Gebelik Sürecinde Annenin Psikolojisi

Gebelik bir kadın için en özel ve en güzel dönemlerinden biridir. Bu dönem keyifli olduğu kadar kimi anne adayı içinde bir o kadar da sıkıntılı olabilmektedir.

Bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren kadında hem fiziksel hem de psikolojik değişim süreçleri başlamış olacaktır. Şimdi biz gebelik sürecinde annenin psikolojisi üzerinde duralım. Nedir annenin psikolojisini etkileyen faktörler? Bunları alt başlıklar halinde inceleyelim.

Öncelikle, hormonel değişim en temel faktördür. Gebelik hormonları adı verilen progestron, östrojen seviyesinde ki değişimler anneyi daha hassas, daha alıngan, daha duygusal ve de daha sinirli yapabilmektedir. Gebe kadın önceden hiç rahatsız olmayacağı bir şey de gebeyken çok fevri tepkiler verebilir. Öncelikli baba adayları yani eşler, hamile psikolojisi durumunu çok iyi bilmeli ve anlayışla karşılamalıdır. Yine aynı şekilde yakın çevresinde olan diğer kişilerde bunu iyi anlamalıdır.

Hamile psikolojisi karmaşık bir duygu durumu vardır. Bu durumu daha da zorlaştıran bazı nedenlerde ortaya çıkabilmektedir. Örnek verecek olursak, anne zor hamile kalmış olabilir. Gebeliği zorlaştıracak hastalık tedavisi görmüş olabilir. Tedavi süreci de anne adayı için gebelik kadar yorucu ve yıpratıcı bir süreçtir. Hal böyleyken bu gebelerin hamile psikolojisi daha ağır seyredebilir.

Bebek anne karnında tutunmaya başlamasından tutun, doğum zamanına kadar geçen süre içinde bebeğin kaybedilme riski her zaman olabilir. Özellikle belli bir hastalık riski varsa anne daha da tedirgin ve de kaygılı olacaktır. Yani doğum gerçekleşinceye kadar anne adayı bebeğini sağlıklı olma kaygısını hep taşıyacaktır.

Gebelik psikolojisini etkileyen bir diğer faktörde anne adayının doğum korkusudur. Bebek için zor ve riskli bir durum iken anne içinde zorlu bir doğum olma korkusu taşıyabilir anne adayı. Çevresindekilerin doğumdan sonrası için bebek bakımı zorluklarından bahsedilmesi de anne adayını gerip sinirli olmasına neden olabilmektedir. Her ne olursa olsun gebelik sürecinin keyfini alarak geçirmeye çalışmalıdır.

 

Hamilelik psikolojisi ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/gebelik-surecinde-annenin-psikolojisi/

Post navigation

Bir yanıt yazın