hypnobirthing-ile-dogal-dogum

Hypnobirthing ile Doğal Doğum

Doğum tekniğinden daha çok, bir doğum felsefesi olan Hypnobirthing Mongan yöntemi, normal doğumun doğal ve sağlıklı olduğuna inanır. Bu nedenle öğrenme aşamasında kimi teknikler kullanılır ve anne adayını negatif düşüncelerden uzaklaştırarak, doğum anında coşku duymasını hedefler. Hypnobirthing ile doğal doğum son zamanlarda en çok araştırılan doğum yöntemleri arasındadır.

Hpynobirthing Nedir?

Her anne adayının hamilelik dönemi boyunca merak ettiği konular vardır ve bu konuların başında da doğum süreci gelir. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen Hypnobirthing Mongan yöntemi, bilinçli, ağrısız ve sancısız doğum yapılmasına yardımcı olan normal doğumu destekleyici bir felsefedir. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan hypnobirthing ile normal doğum sayesinde anne adayları daha özgürce ve korkusuzca bebeklerini kucağına alabilir.

Hypnobirthing ile Doğal Doğum İçin Nereden Başlamalıyım?

Normal doğum düşünüyorsan ve bebeğini herhangi bir acı hissetmeden kucağına almak istiyorsan öncelikle bu yöntemde kendini hipnoz edeceğini bilmelisin. Ruh ve beden ilişkisini kurduğun hipnoz, aslında bilincinin açık olduğu ve dışarıdan uyaranlara açık olduğun bir yarı uyku halidir.

Hypnobirthing ile normal doğum için öncelikle bulunduğun çevrede tıbbi linsanlı bir hypnoterapist araştırarak bu sürece başlayabilirsin. Doğum sancılarını yönetmeni sağlayacak olan bu yöntem için, hypnoterapist sana ortalama 12 saatlik bir ders verecektir. Her hafta 2 – 2.5 saatten, toplamda 5 ders ile doğum anında nasıl gevşeyeceğini öğreneceksin. Vücudun fiziksel olarak kendini doğuma hazırlarken, bu eğitimler sayesinde aynı zamanda mental olarak da hazırlanmış olacaksın.

Hypnobirthing eğitimin sayesinde doğum anında yalnız olabileceğin gibi, aynı zamanda hynobirthing uzmanının da seninle birlikte doğumda olmasını tercih edebilirsin.

Hypnobirthing ile Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Hpynobirthing uzmanından alacağın eğitim ile seni doğum sancılarına ve doğumun kendisine hazırlayacak birçok tekniği öğreneceksin. Bu teknikler;

 • Derin gevşeme teknikleri
 • Özel nefes teknikleri
 • Rehberli imgeleme teknikleri
 • Bebekle anne karnında bağ kurma teknikleri
 • Negatif düşünceyi, pozitif düşünceye çevirme tekniğidir.

Hypnobirthing terapistinden alacağın eğitimde de göreceğin üzere, doğum anında alıştığımızdan daha farklı ifadeler kullanılır. Bunlara örnek olarak, sancı yerine dalga, ıkınma yerine bebeğe yol verme gibi terimler söylenir. İşte bu pozitif kelimeler senin bilinçaltına yerleşir ve doğum sancıların başladığı andan, bebeği dünyaya getirdiğin ana kadar son derece pozitif ve normal bir şey gerçekleştirdiğinin farkında olursun.

Bu farkındalık sayesinde, doğum sancılarını hissetmeye başladığın anda öğrendiğin nefes teknikleri ile nefes alıp vermeye başlarsın. Ardından uzmanın hypnobirthing tekniğine uygun terimler ile senin doğum anında gevşemeni ve negatif duygularından arınmanı sağlar. Hatta kimi zaman doğum esnasında gevşemeni sağlayacak müzikler bile kullanabilir. Eğitim boyunca hipnoz olmayı ve gevşemeyi öğrenen vücudun doğum anında da aynısını yapmaya odaklanır ve herhangi bir ağrı sızı hissetmeden vücudun adeta bebeğe yol verir.

hypnobirthing-ile-dogum-nasil-gerceklesir

Hypnobirthing Nefes Teknikleri

Hypnobirthing ile doğum teknikleri arasında en önemlilerinden biri nefes egzersizidir. Çünkü doğum kasılmalarını hissetmeye başladığın anda bir sayaç ile kasılmaların arasındaki dakikayı ölçmen gerekir. Kasılmalar 5 dakikada bire düştüğü zaman ancak hastaneye gitmen tavsiye edilir. İşte bu noktada hypnobirthing eğitiminde öğreneceğin nefes teknikleri sayesinde kasılmaların vücudundaki etkisini en aza indirebilir ve bunları bebeğin gelişinin ayak sesleri olarak hissedebilirsin.

Hypnobirthing İle Normal Doğum Yapmanın Faydaları

Günümüzde doktorlar en sağlıklı doğum yönteminin normal doğum olduğunu belirtmektedir. Araştırmalar normal doğumda anne ve bebek arasındaki bağın daha güçlü olduğunu, annenin fiziksel açıdan daha hızlı toparlandığını belirtmektedir. Ancak doğum hakkında toplumdan duyulan bazı negatif bilgiler anne adaylarını doğum anına karşı olumsuz olarak hazırlamakta ve bilinçaltını kötü etkilemektedir.

Bu da doğum anında endişeli bir sürecin oluşmasını sağlar. Ancak hypnobirthing ile normal doğum, bu negatif düşüncelerin yerini tamamen pozitif düşüncelerin almasını sağlar ve anne doğum sürecinde hem psikolojik hem de fizyolojik olarak rahatlar. Hypnobirthing ile doğum yapanlar sürecin faydalarını aşağıdaki şekilde sıralamaktadır.

 • Doğum anının tamamına hakim oluyorsun ve o coşkuyu an ve an yaşıyorsun.
 • Anestezi gibi dış uygulamalardan uzak kalmış oluyorsun.
 • Doğumdan önce hissettiğin sancı canını acıtmıyor, nefes teknikleri ile bu anları hızla aşıyorsun.
 • Doğum esnasında ağrı sızı hissetmiyorsun ve bebeğini huzurla karşılıyorsun.
 •  Doğum yorgunluğu yaşamadığın için, bebeğin dünyayla tanıştığı ilk anda daha enerjik oluyorsun.
 • Doğum esnasında eşin de seninle birlikte olabiliyor ve senin tüm hislerine hakim olma şansı yakalıyor.
 • Bebeğinle daha anne karnındayken bağ kurmaya başlıyorsun.
 • Doğumdan sonra bebeğin daha sakin, daha huzurlu oluyor ve o da bu süreci en az senin kadar normal karşılıyor.

  Hpynobirthing Hakkında Kitap Tavsiyesi

  Hypnobirthing ile doğal doğum, 1913 yılında Dr. Grantly Dick Read’in normal doğum ile ilgilenmesiyle ilk kez gündeme gelir. Doğumdan korku duyan kadınların daha çok ağrı çektiğini fark eder ve bunun üzerine doğum korkusunu geçirmek üzerine çalışmalar yapar. 1942 yılında “Kusursuz Doğum” isimli ilk kitabını yayınlar. Bu kitabın ana konusu nefes teknikleri ve derin gevşemedir.

  1987 yılında ise Hypnobirthing Enstitüsü’nün kurucusu olan Marie F. Mongan sayesinde bu teknik iyice yayılır ve ilk kez kızıyla denediği bu yöntemde kızı hiç ağrı çekmeden bebeğini dünyaya getirir. Kadınlara sağlıklı ve bilinçli doğum için teknikler geliştirmeye devam eden Marie F. Mongan’ın “Hypnobirthing – Mongan Yöntemi” isimli kitabı birçok kişi tarafından okunmakta ve doğum hazırlığında faydası olduğu belirtilmektedir.

 Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler: https://www.bebek.com/dogumu-kolaylastiran-yontemler/

Post navigation

Bir yanıt yazın