hamilelikte-sabah-bulantilari

Hamilelikte Sabah Bulantıları

Hamilelikte meydana gelen bulantılara genel olarak “Sabah Hastalığı” da denilir. Hamileliğin ilk haftalarında görülen ve kusmaya kadar giden, nedeni belirsiz ve sonuç olarak da beslenme zorluğuna neden olan durumdur. Hamilelikte yaşanan sabah bulantıları, anne adayını perişan eder ve herkes yeni bir yöntem önerir. İşte bu sağdan soldan duyduğunuz bilgileri hemen bir kenara bırakın.

Sabah hastalığı, gebeliğin 4-8. haftalarında çoklukla görülen bir durumdur. Hamileliğin 16. haftasından itibaren genellikle düzelir. Fakat bazı anne adaylarında gebelik boyunca sürebilir. İlk gebeliklerde daha sık rastlanan sabah hastalığı, ikinci ve üçüncü gebeliklerde daha nadir görülür. Mide bulantısı, baş dönmesi, kusmalar, bazı besinlerden iğrenme gibi belirtilen duruma sabah hastalığı adı verilmiştir. Çünkü bu tip belirtiler genellikle sabahın ilk saatlerinde daha çok yaşanır.

Gebeliğin erken süreçlerinde, sabah hastalığı sonucu bulantı ve kusmaları olan anne adaylarının daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirdikleri ve düşük doğum yapma risklerinin daha az olduğu bilinmektedir. Ayrıca sabah bulantısı görülen gebelerin hormon düzeylerinin gayet iyi olduğu tespit edilmiştir. Buna rağmen tıp bilimi bunun kanıtını henüz ispatlayamamıştır.

Çoğul gebelik -ikiz, üçüz- durumu hazmedemeyeceği kadar çok yemek, çok yağlı besinlerle beslenmek, ev dışında nasıl pişirildiğini bilmediği yemekleri tüketmek, yeterli beslenmemek, tek besine dayalı beslenmek, hormon dengesinin değişmesi, istenmeyen sabah bulantılarının diğer nedenleridir. Bulantı ve kusmanın şiddeti duygusal nedenlerle artar ya da azalır.

Hamilelikte Sabah Bulantıları Bebeği Nasıl Etkiler?

Kilo kaybının olmadığı, anne adayının sıvı kaybetmediği, daha az şiddetli olan  bulantı ve kusma şikâyetleri bebeğe zarar vermez. Ancak çok şiddetli bulantı ve kusma nedeniyle annede görülen sıvı ve elektrolit kaybı fazla dikkate alınmaz ve tedavi edilmezse bebek düşük doğum ağırlıklı dünyaya gelebilir. Ayrıca düşük riski de yüksektir.

Hamilelikte Sabah Bulantısını Önlemek için Neler Yapılmalı?

  • Anne adayları uyanır uyanmaz bulantıyı önlemek için yatağının kenarında bir dilim ekmek veya galeta gibi atıştırmalıklar bulundurmalı.
  • Yemekleri ağır ağır yemeli ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı
  • Ağır parfümlerden kaçınılmalıdır.
  • Kafein tüketimi azaltılmalıdır.

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Gebelikte Hemoroid

Gebelikte Smear Testinin Önemi

Hamilelikte Hemoroid Sorunu