Hamilelikte Öfke

Anne adayları hamilelik ile ilgili sorunlardan veya başka nedenlerden dolayı zaman zaman üzüntü, stres ve öfke gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Çalışmalar anne adayının etkisi altında kaldığı stresörlerin anne karnındaki bebeği de etkileyebildiğini göstermektedir. Bu etkileşimin temel nedeni annenin stresli olması durumunda yükselen stres hormonlarının (kortizol, adrenalin) anne kanı aracılığı ile bebeğe de geçiyor olabilmesidir.

Annedeki stres ve üzüntü bebeği nasıl etkiler? Zarar verir mi?

Konuyla ilgili yürütülmüş olan birçok araştırmada hamile kadınların deneyimlediği yoğun stresin bebek üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olduğu gösterilmiştir. Bunlar:

– Düşük riskinde artış – Erken doğum – Doğum ağırlığının azlığı – Ağır zihinsel sorunlar – Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite – Duygusal sorunlar – Sinirlilik hâli

Sebepleri var mıdır?

Bazı çalışmalar anne adayının büyük depremler ve benzeri doğal afetler sebebiyle çok ciddi psikolojik travma ve stres yaşamasının bebeğin ergenlik dönemine eriştiğinde ciddi psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riskinin yükseldiğini ortaya koymuştur. Hamilelik döneminde stresi ve yukarıdaki riskleri en aza indirgemek için tavsiyeler: – Yaşamınızdaki stres kaynaklarını tespit edin. – Yeterli ve dengeli beslenmeye çalışın. – Sağlık bir uyku düzeni yakalayın. – Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda basit egzersiz uygulamaları yapın. – Hamilelik ve doğum hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınız için kaygı duyuyor iseniz doktorunuzdan veya hamile eğitim sınıflarından bu konuda bilgi edinin. Korkunun başlıca nedeni bilgisizliktir. – Kendi kendinize baş etmekte zorlandığınız veya ağır düzeyde bir psikolojik probleminiz varsa mutlaka bir psikiyatri uzmanından yardım almalısınız.

 

Hamilelik psikolojisi ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/gebelik-surecinde-annenin-psikolojisi/

Post navigation

Bir yanıt yazın