinizi. Güvercini uyuması konusunda ikna edebilir misiniz bilmiyorum, ama okurken çok eğleneceğiniz kesin. Mo Willems aynı zamanda Susam Sokağı’nın yaratıcılarından olup, bu ünlü çocuk programıyla tam altı Emmy Ödülü kazanmıştır.

Uyumadan Önce Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarUYKU VAKTİ BABİŞKO

Yazan: Dave Hackett

Çeviren: Yasemin Yener

Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Yaş: 3+

Çocuklarda uyku rutinini tersine çeviren kitaplara bayılıyorum. Babasını uyutmak için ikna etmeye çalışan bir kızla babanın eğlenceli hikâyesi, Uyku Vakti Babişko.

Özellikle komik çizimlerle de konu desteklenince ortaya keyifli bir hikâye çıkmış. Birlikte uykuya hazırlık aşamasında neler yapabileceğiniz konusunda konuşabilir, eğlenceli bir baba – çocuk oyununa dönüştürebilirsiniz.

1çocuk1kitap

https://www.instagram.com/1cocuk1kitap/

Esra Açıkyer

İstanbul’da doğmuştur. Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamış, Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni de alarak üniversiteden mezun olmuştur. Daha sonra ikinci üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü bitirerek özel bir kurumda 3 yıl Anaokulu Öğretmenliği yapmıştır. Anaokulu Öğretmenliği yaptığı dönemde, çocuk kitaplarına ilgi duymaya başlamış ve @1cocuk1kitap isimli sosyal medya hesabını açarak kitap önerilerinde bulunmaya başlamıştır. Şu anda bir yayınevinde sosyal medya uzmanlığı ve içerik editörlüğü yapmaktadır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Meyveli İrmikli Tatlı Tarifi!

Bebeğiniz İçin Oyuncak Rehberi

Büyüme Geriliği Olan Bebekler