Bebeğinizle Seyahat Etmenizi Kolaylaştıracak Öneriler

Yaz kış fark etmeden gezmeyi seven kişiler bebekleri dünyaya gelince endişeye kapılabiliyor. Oysa doğru ipuçları ve hazırlıkla birlikte bebekle seyahat etmek oldukça kolay.

Bebekleri ile birlikte gezen çiftlerin sayısı gittikçe yükselirken, siz de endişelerinizi yenerek doğru tatil planı ve hazırlıklar ile yavrunuzu tatile çıkarabilirsiniz.

Bebekle Nasıl Seyahat Ettiğiniz Önemli!

Taşıt kullanımı seyahat etmenin ilk kuralıdır. Yavrunuz için uçakla ya da araba ile seyahat ediyor olabilirsiniz. Fakat bu konuda bilmeniz gereken en önemli ve pratik bilgi mutlaka rahat çıkışı olan bir yer seçmenizdir. Araba ile tatile çıkıyorsanız bebeğinizi mutlaka oto koltuğuna oturtmanız ve ihtiyacınız olan her eşyayı yan koltukta tutmanızdır. 

Uçak ile seyahat edecekseniz ve oldukça uzun saatler sürecekse mutlaka koridor tarafı ve acil çıkışların olduğu koltukları tercih etmelisiniz. Bebeğiniz için acil ihtiyaçlar olduğunda kolay bir şekilde kalkabilmeniz bu konuda önemlidir.

Bebeğiniz uçak deneyimini ilk kez yaşayacaksa bu yazımızı okumanızı öneririz: https://www.bebek.com/bebek-ile-ucak-yolculugu-yaparken-bilmeniz-gereken-5-altin-kural/

Bebekle Seyahate Çıkarken Yanınıza Almanız Gereken Her Şey Bu Listede!

Belki de çocuklu ailelerin atladığı çok kolay ama oldukça önemli bir konu olan liste yapmak, tatil planı için önemli bir adımdır. Her şeyi önceden hazırlamak ve listelemek size harika bir pratiklik sunacaktır. Bebekle seyahat etmek isteyen anne babalar buraya!

1.Bebek bezi

Unutacağınızı sanmıyoruz fakat bebek bezini fazla fazla almak size zarar vermez.

2. Mendiller

Mendiller diyoruz çünkü pamuklu mendil ya da bez ve ıslak mendil farklı amaçlar için kullanılabilir. Bebeğinizin ağzını silmek için pamuklu bezler kullanırken, dökülen bir şeyler muhakkak olacağı için ıslak mendil vazgeçilmeziniz olacak.

3.Yedek Kıyafetler

Tek bir pijama almak yerine üç çift pijama almanızı öneririz. Bebeğiniz oldukça küçükse kıyafetlerini sık sık değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz.

4. Battaniye 

Seyahatlerde bebeğinizin üşümemesi için ince bir battaniye mutlaka edinmelisiniz. Özellikle akşam saatlerinde yavrularımız bizim kadar güçlü olmadığı için çabuk üşüyüp hasta olabilir.

5. Atıştırmalıklar

Çantanızda bebeğiniz için sağlıklı atıştırmalıklar taşımanızı öneririz. Dayanıklı kavanozlara bebeğiniz için hazırladığınız püreleri koyabilir, acıktığında pratik bir şekilde yedirebilirsiniz.

6. Poşet ve Kumaş Çanta

Bebekle seyahat etmek demek yavrunuzun özgürce hareket etmesi demektir. Kirlenen çamaşırları, arabadayken atamadığınız bezleri muhafaza etmek için mutlaka yedek poşetler bulundurun.

7. Puset ve Kanguru

Araba ile seyahat ediyorsanız puset yerine kanguru tercih ederek, dışarıda gezdiğiniz zamanlar bebeğinizi rahatlıkla dolaştırabilirsiniz.

8. Güneşli Havalar için Krem

Miniklerin cildi oldukça hassastır ve yaz tatili düşünüyorsanız en iyi korumaya sahip güneş kremlerini tercih etmelisiniz.

9. Göğüs Pompası

Bebeğinizi emzirme saatlerinde geziyorsanız göğüs pompaları çok işe yarayabilir. Bu sayede önceden sütü hazır edip acil durumlarda bebeğinizi besleyebilirsiniz.

10. Burun Aspiratörü

Bahar ve kış aylarında tatil sevenlerdenseniz bebeğinizin alerjisi ya da burun akıntısı ortaya çıkabilir. Bu durum için burnunu açacak aspiratörü çantanızdan ayırmayın.

11. Tıbbi Malzemeler

Şurup, yara bandı ve acil hastalık durumlarında doktorunuzun önerdiği ilaçları mutlaka çantanızda bulundurup acil durum çantası yapmalısınız.

12. Bebeğinize Ait Şampuan

Onun minik vücuduna kimyasal içerikli şampuanlar sürmek istemiyorsanız mutlaka kendi şampuanını yanınıza almalısınız.

13. Oyuncaklar

Size yük olacak diye korkmayın. Oyuncaklar bebeğinizin motor gelişimi ve kendine yetmesi için gereklidir. Yanınıza yavrunuzun en sevdiği oyuncaklardan iki tane alın. Otellerde verilen oyuncakları kullanmanızı hijyen açısından önermiyoruz.

Tatil Yeri Seçerken Mutlaka Bebeğinize Uygun Yerler Seçin

Hem rahat bir tatil geçirmek hem de bebeğinizin ilk tatil deneyimini ona uygun şekilde seçmek için tatil yerinizi önceden belirlemelisiniz. Bebekle seyahat etmek bazen zor olurken bazen de kolay olabiliyor. Huzurlu bir yolculuk ve ardından huzurlu bir otel deneyimi için şu ipuçları tam size göre:

 • Gezmeyi planladığınız lokasyonlara yakın konaklama yeri seçmek, bebeğin ihtiyaçları olduğunda kolayca odaya ulaşmanız için iyi olacaktır.
 • Odanın kolay havalanabilir ve hijyenik şartlarda olması.
 • Otelde bebeğinize özel çocuk menüleri ve mama sandalyeleri olması.
 • Odada bebek yatağı bulunması.
 • Otelde küçük çocuklarla ilgilenen otel bakıcıları, siz bir iki saat deniz keyfi yaşamak isterseniz size eşlik edebilir. 
 • Yaz tatili planınız varsa otelin plaja yakınlığı önemli olacaktır.

İklim Şartlarına Göre Tatil Seçmek

Yurt dışı ya da şehir dışı için tatil planlarınızı yaparken mutlaka iklim şartlarını göz önünde bulundurun. Bebekler bizim gibi güçlü bağışıklığa sahip olmadığı için hava değişimi ya da soğuk ve sıcaklardan çok çabuk etkilenirler. Bu nedenle önceden hava durumuna bakmak, o ülkenin en ılık mevsiminde orayı gezmek her zaman daha iyi olacaktır.

Çok sıcak havalarda gezmek bebeğinizde döküntü ya da güneş çarpmalarına neden olabilir. Çok soğuklar ise bebeğinizin soğuk almasına ve ateşlenmesine neden olur. Mutlaka iklim şartlarını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Bebekle Tatil İçin Unutmamanız Gerekenler

Size önermiş olduğumuz ipuçlarında tatilinizi ve seyahatinizi kolaylaştıracak önerilerde bulunduk. Yedek kıyafetler, yanınıza alacağınız tıbbi malzemeler ve daha fazlası valizde yer kaplayabilir. Bu nedenle fazla abartmadan, sadece ihtiyaca yönelik eşyalar seçmenizi öneririz. 

 • Ağır bir valiz ve bebek ile gezmek tatilinizi yorgun geçirmenize neden olabilir. Bu nedenle kendi eşyalarınızda da oldukça minimal davranmalısınız. Araba ile seyahat etmiyorsanız, sadece az miktarda yedek bez almak işinizi görecektir.
 • Yurt dışına çıkıyorsanız özel seyahat sigortanızın olması, bebeğiniz hastalandığında çok yardımcı olacaktır.
 • Gezme saatlerini bebeğinize göre ayarlayın. Böylece siz de bebeğiniz de huzurlu olacaktır.
 • Yemeğinizi erken yiyin ve bebeğiniz uyuduğunda kendinize zaman ayırın.
 • Mola verecekseniz bebeğinize göre mola saati ve yerleri belirleyin.

Bebekle seyahat etmek işte bu kadar kolay! Size sunmuş olduğumuz küçük ipuçları sayesinde yavrunuzla tatile çıkma endişelerinizi bir kenara atabilirsiniz. Dışarıdan duyduğunuz duyumlara kulak asmayın ve bütün hazırlıkları yapınca bebeğinizle birlikte kalbinizin götürdüğü yere gidin.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Doğum Sonrası Depresyon Belirtilerine Dikkat

Bebeklerde Baş Tutma ve Motor Gelişimi

Dogum Sonrası Kilo Vermek İçin Doğru Zaman Nedir?