Gebelikte Yaşanan Stresin Bebeğe Etkileri

Hamilelikte Stres, Üzüntü, Sıkıntı Gibi Durumların Bebeğe Zararı Var mı?

Anne adayları gebelik dönemlerinde hamilelikleri ile ilgili problemlerden veya başka nedenlerden dolayı zaman zaman stres, sinir, üzüntü, sıkıntı, ağlama, bunalım, depresyon, aşırı kızgınlık, öfke gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Konu ile ilgili yapılan araştırmalar, anne adayında oluşan strese bağlı bu durumların yalnızca anneyi değil, anne karnındaki bebeği de etkileyebildiğini göstermektedir. Bu etkilenmenin başlıca nedeni; annenin stres yaşaması durumunda artışa geçen stres hormonlarının yani kortizol ve adrenalinin anne kanı aracılığıyla bebeğe de geçebilmesidir.

Annedeki stres veya üzüntü bebeğe zarar verir mi?

Hayvanlar üzerinde yapılan ve insanlar üzerinde gözlenerek yapılan bir çok araştırma, anne adayının yaşadığı ciddi anlamdaki stresin bebek üzerinde bazı olumsuz etkilerde bulunduğu göstermiştir. Bu olumsuz etkileri aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz;

*Hamileliklerde yaşanabilecek düşük riskinde artış *Erken doğum ihtimalinde artış *Bebeğin doğum ağırlığının az olması *Bebeğin zihinsel fonksiyonlarında gerileme *Bebeklerde dikkat eksikliğinin görülme ihtimalinde artış *Hiperaktif bebekler *Duygusal anlamda problemler görülmesi *Agresyon

Yapılmış olan bazı araştırmalara göre hamile bir annenin, gebeliği sırasında yaşamış olduğu ciddi doğal felaketlerin kendisinde yarattığı çok ciddi psikolojik travma ve stresin, bebeğin büyüdüğü ve ergenlik yaşlarına geldiğinde onda depresyon, şizofreni gibi ciddi psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riskini artırdığını göstermiştir.

Hamilelik sırasında stresi ve bu riskleri azaltmak nasıl azaltabilirsiniz?

– Öncelikle sizde strese neden olan durumları bir kenara not edin ve çözümü için bu sorunları uygun bulduğunuz tanıdıklarınız ile paylaşın – Beslenmenizin sağlıklı olması, stresi engellemek için çok önemli. Mutlaka sağlıklı beslenin. – Uykunuzun düzenli olmasına kesinlikle özen gösterin. – Doktorunuzun da tavsiyesi ile kendinize uygun egzersiz ve spor programlarını bulun ve buna uyun. – Hamilelik ve doğum hakkında az bilginiz olması sizi endişelendiriyorsa doktorunuzdan veya gebe eğitim sınıflarından bu konuda daha bilgi alın. Yetersiz bilgi korkmanıza, endişelenmenize ve stresli olmanıza neden olur. – Tek başınıza üstesinden gelemediğinizi düşündüğünüz ya da ciddi düzeyde bir psikolojik sıkıntınız varsa mutlaka bir psikiyatri uzmanı ile bunu paylaşmayı unutmayın.

 

Hamilelik psikolojisi ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelik-psikolojisi/ 👶

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.