Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Doğumu Kolaylaştıran 7 Etkili Yöntem

Aksi bir durum olmadığı sürece bir bebek dünyaya getirmenin en iyi yolu doğal olan yoldur. Tabi bir yöntemin doğal olması kolay olacağı anlamına gelmez.

Bir bebeği normal doğum ile dünyaya getirmenin mucizevi olduğu kadar acı verici bir deneyim olduğu bilinen bir gerçek. Ancak bu acı verici ve zor deneyimi doğumu kolaylaştıran yöntemler ile daha kolay hâle getirmek mümkün. Nasıl mı? Dilerseniz aşağıdaki yöntemlere bir göz atalım.

Kardiyo Egzersizleri

Toplumumuzda spor çoğu kimse için hâlâ sadece kilo vermek için yapılan bir aktivite. Oysa spor ve egzersiz, yeme-içme gibi yaşamımızın bir parçası hâline gelmelidir.

Hatta öyle ki; egzersizler gebelik süresince de devam etmelidir. Özellikle yürüme, bisiklete binme, yüzme gibi kardiyo egzersizler kalp ritmini ve soluk alışveriş hızını bir miktar artırır.

Bu da hem vücudumuzdaki tüm sistemlerin sağlıklı çalışması hem de psikolojik olarak kendimizi daha iyi hissetmemiz için gereklidir.

Yapılan araştırmalar düzenli egzersiz yapan anne adaylarının daha kısa sürede ve daha az acı ile doğum yaptığını gösteriyor. Ancak burada önemli olan gebelik süresince yaptığınız egzersizlerin gebelik ayına uygun olması ve mutlaka uzman doktorunuzun bilgisi ve onayı dahilinde gerçekleştirilmesidir.

Esneme-Germe Egzersizleri (Stretching)

Pilates ve yoga gibi esneme egzersizleri; boyun, omurga ve pelvis kaslarını güçlendirir, eklemlerin esnemesini sağlar, kilo kontrolüne yardımcı olur, kan dolaşımını arttırır, zihni sakinleştirir ve stresi azaltır.

Beden, zihin ve bilinç arasındaki iletişimi güçlendirir. Dolayısıyla bir anne adayının ihtiyaç duyacağı fiziksel ve ruhsal altyapının güçlenmesini sağlar.

Doğum sonrasında annenin bedeninin eski haline gelmesine yardımcı olur. Böylece sadece doğumu değil lohusalığı da kolaylaştırır.

Daha önce yoga ve pilates gibi sporları ister yapın ister yapmayın; gebelikle birlikte bu egzersizlere devam edecekseniz mutlaka uzman doktorunuzun onayını almanız gerekir.

Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Kegel Egzersizleri

Kadınların en büyük korkusu doğumla birlikte pelvik taban kaslarının gevşemesine bağlı olarak idrar kaçırma, cinsel fonksiyon bozukluğu, kabızlık, pelvik ağrı ve benzeri sıkıntıları yaşamaktır.

Kegel egzersizleri ile hem daha kolay ve ağrısız doğum yapmak hem de sonrasında oluşabilecek pelvik taban yetersizliği problemlerinin önüne geçmek mümkün.

Kegel egzersizini yapmak için; tıpkı idrarınızı tutuyor gibi yaparak pelvik taban kaslarınızı kasıp sonra yavaşça serbest bırakmak yeterli.

Gebeliğin başlangıcından doğuma kadar güvenle yapabileceğiniz bu egzersiz, doğum esnasında bebeği daha güçlü itmenize ve leğen kemiğinin alt kısmında yer alan kasların doğumdan sonra daha çabuk eski kuvvetine ulaşmasına yardımcı olur.

Aromatik Yağlar

Çok eski zamanlardan beri aromatik ve uçucu bitkisel yağlar birtakım rahatsızlıkların giderilmesinde, şifa için kullanılmıştır. Çünkü bazı yağların içerisinde yer alan bileşenler koku alma yoluyla vücuda girip beyne etki eder.

Beynin ilgili merkezlerini uyararak insana mutluluk ve zevk veren, stres düzeyini azaltan hormonların salgılanma miktarını etkiler.

Doğum öncesinde ya da sırasında bazı aromatik yağları koklamak ya da onlarla masaj yapmak anne adayının stres düzeyini azaltarak, ağrıya sebep olan kimyasalların üretimini yavaşlatıp acı seviyesini azaltabilir.

Gül, lavanta, tatlı portakal ve karabiber yağı ruhsal sorunlardan kaynaklı ağrıları azaltır, rahatlatıcı etkisi ile doğumu kolaylaştırır. Bunları banyo suyuna katarak, buhurdanlık ile odaya koku yaymasını sağlayarak ya da doğrudan masaj yaparak kullanabilirsin.

Tabi masaj esnasında kullanacağınız yöntemleri mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Seks

Doktorunuz gebeliğiniz süresince cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca görmüyor ise bunu kolay doğum için avantaja çevirebilirsiniz.

Seks sırasında orgazm olmak tıpkı doğum esnasında olduğu gibi rahim büzülmesine neden olur. Bu da kasılmalara hazırlık yapmanızı sağlayarak doğumu kolaylaştırır. Aynı zamanda seks yapmak vücutta doğal olarak bulunan ve ağrı kesici özelliği olan kimyasalların salınımını da sağlar. Gebelik süresince düzenli seks yapan kişilerde doğum esnasında gerçekleşen kasılmalar vücut tarafından orgazma benzetilir ve ağrı miktarını azaltır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey doktorunuzun önerdiği, gebelik ayına uygun pozisyonları uygulamanızdır.

Göğüs Uçlarını Uyarmak

Doğumu başlatmaya yardımcı olan ve kolaylaştıran yöntemler arasında en kolay ve etkili olanlarından biri de meme uçlarını uyarmaktır.

Kadınlara verilen suni sancı aslında oksitosin hormonudur. Bu hormon vücut tarafından doğal yollarla da salgılanabilir. Göğüs uçlarının uyarılması da oksitosin hormonunun doğal olarak salgılar ve sürecin başlamasına yardımcı olur.

Göğüs uçlarını uyarmak

Fatma Ana Eli Otu 

Meryem Ana Otu olarak da bilinen bu bitkinin hamile kalamayanların bebek sahibi olmasına yardımcı olduğu ve aynı zamanda doğumu kolaylaştırdığına inanılır.

Kuru bir köke benzeyen veya parmakları sımsıkı kapalı ve yumruk olmuş bir el gibi görünen Fatma Ana eli otu suya konur. 20-30 dakika bekletilir ve 1 bardağı geçmeyecek kadar olmak üzere günde iki defa içilir.

Bitkinin içerisinde bulunan östrojen hormonu su ile birlikte anne adayına geçerek doğuma yardımcı olur. Büyük güne 2-3 gün kala içilmesi yeterlidir.

Bitkiyi suya koyup içmeden önce mutlaka uzman doktorunuzun fikrini almanız gerektiğini unutmayın.

Kolay Doğum Önerileri

Kolay doğum önerileri ile az acı, çok mutlulukla minik yavrunuzu kucağınıza almak mümkün. İşte unutulmaz bir deneyim için dikkat etmeniz gerekenler.

  • Doktorunuzun yanında kendinizi rahat ve güvende hissettiğinizden emin olun. Eğer rutin muayenelerde bile doktorunuza soru sormaktan çekiniyorsanız henüz geç olmadan doktorunuzu değiştirin.
  • Sizinle birlikte doğuma girecek olan hemşireler ile önceden tanışın. Böylece büyük gün geldiğinde kendinizi çok daha rahat hissedersiniz. Psikolojik olarak ne kadar rahat olursanız doğumunuz da o kadar kolay olur.
  • Formda kalmaya dikkat edin ve ortalama kilo almaya çalışın. Normalden az ya da fazla kilo alan kadınlarda süreç biraz daha zor olabilir.
  • Dengeli ve düzenli beslenerek zinde kalın. Bebeğinizi dünyaya getirmek için bolca enerjiye, güçlü bir bedene ihtiyacınız olacak.
  • Perine yırtıklarından korunmak için tatlı badem ya da buğday yağı ile perine bölgesine masaj yapın.
  • Bir douladan destek alabilirsiniz.
  • Eşiniz ya da kendisinden cesaret aldığınız başka bir yakınınız ile doğuma girin.
  • haftadan sonra günde 1-2 bardak ahududu yaprağı çayı içebilirsiniz.

Anne olmak ve bir canlı dünyaya getirmek müthiş bir şey. Bu nedenle siz anne adayları doğumu kolaylaştıran yöntemler konusunda doktoruyla iletişim halinde olmalısınız. Böylece bebeğinizi dünyaya getirirken çekeceğiniz acı ve sancılara değil, bebeğinizi kucağınıza alacağınız ana odaklanabilirsiniz.

Normal doğum hakkında merak edilen her şey! Konulu yazımızı aşağıdaki linke tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Normal doğum hakkında merak edilen her şey!: https://www.bebek.com/dogumu-kolaylastiran-yontemler/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Kordon Kanı Nedir? Nasıl Saklanır?

Anne Karnındaki Bebeğin Duyularının Gelişim Sıralaması

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?