normal doğum 2

Suni Sancı ile Doğum

Suni Sancı Nedir?

Doğum eyleminin başlaması oksitosin denilen hormon aracılığıyla olur. Gebeliğin normalde süresi tamamlandığı zaman oksitosin doğal yollarla salınır ve rahim kasılmasına (dolayısıyla tatsız doğum sancılarına) yol açar.

Bazı tıbbi durumlarda doğum eyleminin süresini kısaltmak için suni yolla ve tercihen serum içinde oksitosin hormonu verilmesine halk arasında suni sancı denir.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

En sıklıkla gün aşımı miad geçmesi diye bilinen bebeğin beklenen doğum tarihi geldiği halde doğmadığı durumlarda kullanır. Ayrıca Çocuğun doğum eyleminin uzaması durumunda sıkıntıya gireceği fetal distress sendromu, mekonyum gelmesi gibi durumlarda da kontrollü olarak verilebilir.

Annenin güçsüzlüğü doğum eyleminin uzamasına dayanamadığı durumlar ve annenin bazı rahatsızlıklarında da yine kısa zamanda doğum yapabilmesi için sıklıkla başvurulan bir yoldur.

Erken membran rüptürü denen sularının doğum sancıları başlamadan gelmesi durumunda da doğum başlatmak için kullanılır. Bir diğer kullanım şekli doğum sonu kanamaların azaltmak rahimin toparlanmasını kolaylaştırmaktır.

Nasıl Yapılır?

Düşük miktarlardaki oksitosin hormonu serum içine konarak sulandırılmak suretiyle damar içine uygulanır.

İnfüzyon pompası yoluyla verilmesi (damla sayısının otomatik olarak kontrol edilmesini sağlayan aygıt)tercih edilir. Başlangıçta düşük damla sayısı ile başlanıp etkili sancı elde edilene dek artırılır.

Başlamadan öne gebeyi kardiotokografi denen monitöre bağlayıp tüm süreç boyunca gerek rahim kasılmalarını gerekse bebek kalp atışlarını takip etmek mantıklıdır.

Uygulama Esnasında Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Hasta monitöre bağlanmış olmalı,doz 15 20 dakika da bir yavaş yavaş ve kontrollü olarak artırılmalı ,ağrısız doğum için epidural katater sancılar başlamadan takılmış olsa bile kataterden ilaç verilmesi etkili ağrılar başlayana dek ertelenmelidir.

Suni Sancının Riskleri Nelerdir?

Risklerden biri uterus hiperstimülasyonu denen rahimin aşırı kasılması durumudur ki bebeğin sıkıntıya girmesine yol açabilir. Özellikle infüzyon pompası kullanılarak ve yavaş artırılma yoluyla dikkatli takip edilen vakalarda nadir görülür. Bir diğer risk çok nadir rastlanmakla birlik rahim yırtılmasıdır.

Yine ender görülen bir risk de özellikle uzun süreli suni sancı verilmesi durumunda su zehirlenmesi oluşmasıdır.

Güvenirliliği Kanıtlanmış Bir Yöntem Midir?

Oksitosin uygulaması yeni bir uygulama değildir. Çok uzun zamandır uygulanmaktadır. Genel olarak kurallarına uygun olarak yapıldığında oldukça güvenilir bir yöntem olduğunu söyleyebilirim.

Suni sancı kesinlikle tıbbi gereklilik durumlarında uygulanmalıdır. Anne adayının istekleri elbette ki değerlidir. Ama doğum hekimin görevi hangi durumun uygun olduğuna dair hastayı ikna etmektir. Zaten gebeliğin başından bu yana anne adayı ile doğum uzmanı arasında bu güven köprüsü oluştuğundan aile doktorun doğru yönlendirmelerine rıza gösterecektir.

Doğumu Suni Sancı ile Başlatmak Yerine Sezaryen Daha Sağlıklı Değil midir?

Sezaryen endikasyonu varsa zaten suni sancı hiç denenmeyecektir. Örneğin, gün aşımı durumlarında önce suni sancı denenebilir zor cevap alınması durumunda veya bebek riske girdiğinde kolaylıkla sezaryene geçilebilir.

Fazla Sancı Verilmesi Durumunda Ne Olur?

Kurallara uygun olarak infüzyon pompası ile ve doz yavaş yavaş artırıldığında böyle bir risk hemen hemen hiç yoktur. Doz aşımı durumunda rahimin aşırı kasılması hatta yırtılması gibi nadir ama ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Hangi Durumlarda Uygulamak Sakıncalıdır?

Suni sancı uygulanacak hastanın normal doğum yapmasına engel bir durumunun olmaması Örneğin bebeğin geliş anomalileri, baş pelvis uygunsuzluğu, önceden geçirilmiş rahim ameliyatları (sezaryen, myomektomi, rahim anomalilerini düzelme ameliyatları gibi)

Aksi takdirde hiç suni sancıya başvurmadan doğrudan sezaryen kararı vermek en doğrusudur.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu sizin için yanıtladı:

Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

Hamilelikte Saç Boyanır mı? Kaçıncı Ayda Saç Boyanır?

Epizyotomi Dikişi (Vajinal Dikiş) Nedir?