kari-agrisi

Hamilelik Döneminde Karın ve Kasık Ağrıları Neden Olur?

Gebeliğin her döneminde bir takım sebeplerden ötürü anne adayları zaman zaman karın ve kasık ağrısı yaşayabilir. Ağrıların birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenlerin bazıları önemsiz ve tedaviye gerek duymaz fakat bazılarının tedavi edilmesi gerekir.

Adetin geciktiğinin fark edildiği ve hamile olduğu öğrenildiği ilk andan itibaren pek çok anne adayı karın ve kasık bölgelerinde hafif rahatsızlık hissinden şikayet eder.

Karın bölgesinde hissedilen sertleşme ve kasılma benzeri şikayetler, hamileliğin son aylarında çok daha fazla hissedilir. Bu ağrıların yanında kasık ağrısı da hissedilebilir.

Hamileliğin 3. ve 4. aylarında kasık bölgesinde bıçak saplanır gibi sert bir ağrı hissedilebilir. Hareket etmek, aniden ayağa kalkmak bu ağrıyı şiddetlendirebilmektedir. Hissedilen ağrının nedeni, rahmin büyümesiyle alakalı rahim çevresinde bulunan bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. Rahmin büyümesi ile alakalı olarak gelişen round ligament ağrısı, çoğunlukla sağ tarafta olur. Ancak bu ağrı her iki tarafta da hissedilebilir.

Kabızlık, şişkinlik ve gaz da karında rahatsızlık ve ağrı problemlerine neden olabilir. Hamileliğin son döneminde, Braxton-Hicks yani yalancı doğum ağrıları da ağrı hissedilmesine neden olabilir.

Ağrıların sıklığının çok az olması tehlike teşkil etmez. Ancak gün içerisinde çok fazla tekrarlaması erken doğum habercisi olabilir. Bu sebepten, karında gün içinde çok fazla sertleşme görülürse, ivedilikle doktora başvurmak gerekir. Hissedilen kasılmalar az olsa da, kasılmaların peşisıra gelen lekelenme, kanama, su gelmesi, bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, göz kararması, ishal, idrar yaparken yanma, ateş gibi şikayetlerin bulunması halinde, hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğinin habercisidir.

Doktor muayenesi sırasında, yaşanan kasılmaların gerçek bir erken doğum kasılması mı yoksa yalancı doğum sancıları mı olduğu anlaşılacaktır.

Tedavi

Yukarıda bahsettiklerimiz, tehlikeli olmayan her hamilelikte karşılaşılabilen ve düzensiz olan kasılmalardır. Bu yüzden herhangi bir tedaviye gerekmez. Eğer kasılmaların erken doğum riskine bağlı olarak meydana geldiği düşünülürse, buna yönelik bir tedavi şekli belirlenebilir.

Hamilelikte hissedilen kasık ve karın ağrılarının gebelik ile ilgisi olmayan bir sebebi de olabilir. Mesela apandisit, safra kesesi iltihabı (kolesistit) , divertikülit, mide ülseri gibi bir çok sebep, karın ağrısına sebep olabilir. Bu yüzden, gebelikte karın ağrısının nedeni çok dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır.

Doktora başvurmak Zamanı Hamilelik döneminin herhangi bir döneminde, her tür vajinal kanama ile karşılaşılması durumunda, zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Prenatal Test Neden Gereklidir

Gebelikte Yaşanan Stresin Bebeğe Etkileri