hamileyken-ne-yapabiliriz

Doğumdan Önce Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

Hamileyken Yapılabilecek Eğlenceli Aktiviteler!

Çift çizgiyi gördünüz ve artık hayatınızda yepyeni heyecanlı bir dönem başladı!

Hamile Kadın Emojisi Planlı ya da plansız, hamile olacağını öğrenen her anne için artık hiçbir şey eskisi gibi değil. 🙂 Yeni umutlar, yeni planlar ve 9 aylık uzun bir süreç…

Bu süreci ne kadar keyifli geçirip, ne kadar huzurlu olursanız; aslında bebeğiniz de bu oranda sağlıklı bir gelişim gösterecektir. Tükettiğiniz gıdalar kadar, hamilelikte bulunduğunuz aktiviteler de bebeğinizin psikolojisi için çok değerli.

Bu nedenle bebeğinizi beklediğiniz 9 ayı ne kadar dolu geçirebilirseniz o kadar değerli!

Peki neler yapabilirsiniz?

 • Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla buluşun! Emoji

  Bebek haberinden sonra eğer sağlıkla ilgili bir sorununuz yoksa, arkadaşlarınızla buluşun, birlikte birçok aktivite yapın. Sosyalleşmek, farklı insanlarla bir araya gelmek; anne karnında da olsa bir birey için çok değerli. Belki de onlara hamilelik haberini vereceğiniz ufak buluşmalar düzenleyebilirsiniz.

 • Sinemaya gidin! Emoji

  Anne olduktan sonra uzun bir süre sinemaya gidemeyeceğiniz gerçeğini baştan kabul etmek lazım. 🙂 Bebeğinizle ilgileneceğiniz, daha çok onunla olmak isteyeceğiniz için hamileyken bol bol film izlemek, sinemaya gitmek rahatlatıcı ve eğlenceli bir aktivite olabilir.

İşte hamileyken izleyebileceğiniz, sizin için yapılmış “Bebek Geliyorum Demez” filminin fragmanı:

YouTube video

 • Yürüyüşe çıkın! 

  Hamileyken yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de yürüyüş yapmak! Özellikle açık havada yapacağınız yürüyüşler hem doğumunuzu kolaylaştıracak hem de hamilelik sürecinde yaşayacağınız ağırlıktan sizi kurtaracaktır.

 • Eşinizle başbaşa hafta sonu tatilleri planlayın! Aşk Emojisi

  Eşinizle başbaşa yapacağınız tatiller psikolojik olarak size çok iyi gelecektir. Ufak hafta sonu planları ile yaşadığınız bölgeye yakın tatil beldelerini ziyaret edebilirsiniz.

 • Bebeğinizin odası için el emeği, göz nuru! Hediye Paketi

  Bebeğinizin odası için evinizde yapabileceğiniz çok güzel dekor önerileri bulabilirsiniz. Bunları toparlayarak, zevkinize en uygun olanı yapmak için bir hafta sonunu ayırabilirsiniz.

Dolu dizgin etkinliklerle geçireceğiniz hamilelik dönemi ile 9 ay su gibi akıp geçecek!

Hamile ve Doğum Psikoloğu, 0-3 Yaş Anne Bebek Terapisti Begüm Kodalak Bilik diyor ki:

“Kendine vakit ayırmak aslında normal zamanda bile insanların zorlandığı bir durumdur. Ev, iş ve temel ihtiyaçlar derken çoğumuz kendimize hiç vakit ayırmıyoruz. Halbuki kendi sağlığımız ve mutluluğumuz her şeyden daha önemli… Ama günlük koşuşturmalarda bunu unutabiliyoruz. Hamile iken de durum aynı olabiliyor. Bebek hazırlıkları, doktor kontrolleri, iş hayatı derken anne adayları da kendine vakit ayırmayı unutabiliyorlar…

Çalışan bir anne adayı iseniz iş hayatındaki rolünüzü işyerinizde bırakarak ve eve iş getirmeyerek kendinize vakit yaratmaya başlayabilirsiniz. Evdeki eş rolünüzde de bazen yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz bunun içinde eşinizden yardım istemekten çekinmeyin böylece işler daha hızlı biter ve size kendiniz için daha çok vakit kalabilir 🙂

En önemlisi de keyif aldığınız şeyleri yapmayı sakın atlamayın. Bunun için gününüzü iyi planlamanız ve keyif aldığınız etkinliklerin listesini yapmanız sizi rahatlatabilir.

Kendine vakit ayırmak herkese olduğu gibi hamile annelere de kendilerini daha mutlu hissettirecek ve psikolojik olarak da rahatlamalarını sağlayacaktır. Ve unutmayın ki anne mutlu olursa bebek de mutlu olur ?”

Siz de hamileliğiniz boyunca yaptığınız aktiviteleri yorum olarak bırakın, anne adaylarına önerilerde bulunun. 🙂

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamileliğin Son Günlerinde Kusmak

Hamilelik ve Corona Virüs

34. Hafta Gebelik