Hamilelikte Aşı

Hamilelik döneminde bilinenin aksine aşı yapılmaktadır.  Hamilelikte aşı yapılmasının nedeni; anne adayını ölümcül olabilecek hastalıklardan koruyabilmektir. Hamilelikte yapılan aşılar aynı zamanda anne karnındaki bebeği de ilk aylarda koruyucudur.

Hamilelik ve emzirme döneminde aşı yapılmasının bilinen herhangi bir zararı yoktur. Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı sorusunun cevabını merak ediyorsanız, aşağıda yer alan aşı takvimi bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte aşı takvimi

Hamilelikte Tetanoz aşısı:

Önceden yapılmamışsa; hamileliğin 2. ve 3. 3 aylık dönemlerinde 2 doz tetanoz aşısı yapılır. İlk aşıdan 6 ay sonra 3. doz verilir. Yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek tetanoz ölümcül olabileceğinden, hamilelikte tetanoz aşısı yapılması gereklidir.

Hamilelikte Hepatit B aşısı:

Taşıyıcı annelerin bebeklerine doğumda hastalık bulaştırmamaları için bebek doğar doğmaz ilk 12 saat içerisinde yapılmalıdır. Eşi hepatit B taşıyıcı olan anne adayları ise bu döneme kadar aşı yaptırmamışsa hamilelikte mutlaka aşılanmalı.

Hamilelikte Grip aşısı:

Hamilelikte grip aşısı yaptırmanın herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. 3-9. aylar arasındaki anne adaylarına gerektiğinde grip aşısı yaptırmaları öneril

Hamilelikte Aşı Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte hangi aşılar yapılmalıdır?

Hamilelikte tetanos aşısı yapılır. Annenin taşıyıcı olması durumunda Hepatit B, grip virüsü kapması durumunda ise grip aşısı da olunabilir.

Hamilelikte tetanos aşısı ne zaman yapılır?

Hamilelikte aşı zorunlu mu?

Hamilelikte aşı ne zaman yapılır?

Hamilelikte aşı ağrısı ne zaman geçer?

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.