nohut_mayali_ekmek5

Nohut Mayalı Ekmek

Nohut Mayalı Ekmek

YouTube video
Kendi ekmeğinizi kendiniz yapmak ister misiniz?
Nidola Keçi Sütlü ve Nohut Mayalı Bebek Ekmeği karşınızda! 

Malzemeler

Nohut Mayası için;
 • Yarım çay bardağı organik nohut
 • Yarım çay bardağı organik tam buğday unu
 • 1 Bardak ılık içme suyu

Ekmek için;

 • 1 Su bardağı Nidola keçi sütü
 • 3 Su bardağı organik tam buğday unu
 • 1 Yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

 1. Organik nohutu havanda dövün. Temiz bir kavanozun içerisine dövülmüş nohut, organik tam buğday unu ve el yakmayan sıcaklıkta içme suyunu koyun ve ahşap bir kaşıkla karıştırın.
 2. Kavanozun kapağını sıkmadan kapatın. Ilık bir yerde üzerini örterek en az 12 saat mayalanmaya bırakın. Mayalanma süresi 20-24 saate kadar uzayabilir. Maya köpürüp, kabarıp kokusu değişince nohut mayası hazırdır.
 3. Bir kasenin içerisine nohut mayasını süzerek koyun. Üzerine oda sıcaklığındaki Nidola keçi sütünü ekleyin. Zeytinyağı ve organik tam buğday ununu da ekleyip ahşap bir kaşıkla karıştırın.
 4. Kasenin üzerini streç filmle örtün. Sıcak bir yerde üzerini örterek mayalanmaya bırakın. Kabaran hamurun elinizle gazını hafifçe çıkarın ve kalıba alın. Üzerini streç filme örtün ve ikinci mayalanmaya bırakın.
 5. Ekmeği 180 dereceye ayarlanmış fırında 30-40 dakika pişirin.
 6. Tamamen soğuyan ekmeği dilimleyip servis edin.

Not: Ekmeği dilimlere ayırarak buzdolabı poşetine koyup dondurucuda saklayabilirsiniz. Gerektiğinde bebeğiniz için dondurucudan çıkarıp ısıtarak bebeğinize yedirebilirsiniz.

Bilgi: Nohut mayası geleneksel ve eski bir maya türüdür. Tatlı maya olarak da bilinir.

Ekşi mayanın tersine hazırlama süresi kısadır. Bu mayayla yapılan ekmeklerin hazmı kolaydır. Hazır mayaların tersine mayalanma süresi uzundur. Normal toz mayalar yarım saatte hamuru kabartırken, nohut mayasıyla hazırlanan hamurun kabarma süresi 3-4 saati bulabilmektedir.

HAMMM OLSUN! 

Post navigation

Bir yanıt yazın

İncir Uyutması

Keçi Sütlü Bebek Peyniri

Fırında Bebek Makarnası Tarifi