Hamilelikte Sinek İlacı Kullanmak Zararlı mıdır

Hamilelik bir kadının hayatındaki en heyecan verici ve hassas dönemlerden biridir. Bu dönem oldukça fazla sıkıntıyla karşılaşıldığı halde, yeterince araştırırsanız hepsinin üstesinden gelebilirsiniz. Özellikle yaz aylarına denk gelen gebeliklerde en büyük sıkıntılardan biri sıcak basmasından sonra, sineklerdir. Sinekler geceleri sizi normal zamanlardan daha fazla rahatsız edebilir. Özellikle gebeliğinizin 6. ve 9. ayları arasında iseniz zaten sürekli bölünmeye başlayan uykunuzu kaçırabilirler. Peki sineklerin sizin uykunuzu kaçırmasını nasıl engelleyebilirsiniz?

Sinek kovucu spreylerin kullanımının bir çeşit kimyasal olduğu için zararlı olduğu ve hamilelerin solumasının bebeğe de zararlı olduğu bilinmektedir. Sinek kovucu kimyasallarla anne adayının temas etmesi erken doğuma ya da doğuştan hastalıklara yol açmaktadır. Ancak ortamda çok fazla sinek varsa ve sinek kovucu sıkıldı ise; sinek kovucu sıkıldıktan sonraki 8 saat boyunca anne adayı odaya girmemelidir. 8 saatten sonra ortam iyice havalandırılır ve anne adayının buraya girişi sağlanabilir. Sineklerin de odadan çıkışı sağlanmış olur. Yatak odanızın sinekten arınması için eşinizden odayı söz çıkarken sinek kovucu spreyle ilaçlamasını ve akşam işten döndüğünde havalandırmasını rica edebilirsiniz. Sizin için seve seve yapacaktır.

Ancak odayı havalandırırken ya da hemen ertesi gün yine sineklerin odanıza üşüşmesini istemiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz:

· Pencerelerinize mutlaka sineklik takınız. Böylece spreylerle uğraşmanıza gerek kalmaz.

· Sineklerin daha yoğun bulunduğu günün erken saatleri ve güneşin batış saatinde dışarda olmayınız. Böylece dışarıda da sineklere fazla maruz kalmazsınız.

· Sineklerin ısırmasından kaçınmaz için ince keten pantolon ve ince, terletmeyen kumaştan uzun kollu giysiler giymeyi de tercih edebilirsiniz.

Sinek kovucu sprey dışında sinek kovan losyonlardan da şiddetle kaçınmalı, bu losyonları asla kullanmamalısınız. Yapılan araştırmalarda, bu sinek kovan losyonlarda bulunan ve kısaca DEET diye geçen maddenin %17’si deri yoluyla kan dolaşımına geçebilmektedir. Bu kimyasal bebeğe doğrudan zarar verir. Yapılan araştırmalarda doğum anomalisine de yol açabildiği belirlenmiştir. Bebeğinizin sağlığı için kimyasal taşıyan tüm losyonlardan kaçınmalısınız. Ayrıca bitkisel yazmasına rağmen, güvenilir olmayan losyonları da sürmemelisiniz.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın