Gebelikte Lekelenme Ne Anlama Gelir?

Hamilelik ve Corona Virüs

Hamileler Corona virüsten korunmak için ne yapmalı?

  • Ellerini sık sık en az 30 saniye sabun ile ovarak yıkamalı
  • Bağışıklık sistemini destekleyecek yiyecekler tüketmeli
  • Elleri yüze götürmemeye özen göstermeli
  • Zorunda olmadıkça hastanelere gitmemeli
  • Zorunda olmadıkça dışarı çıkmamalı
  • Öksürüğü ve ateşi olan kişilerden uzak durmalı
  • Kaygı seviyesini azatlamaya özen göstermeli

Her anne adayının aklında, corona virüsünün bebeğine ve kendine bulaşma ihtimali var biliyoruz. Şimdi gelin bu kaygılarınızı aza indirecek bir uzman görüşü alalım ve Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na kulak verelim:

Covid-19’un gebelik üzerindeki etkisi henüz çok sınırlı bilgilerle size aktarabileceğimiz kadar olgunlaştı. Bu nedenle çok fazla detaya sahip olmasak da, hamilelikte corona olunur mu? Sorunuza yanıt vermek istiyoruz.

Rahim içerisinde ve perinatel dönemde Covid-19’un nasıl geçtiğiyle ilgili herhangi bir bilimsel bilgi yok. Bununla birlikte, şüpheli ya da corona teşhisi konmuş hamile sayısı 18 olduğu ve bu anne adaylarının incelendiği iki rapor var. Bu raporlar ile sizleri aydınlatacağız.

İki raporda doğum veya doğum öncesi yenidoğan geçişini gösteren bir laboratuvar bilgisi yok, bu aslında iyi bir gelişme olarak görülebilir. Ancak vaka bazında inceleme yaptığımızda 2 adet vaka dikkat çekiyor. Bunlardan birinde yenidoğan bebeğin Covid-19 tanısı konmuş anne ve hemşiresiyle olan yakın temasları sonunda 17 gün sonra corona virüsün pozitif olduğunu görüyoruz.

Bir diğer vaka ise, doğumdan 18 saat sonra yenidoğanda corona virüs pozitif çıkması. Ancak bu raporda virüsün kaynağı ve geçiş dönemi aydınlatılmamıştır. Dolayısıyla nasıl geçtiği ile ilgili bilgi veremiyoruz ancak tabi ki biz önemlerimizi alacağız.

Özellikle hamilelikte kaygı düzeyiniz bebeğinizin sağlığı için çok değerli olduğundan, panik olmadan tedbir almakta fayda var.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Cem Fıçıcıoğlu (@profdrcemficicioglu)’in paylaştığı bir gönderi (19 Mar, 2020, 3:31öö PDT)

Gebelerde corona’dan korunmak için diğer kişilerle aynı tedbirler söz konusu ancak gebelerde influenza gibi solunum zorluğu yaşatan rahatsızlıklar daha ağır geçtiği için, Covid-19’un da daha ağır geçmesi muhtemeldir. Bu nedenle diğer kişilerden daha ciddi önlemler almak zorunda kalabiliriz.

Tavsiyemiz, diğer kişilerin korunduğu yöntemlere ek olarak, mümkün olduğunca az dışarıda bulunmak, doktor kontrol sıklıklarını azaltmak ve minimum seviyede kontrole gitmek.

Unutmayın, sizler için gebeliğinizi takip etmeye ve sonunda en hijyenik koşullarda doğumu gerçekleştirmeye hazırız.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

Sezaryen Hakkında Merak Edilenler

36. Hafta Gebelik