Gebelikte Göğüs Ucunun Renginin Koyulaşması

Gebelikte Göğüs Ucunun Renginin Koyulaşması

Her anne adayı, hamilelik döneminin başlangıcından itibaren vücutlarında değişiklikler meydana geldiğini fark eder. Bu değişikliklerden bir tanesi de göğüs ucunun renginin koyulaşmasıdır. Bazı anne adayları bu durumu fark ettiklerinde endişelenebilir. Ancak gebelik nedeniyle vücudunuzda farklılıklar meydana gelmesi çok normaldir. Gebelikte göğüs ucunun renginin koyulaşması da hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda gerçekleşen değişimlerin bir parçası olduğunu bilmeli ve bu konuda endişelenmemelisiniz.

Vücudunuzda büyüyen minik bebeğinizin sağlıklı bir biçimde gelişmesi için gerekli olan hormonlar nedeniyle değişimler yaşamanız bu sürecin bir parçasıdır. Peki meme ucunun rengi neden koyulaşır, tedavi gerekir mi?

Gebelik Döneminde Hormonlar

Hamileliğin başlangıcından itibaren vücudunuz minik yavrunuz için en uygun ortamı yaratmayı amaçlar. Annelik iç güdülerinizin siz henüz fark etmeden devreye girdiğini söyleyebiliriz. Bu değişimlerin temel sebebi ve kaynağı tabi ki vücudunuzda bulunan hormonlardır. Özellikle östrojen, progesteron ve prolaktin hormonları büyük oranda bir artış gösterir. Tüm bu hormonal çalkantılar, vücudunuzun değişmesine neden olur. Özellikle ilk gebeliğinizse alışık olmadığınız farklılıkların sizi endişelendirmesi çok normaldir. 

Hamileliğiniz boyunca yaşadığınız tüm bu değişimleri bir uzmanın gözlemlemesi büyük bir önem taşır. Size tavsiyemiz, bir kadın doğum uzmanınızın olması ve gebelik döneminizde doktorunuzun söylediği kontrollere aksatmadan gitmeniz olacaktır. Böylelikle hem kendinizi daha rahat hissedersiniz hem de her şeyin yolunda olduğundan emin olmuş olursunuz. 

Gebelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişimler

Vücudunuzun içinde yeni bir can büyütmenizin bazı sonuçları vardır. Bu sonuçlar sizi pek mutlu etmese de böyle anlarda minik bebeğinize kavuştuğunuz anı düşünmenizin, rahatlamanız için yeterli olacağını düşünüyoruz.  

Hamilelik döneminin en belirgin belirtilerinin başında göğüslerdeki değişimler gelir. Gebeliğin başlangıcından itibaren size hamile olduğunuzun sinyallerini veren şey, memelerinizde hassasiyet ve ağrıdır. 

Yaklaşık 9 ay süren gebelik dönemi üç farklı zaman dilimine ayrılır. Gebeliğin ilk üç ayı; birinci trimester, üç ile altıncı ayları arasındaki süreç; ikinci trimester ve son üç aylık dönem de; üçüncü trimester dönem olarak adlandırılır. Yaşadığınız değişimler de bu üç ayrı süreç üzerinden incelenebilir. 

Birinci Trimester Dönemde Göğüslerde Oluşan Değişimler

Hamilelik döneminde yaşanılan ilk belirtilerin başında memelerde hassasiyet oluşumu yer alır. Özellikle göğüs ucunun çevresindeki kahverengi bölge olan areola, koyulaşıp hassaslaşır, hatta büyüyebilir. Bu durumun sebebi, artan hormonlardan dolayı kan dolaşımının artması ve bu nedenle göğüs bölgesindeki damarların belirginleşmesidir. 

İkinci Trimester Dönemde Göğüslerde Oluşan Değişimler

Hamileliğin 4. ayına girmenizle birlikte memelerinizdeki süt kanallarında değişimler meydana gelir. Süt üretmeye, büyümeye ve daha çok belirginleşmeye başlarlar. Süt kanallarınızdaki büyümeler direkt olarak göğüslerinizi de etkileyeceği için göğüslerinizde de büyümeler görülür. Memelerinizin büyümesi de göğüs uçlarınızın büyümesine ve renginin koyulaşmasına neden olur. 

Üçüncü Trimester Dönemde Göğüslerde Oluşan Değişimler

Gebelik döneminin son üç ayından itibaren göğüsler, doğum sonrasında bebeğin beslenmesi için hazır hale gelmeye başlamış olurlar. Bu büyüme, memelerde gerilme ve çatlak oluşumuna neden olabilir. Büyüyen göğüsleriniz için doğum yaklaştıkça rahat edebileceğiniz sütyenler tercih etmelisiniz. Doktorunuzun önerisiyle uygun şekillerde nemlendirmeniz çatlak oluşumunu önlemede yardımcı olur. 

Bazı anne adayları hamilelik döneminde meme ağrısı şikayeti yaşayabilir. Eğer siz de göğüslerinizdeki değişimler nedeniyle ağrı çekiyorsanız, endişelenmeyin. Vücudunun geçirdiği değişimler nedeniyle ağrı ve sancı yaşamanız çok normaldir. Tabi ki tedbiri elden bırakmayarak yaşadığınız tüm sıkıntıları kadın doğum uzmanınızla paylaşmanızı tavsiye ediyoruz. 

Bunun yanında “hamilelikte göğüs ağrısı neden olur?” başlıklı yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Hamilelikte Göğüs Ucu Renginin Koyulaşması

Özellikle doğumun yaklaşmasıyla, vücudunuzdaki değişimler bebeğinizi sağlıklı, doğru ve düzgün bir şekilde beslenmesi için meydana gelir. Süt biriken memeleriniz, hassaslaşan ve rengi koyulaşan göğüs uçlarınız bu duruma örnek olarak verilebilir. Peki göğüs uçlarında meydana gelen kararmaların sebepleri nelerdir, tedavisi var mıdır ve göğüsler hamilelik döneminden önceki haline geri döner mi?

Gebelikte Göğüs Uçları Neden Kararır?

Hamilelik döneminde meme uçlarının büyümesi ve renginin koyulaşmasına neden olan farklı sebepler vardır. Bunlar;

  • Hormonlardaki artış

Öncelikle bu dönemde yaşadığınız her değişimin temel sebebi gibi bu durumun da başlıca nedeni hormonlarınızdaki artıştır. Vücudunuzda artan hormonlar yalnızca göğüs bölgenizde değil vücudunuzun farklı yerlerinde de kararmalar olmasına neden olabilir. 

  • Süt kanallarının büyümesi

Hormonlardaki değişimlerin yanı sıra, hamileliğin ortalarından itibaren göğüslerde dolmaya başlayan süt kanalları da, bu renk değişiminin sebeplerinden biridir. 

  • Yenidoğan bebeğin meme ucunu daha kolay bulabilmesi

Meme ucunun büyümesinin ve bu bölgedeki rengin koyulaşmasının bir diğer nedeninin de, yeni doğan bebeklerin meme ucunu daha kolay görebilmesi ve daha kolay bulabilmesi olduğu yönünde düşünceler de vardır. 

  • Göğüs ucundaki kabarıklıkların artması

Gebeliğin sebep olduğu bir diğer değişim de, meme uçlarında olan ve memeleri korumak için yağ üreten bezelerin büyümesidir. Bu kabarıklıklar, areolanın daha büyük görünmesine neden olabilir. Bu koruyucu yağların göğüsleriniz için çok önemli olduğunu unutmamalı ve meme ucu temizliğini dikkatli bir şekilde yapmalısınız. 

Göğüs ucu temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, alkollü ıslak mendil veya sabun gibi kimyasal ürünler kullanmamanızdır. Bu temizliği ılık su ve pamuk ile ve doktorunuzun tavsiye ettiği nemlendiricilerle yapmalısınız. 

Göğüş Uçlarının Renginin Koyulaşmasının Tedavisi Nelerdir?

Göğüslerinizde oluşan bu değişim hoşunuza gitmiyorsa korkmanıza gerek yok. Çünkü bu renk değişimi kalıcı bir durum değil. Hamilelik döneminden sonra hormonlarınız yavaş yavaş eski haline döndükçe, zaman içerisinde meme uçlarınız da eski rengine döner. Düzenli olarak göğüs ucu temizliğinizi doğru bir şekilde yapmalı ve iyileşme sürecini zamana bırakmalısınız. 

Piyasada bu renk değişimlerini eski haline döndürme amacıyla çıkarılan birçok kreme rastlayabilirsiniz. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce içeriklerini iyi okumanız ve doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Emzirme Döneminde Göğüslerdeki Değişimler

Gebelik döneminiz bittiğinde ve nihayet bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, vücudunuz yavaş yavaş hamilelik öncesi dönemdeki haline dönmeye başlar. Ancak hala minik bir bebeği doyurmak için çalışmaya devam eder. Hamilelik sonrası kısa bir sürede her şeyin eski haline dönmesini beklememeli ve kendisini toparlaması için vücudunuza zaman tanımalısınız. 

Göğüslerinizde hala süt üreten bezler, minik yavrunuz için çalışacaktır. Bebeğinizin emme refleksi nedeniyle kan akışınız hızlanacaktır. Tüm bunlar meme ucu renginizin eski haline dönmesini yavaşlatan sebeplerdir.

Göğüslerinizin Rahat Olması için;

  • Doğru bir sütyen seçmelisiniz. Kalın askılı, desteksiz ve küçük olmayan sütyenler, rahat etmenizi sağlar. 
  • Üçüncü trimester dönemle birlikte, meme uçlarınızdan kolostrum adı verilen sarımtırak bir sıvı akabilir. Eğer bu akıntı sizi rahatsız ediyorsa göğüs pedleri kullanmalısınız. 

Göğüs pedlerine göz atmak isterseniz buraya tıkayabilirsiniz. 

  • Göğüslerinizde meydana gelen ağrıları hafifletmek için duşta ılık suyun altında masaj yapabilirsiniz. Böylelikle meme uçlarındaki gerginlik de azalır ve bu sizi bir süre rahatlatır. 

Gebelikte göğüs ucunun renginin kararması neden olur, sebepleri nelerdir, nasıl tedavi edilmelidir sorularının cevaplarını sizlerle paylaştık. Yaşadığınız değişimler ve hormonlarınızdaki artış duygu durumunuzu karmaşıklaştırabilir. Bu nedenle mutsuz veya endişeli hissediyorsanız kendinizi suçlamayın. Hissettiğiniz tüm duyguları bir uzmana danışmanız da sizi rahatlatır. İçinizde bir can büyütüyorsunuz, bunun ne kadar mucizevi olduğunu unutmamalı ve kendinizle gurur duymalısınız. Bu mükemmel duyguyu hissetmeye ve hamileliğinizin tadını çıkarmaya çalışın.

Göğüs kremlerini keşfetmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://www.e-bebek.com/search?q=g%C3%B6%C4%9F%C3%BCs+ucu%3Arelevance%3Acategory%3A3944

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Egzersiz Önerileri

Bilmen Gereken Hamilelik Terimleri

18. Hafta Gebelik