okula gitmek istemeyen cocuk

Okula Gitmek İstemeyen Çocuk

Okula Gitmek İstemeyen Çocuk

YouTube video
Uzman Klinik Psikolog Emel Güler çocukların neden okula gitmek istemediği hakkında bilgiler verdi.
Okula gitmek istemeyen çocuk için öncelikle, neden okula gitmek istemediğini belirlemek çok önemlidir. Bu çocuk okula neden gitmek istemiyor? Okulda korktuğu bir şey mi var? Okulda arkadaşlarına uyum sağlamada mı zorlanıyor? Bilişsel olarak öğrenme ile ilgili mi sorunlar yaşıyor? Bu yüzden mi kaygılanıyor yoksa evde bırakmak istemediği ona daha cazip gelen bir ortam mı var?
Dikkat! Bu soruların cevapları mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor.
Aile eğer okula gitme konusunda çok esnekse ve seçeneği olarak görüyorsa çocuk okula gitmeyi bu durumda çocuğun okula gitmeme isteğini pekiştiren bir durumdur. Bu nedenle ailelerin mutlaka okula gitme konusunda net olmaları gerekir. Çocuğa bu netliği belirtmeleri gerekiyor.
Okul bir seçenek değil, istedikleri zaman gidip istedikleri zaman gitmeyecekleri bir yer değil ya da çocuğun isteğine göre gidip gitmeyeceğini karar verebilecek bir yer değil.
Okul gidilmesi zorunlu bir yer olduğunu aileler çocuklarına anlatmalıdır!
Anne ve babanın her ikisinin de söz birliği içerisinde olması önemlidir. Esnek olma arada tutarsızlık çocuğun okula gitme eğilimini olumsuz etkileyecektir.
Okula gitmek istemeyen çocuk anneden ayrılmak istemediği için mi gitmek istemiyor? Anneye dair kaygıları mı var? Yani bir ayrılık anksiyetesi olup olmadığına mutlaka bakmak gerekiyor.
Çocuğunuz okula hazır peki ya siz? Hemen okumak için tıklayın.

Post navigation

Bir yanıt yazın