Erken Doğan Bebekler

Bu hafta Memorial Hastanesi Yenidoğan Ünitesi Şefi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Mamur ile “Erken doğan bebekler” üzerine söyleştik.

bebek.com: Erken doğumun nedenleri nelerdir?
Dr. Gökhan Mamur Erken doğumların başlıca iki sebebi bulaşıcı hastalıklar ve rahim boynunun destek dokusunun az olmasıdır. Bunun yanısıra çoğul gebelikler ve bebeği çevreleyen suların fazla olması (polihidramnios) da erken doğum tehlikesini arttırmaktadır. Ancak özellikle belirtmek gerekir ki erken doğumların yüzde ellisi herhangi bir sebebe bağlanamamaktadır.

bebek.com: Bir bebek ne zaman prematüre olarak kabul edilir?
Dr. Gökhan Mamur Zamanında doğan bebekler gebeliğin 37 ile 42. hafta arasında doğan bebeklerdir. Bu durumda 37 gebelik haftasını tamamlamamış bebek erken doğmuştur. Ancak 34 gebelik haftasını tamamlamış bebekler genelde dış dünyaya uyum sağlayabilecek olgunluktadırlar ve dolayısıyla genelde yenidoğan yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duymamaktadırlar.

bebek.com: Erken doğan bebeklerle ilgili istatistiki veriler nelerdir?
Dr. Gökhan Mamur Erken doğan bebeklerin 37 gebelik haftasını tamamlamamış bebeklerdir. Bunların arasındaki sınıflamada 2500 gramın altında doğan bebeklere “düşük doğum tartılı-DDT”, 1500 gramın aldında doğan bebeklere ise “çok düşük doğum tartılı-ÇDDT” bebekler olarak adlandırılırlar. Sizlerin de tahmin edebileceği gibi bebeğin doğum haftası ve doğum tartısı ne kadar düşük ise tehlikeler o derecede artmaktadır. Yenidoğan dönemindeki tüm ölümlerin 2/3’ünü DDT bebekleri oluşturmaktadır ve bu sayının yarısı ÇDDT bebeklerdir. DDT bebeklerin ilk ay içindeki ölüm oranları miadında doğan bebeklere kıyasla 40 misli artmaktadır ve bu oran ÇDDT bebekler için 200’dür. Yaklaşımları üst düzeyde olan yenidoğan yoğun bakım ünitelerde gebelik haftasına gore yaşam oranları; 25 gebelik haftasında %50, 26’da %60, 27’de 70, 28 ve ötesinde %80 ve üstü. Bu tür ünitelerde tüm gebelik haftaları bir araya getirilince yaşam oranları %90 ve üzeridir.

bebek.com: Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde ne gibi tedavi metotları uygulanıyor?
Dr. Gökhan Mamur Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde uygulanan tedavi şekilleri temelde bebeklere yaşam desteğini hedeflemektedirler. Örnek olarak erken doğan bir bebekten bahsedersek doğumun ilk anından itibaren yenidoğan ekibi bebeği karşılamaktadır. Burada yenidoğan bebeklere özel canlandırma teknikleri kullanılmaktadır. Bebeğin hayati işlevleri belirli bir çizgiye getirildikten sonra, olgunlaşmamış akciğer nedeniyle bebek bir tüp vasıtasıyla solunum cihazına bağlanır ve hemen ardından sürfaktan isimli akciğerin çalışmasını kolaylaştıran bir ilaç doğrudan solunum yoluna uygulanır. Bunun ötesinde bebek solunum cihazıyla boğuşmasın diye sakinleştirici ilaçlar uygulanır. Annenin rahmindeki ortama yakın bir ortam yaratılmaya çalışılır. Bu ortam ısıtıcılı yatak ile sağlanır. Bebeğin damarları henüz çok ince ve narin olduğundan annenin bebeğe beslenmesini sağladığı aynı yola yani göbek damarlarına ince bir tüp yerleştiriler ve buradan serum ile beslenme yapılır ve laboratuvar için kan örnekleri alınır. Eğer bulaşıcı hastalık olasılığı var ise antibiotik kullanılır. Erken doğan bebeklerin beyin kanama olasılıkları daha yüksek olduğundan buna yönelik yaklaşımlar ve tedaviler yapılır. Genel olarak bu dönemde “minimal handling” yani az temas yaklaşiminda bulunulur. Bunun manasi mümkün oldukça çok izlem ve mümkün oldukça az temas yapilir. Bu şekilde hem bebek az uyarilmiş olur hem de mikrop kapma olasiligi azalir. Bu tür bebekler mikroplara çok açiktirlar yani savunma sistemleri biz erişkinlere kiyasla çok, çok yetersizdir. Dolayisiyla yenidogan yogun bakim ünitesinin temizligi ve en önemlisi çalişanlarinin el temizligi belki de ünitedeki en önemli kurallardan biridir. Anne ve babalarin bebeklerinden uzak kalmamalari çok önemlidir. Özellikle annenin anne sütü üretimi ve bebek ile baglarinin gelişmesi için gereklidir. Bu nedenden dolayi bu ünitelere ebeveyn girişi çok serbest tutulmali ve istedikleri zaman bebekleri ile bilgi alabilmelidirler. Bunun dişinda anne ve baba bebekleri ile tensel temasta bulunmalidirlar. Bu bakim tarzina kanguru bakimi denir. Bebegin sagligi biraz daha düzeldikçe solunum cihazindan ayrilir, damardan tedavileri ve serumlari azaltilir ve mide yoluyla beslenmesi saglanir ve burada anne sütünün önemi ortaya çikar. Temelde şu görülüyor ki yenidogan yogun bakim ünitelerinde ekiplerin yaptiklari birçok işlem bebegin yaşaminin belli dönemlerinde çikan sorunlarina cevap vermeyi hedeflemektedir. Ancak tüm son model cihazlar ve yüksek teknolojik donanimlar bir tarafa bence en önemli şey ekiptir. Hekiminden hemşiresine, hasta danişmanindan temizlik görevlisine kadar ekipte herkesin görevi hayatidir. Birlikte yardimlaşarak çalişan ve herkesin kendi sorumlulugunu bildigi bir ortamda çalişmak, bebegin saglikli gelişimini elde etmek için en önemli unsurdur.

bebek.com: Türkiye”deki yenidogan uniteleri kapasite ve teknik donanım açısından yeterli mi?
Dr. Gökhan Mamur Ülkemizde yenidoğan yoğun bakım üniteleri özel ve devlet sektöründe mevcuttur. Ancak belirli bir standart yoktur. Bazı üniteler dünya çapında olup, en ağır vakalara bile şifa verebilirken bazıları bu tür vakalar için yetersiz kalabilmektedirler. Burada önemli olan her ekibin hangi kapasitede hastaya bakabileceklerini tespit edip, bu doğrultuda çalışmalarıdır. Ekibin yeterli hizmet veremeyeceği vakalar söz konusu olunca, bunları uygun koşullarda bu tür vakalara bakabilecek hastanelere nakil etmeleri çok önem kazanmaktadır. Sonuçta amaç bebeklere şifa vermektir ve biz onlar için varız.

bebek.com: Prematüre bebegin eve gonderilme kriterleri nelerdir?
Dr. Gökhan Mamur Birçok kişi erken dogan bebeklerin kesin olarak belirli bir sure yogun bakimda kalmalari gerektigini düşünmektedirler. Ancak bu dogru degildir. Kontrol aslinda bebegin elindedir. Eger bir bebek oda isisinda vücut isisini koruyabiliyorsa, agizdan beslenip tarti alabiliyorsa ve solunumu tamamen dogal ise o zaman o bebegin eve gitme vakti çok yaklaşmiştir diyebiliriz.

bebek.com: Eve gönderilen bebegin bakiminda ailesinin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Dr. Gökhan Mamur Dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Sağlıklı, zamanında doğan bebek ne zaman isterse ve ne kadar isterse annesini emmeli. Biberon veya emzik kullanılmamalı ve mama vermeden mutlaka hekime danışılmalı . Oda ısısı 21-24 derece civarında olmalı ve bebek çok kalın giydirilmemeli. Mümkünse bebeğe hergün banyo yaptırmalı ve cildi kuru değilse nemlendirici herhangi bir ürün kullanmasına gereksinim yoktur. Unutmayın ki uyku kazanılan bir beceridir ve bebek nasıl uykuya dalarsa o şekilde uyumaya devam etmek isteyecektir. Dolayısıyla bebeğinizi yatağında uyutmaya özen göstermeli. Maalesef ani bebek ölüm sendromu isimli bir durum vardır ve bu durumda tamamen sağlıklı bebekler bazen yataklarında ölü bulunabilmektedirler. Bu durumu azaltacak unsurlar şunlardır; bebeğin oda ısısının çok sıcak olmaması, yumuşak yatakta yatmaması, yastık veya yumuşak oyuncağın yatakta bulunmaması, bebeğin yüzü koyun yatmaması ve mümkünse bebeğin ayaklarının yatağın alt ucuna değecek şekilde yatırılmasıdır. Son olarak acil durum olabilecek 3 şeyi aklınızda tutmakta fayda vardır: Eğer yeni doğan bebeğiniz 5-6 saat durmadan uyuyorsa, uyandırmanıza rağmen emmeyi red ediyorsa, soluk ve pelte gibiyse; bebeğinizin cildindeki sarılık ayaklarına kadar iniyor ise; bebeğinizin ateşi 38 derece veya üstünde ise hekiminiz ile mutlaka görüşün.

bebek.com: Prematüre bebek ne zaman normal kabul edilir?
Dr. Gökhan Mamur Aslında erken doğmuş bebek miadında doğmuş bebek kadar normaldir ve hayatta çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Dolayısıyla bebek doğduğu andan itibaren normaldir, ancak belirli bir sure için özel koşullara ihtiyacı vardır. Ancak preterm (miadından once doğmuş) bebek vücut ısısını oda ısısında koruyabiliyorsa, solunumu tamamen doğalsa ve ağızdan beslenerek tartı alabiliyorsa miadında doğmuş bebeğin düzenine yaklaşmıştır diyebiliriz. Tabi bunun dışında özel durumlar da vardır. Örneğin erken doğmuş bebeğin tartısı, boyu ve baş çevresinin miadında doğmuş bebeğe yaklaşması günümüzün beslenme teknikleriyle yaklaşık altı ay kadar sürmektedir. Buna ilave belirli bir dönem için erken doğan bebekler evlerine gidebilmelerine rağmen bazı mikroplara karşı daha açıktırlar ve bu dönemin de geçmesiyle “normale” yaklaşırlar. Bebeğin ilk yaşından sonra çoğu tecrübeli gözler bile erken doğmuş bebeği miadında doğmuş bebekten ayırt edemez.

Sayın Dr. Gökhan Mamur”a bizi Prematüre bebek konusunda aydınlattığı için teşekkür ederiz.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.