Bir hafta daha geride kaldı ve o mucizevi kavuşma anına bir adım daha yaklaştınız. Siz hazırlıklarınızı tamamlamaya son sürat devam ederken miniğiniz de karnınızda hızla büyümeye devam ediyor. Bu durum yavaş yavaş sizi zorlamaya başlamış olabilir. Gebeliğin 33. haftası anne adaylarında ne gibi değişimler yaratıyor, bebeğiniz bu hafta ne durumda? Beslenmeden egzersizlere hamilelik semptomlarından kontrol listesine kadar aklınıza takılan her şeyi sizler için derledik.

YouTube video

33. Haftada Bebek

33. haftaya geldiğinizde bebeğinizin gelişiminin hangi aşamada olduğunu merak edebilirsiniz. İşte kilosu, boyu, sistemlerinin ve duyularının gelişimi, hangi becerileri kazandığı gibi tüm sorularınızın cevapları…

Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz bu hafta bir kereviz boyutuna ulaştı.

Hamileliğinizin son haftaları yaklaşırken bebeğinizin her geçen gün büyük bir hızla büyüdüğünü fark edeceksiniz. Bir önceki haftaya kıyasla karnınızın biraz daha genişlediğini görebilirsiniz. Bundan sonra her geçen hafta bu genişleme daha et ayırt edilebilecek. 33 haftalık bebeğin kilosu ve boyu yaklaşık olarak aşağıda yer alan tablodaki gibi olacaktır:

Gebelik Yaşı (Hafta) Kütle (g)  Uzunluk (cm)
33. hafta 1900-2000 43-44

Bu değerler, 33. haftasında olan bir bebeğin ortalama değerleridir. Sizin miniğiniz doktor kontrollerinde daha kilolu veya zayıf, daha kısa veya uzun çıkmış olabilir. Bunun ana nedeni, herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığı müddetçe döllenme zamanı ile ilgilidir. Bu gibi durumlarda endişeye kapılmamak ve her bebeğin fiziksel gelişiminde bu tür farklılıklar olmasının normal olduğunu bilmek gerekir.

Sistemlerinin Gelişimi ve Yeni Kazanılan Beceriler

Her ne kadar tüm organları oluşmuş ve belli bir olgunluğa erişmiş olsa da 3. trimester döneminin bu ilk haftalarında fetüsün vücut sistemleri ve organları gelişimlerini sürdürmeye devam eder. O hâlde 33 haftalık bebeğin organ ve sistem gelişimi hangi aşamada, inceleyelim.

 • Sinir Sistemi

Bu dönemde yavrunuzun sinir sistemi tüm hızıyla gelişmeye devam eder. Bebeğiniz bu günlerde baş aşağı pozisyona geçmiş olabilir. Bu sayede beyin hücrelerine daha fazla kan akışı sağlanacak ve beyin hücreleri gelişmeyi sürdürecektir. Birkaç hafta önce hipofiz bezi tarafından üretilmeye başlanan büyüme hormonu da bu sürece destek olmaktadır.

 • Dolaşım Sistemi

Dolaşım sisteminin ana kaynağı olan kan, omurilikte üretilmeye devam eder. Kalp atım hızı dakikada 140-160 atış arasındadır.

 • Sindirim Sistemi

Sindirim sistemi bebeği dış dünyaya hazırlamaya devam eder. 33 haftalık bebek bağırsakları, besinleri sindirebilecek kadar gelişmiş hâldedir. Ayrıca parçalanan besinlerin bağırsaklardan emilimini de gerçekleştirebilecek düzeye erişmiştir.

 • Solunum Sistemi

Akciğerlerin olgunlaşması büyük ölçüde ilerleme kaydetmiştir, fakat henüz tamamlanmamıştır. Bu sebeple bebeğiniz ihtiyaç duyduğu oksijeni plasenta aracılığı ile almayı sürdürür. Ancak erken doğum durumunda solunum desteği alarak da olsa solunum yapabilir, kısacası tehlikeli zamanlar artık geride kaldı.

 • Destek ve Hareket Sistemi

Destek ve hareket sisteminin iki temel yapısı olan kaslar ve kemikler, geçen haftaya kıyasla oldukça değişmiştir. Yavrunuzun kasları güçlenmeyi sürdürürken kemik yapısı da her geçen gün biraz daha sertleşir. Sadece kafatasında yer alan kemiklerin sertleşmesi en son tamamlanır. 33. haftanızda baş bölgesindeki kemikler birbiri üzerine kayan plakalar hâlindedir. Kafatası kemiklerinin bu durumu, bebeğin doğum kanalından geçerken zorlanmadan hareket edebilmesine imkân tanır.

 • Üreme Sistemi

Bu hafta erkek bebeklerin testisleri testis torbasına iner.

 • Bağışıklık Sistemi

Bebeğiniz bu hafta kendi immün sistemini oluşturmaktadır. Annedeki antikorlar hızla bebeğin vücuduna geçerek kendi bağışıklık sistemini oluşturmasına yardımcı olur. Böylelikle yavrunuz doğduğunda birçok mikroba karşı hazırlıklı durumda olacaktır. Ancak henüz yeni yeni savunma mekanizması gelişmeye başladığı için bağışıklık hâlâ yeterli korumayı sağlayabilecek düzeyde değildir. Bu da miniğinizin şu anda dünyaya gelmesi durumunda özel bir bakıma gereksinim duyacağı anlamına gelir.

33 Haftalık Bebekte Duyu Organları ve Gelişim Özellikleri

Birçok anne adayı, bebeği dünyaya gelene kadar duyu organlarının aktif olabileceğini düşünmez, ancak durum hiç de öyle değil!

Anne karnındaki ufaklıkların da görme, tat alma, duyma, hissetme ve koklama yetenekleri vardır. Bu duyulardan birçoğu doğumdan çok önce gelişim göstermeye başlar. Kısacası bebeğiniz rahminizdeyken de görüp duyabilir, tat alabilir.

33 haftalık bebeğin gelişimi duyu organları söz konusu olduğunda hangi aşamadadır, işte adım adım küçüğünüzün bu hafta öğrendikleri…

 • Göz ve Görme Duyusu

33. haftaya geldiğinde bebeğiniz bulanık olarak görmeye başlar. Gözlerinin ışığa karşı olan duyarlılığı artmıştır. Rahim duvarının giderek incelmesi nedeniyle karnınıza ışık geldiğinde göz bebekleri küçülür, karanlık ortamlarda ise büyür. Ayrıca uyurken gözlerini kapatıp uyanıkken açmayı da öğrenmiştir. Kısacası aynı yetişkinler gibi davranabilir.

 • Kulak ve İşitme Duyusu

Kulakları artık sizin kalp atışlarınızı duyabilecek kadar keskinleşti. Yüksek sesle kahkaha attığınızda bunu duyarak tepki verebilir.

 • Dil ve Tatma Duyusu

Amniyon sıvısı, miniklerin yutma ve emme reflekslerini geliştirmede en büyük yardımcıdır. Bu hafta bebeğiniz hem yutma hem de emme konusunda kendini geliştirmeye devam ederken dil üzerindeki reseptörlerin çalışması sayesinde amniyotik sıvının tadını algılama yeteneği de kazanır. Siz tatlı bir yiyecek tükettiğinizde o da bu tadı fark edebilir.

 • Burun ve Koklama Duyusu

33. hafta koklama duyusunun aktifleştiği dönemdir. Her ne kadar rahim içerisinde bunu çok fazla seçenekle deneyimleme fırsatı olmasa da miniğiniz koku alabilir.

 • Deri ve Dokunma Duyusu

Vücudunu kaplayan ve bebeğin vücut ısısını dengede tutmaya yardımcı olan kremsi verniks tabakası giderek kalınlaşır. Bu sayede cildi amniyon sıvısının etkilerinden korunmaya devam eder. Ayrıca bu hafta itibari ile buruşuk cilt yapısı ortadan kalkarak sertleşmeye başlar. Pembe görüntüsü yavaş yavaş normal rengine döner.

33 Haftalık Bebek Hareketleri

Bu hafta bebek hareketleri, bir önceki haftalarla hemen hemen benzerlik gösterir. Miniğiniz hem gün içerisinde hem de geceleri hâlâ hareketlidir. Fakat uyuduğu ve uyanık kaldığı sürelerin daha düzenli bir hâle gelmesi, hareketli olduğu zamanları daha kolay ayırt etmenizi sağlar. Kilosu gün geçtikçe arttığı için rahim içerisindeki alanı her geçen gün daralır. Hem rahim içi alanın daralması hem de kemiklerinin sertleşmeye başlaması nedeniyle tekmeleri, vuruşları, dönme hareketleri çok daha belirgin şekilde hissedilir. Bu nedenle 33 haftalık bebek hareketleri, bazı anne adaylarına daha acılı ve keskin gelebilir.

Bu hafta;

 • Esneyip gerildiğini,
 • Hıçkırdığını,
 • Dönme ve yerleşme hareketleri yaptığını,
 • Tekme attığını

kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Anne karnında bebeğin hareketleri ile ilgili detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz: https://www.bebek.com/bebegin-anne-karnindaki-hareketleri/

33 Haftalık Bebek Kaç Aylık Olur?

Hamilelik süreci hafta hafta takip edilir. Fakat çevrenizden sıklıkla “Kaç aylık?” sorusunu duyarsınız. Bu durumda gebeliğinizde “33 hafta kaç aydır?” diye merak edebilirsiniz.

 1. hafta, hamilelikte 8. ayın içerisinde olduğunuzu gösterir. Dilerseniz basit bir hesaplama ile kaç aylık olduğunuzu kendiniz hesaplayabilirsiniz.

33 hafta= 33×7 gün = 231 günlük

231/30= 7 ay 21 gün

YouTube video

33 Haftalık Gebelikte Anne

Başlarda size çok uzunmuş gibi gelen, belki de ilk aylarında mide bulantısı, kusma, uyku hâli, şişkinlik gibi birçok semptom ile boğuşmaktan nasıl geçtiğini anlamadığınız hamilelik serüveniniz artık son dönemine yani 3. trimestere geldi. 33 haftalık gebe iseniz bu hafta sizi neler bekliyor, nelere hazırlıklı olmalısınız, merak ettiklerinizi birlikte inceleyelim.

 • Braxton Hicks kasılmaları:

Yalancı doğum sancıları olarak da bilinen Braxton Hicks kasılmaları, 33. haftadan itibaren hamileleri zorlayabilir. Daha erken haftalarda da görülebilen bu kasılmalar, rahimde ortaya çıkan ve doğuma hazırlık niteliği taşıyan düzensiz sancılar olarak bilinir. Doğum sancılarından farklı olarak Braxton Hicks düzensiz, ağrısız ve kısa sürelidir. Pozisyonunuzu değiştirdiğinizde veya dinlenme hâlinde genellikle ortadan kalkar. Ancak bazı zamanlarda anne adaylarında şikâyete ve endişeye sebep olabilir. Kasılmaların arası düzensiz, kısa süreli veya dinlenmeyle geçen kasılmalar ise endişe etmeye gerek yoktur.

 • Uykusuzluk problemi:

Anne adaylarını son trimester döneminde en çok zorlayan durumlardan biri uykusuzluktur. Büyüyen rahim ve ağırlaşan bebek, hareket kabiliyetinizi azaltarak yatakta dönmenizi zorlaştırır. Ayrıca doğumun yaklaşıyor olmasının getirdiği kaygı ve stres ile mide ve ciğerlere artan baskı nedeniyle nefes alıp verme güçleşerek uykuya dalmayı ve kaliteli bir uyku çekmeyi imkânsız kılabilir.

 • Mide yanması ve ekşimesi:

Yavrunuzun gün geçtikçe kilo alması, midenizin sıkışmasına ve küçülmesine yol açabilir. Bu durum gebeliğin son dönemlerinde anne adayında mide yanması ve ekşimesi sorununu ortaya çıkarır. Sanılanın aksine bebeğin saçları çıkıyor diye mide yanması yaşanmaz. Bebeklerde saçların çıkması ile gebenin yaşadığı mide problemlerinin bilimsel olarak en ufak bir bağlantısı dâhi yoktur.Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir? İşte tüm detayları makalemizde: https://www.bebek.com/gebelikte-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir/ 

 • Karpal tünel sendromu:

33 hafta anne adayında Karpal Tünel Sendromu adı verilen sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. El, bilek ve parmaklarda ortaya çıkan sinir sıkışmasına bağlı ağrı olarak bilinir. Gebeliğin bu haftalarında bileklerde meydana gelen şişlikler ve ödem el bileğindeki Karpal Tüneline baskı uygulayarak sinir sıkışmasına yol açar. Bunun sonucunda hamileler ellerde ve parmaklarda uyuşukluk, ağrı gibi sıkıntılar yaşayabilir.

 • Unutkanlık:

Doğum zamanı yaklaşırken annelerde gebelik unutkanlığı olarak bilinen durum ortaya çıkabilir. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Doğumun yaklaşması ile birlikte östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin artması, beyinde dalgalanmalara yol açarak unutkanlık yaratabilir. Yetersiz beslenme, doğumla ilgili endişeler ve stres de anne adayında odaklanma sorunu ve dalgınlık meydana getirebilir. Gebeliğin son bulması ile bu şikâyetler de ortadan kalkacaktır.

 • Nefes darlığı:

Hamileliğin bu haftalarında rahim en tepe noktasına ulaşır ve akciğerlere yaklaşır. Bu da ciğerlerin sıkışmasına yol açar. Ciğerlerin bulunduğu alanın daralması sonucu bu haftalarda sık sık nefes almada güçlük yaşanabilir.

Seni Rahatsız Eden Hamilelik Semptomlarını En Aza İndirecek İpuçları

Vücudunuzun tüm bu değişimlere ayak uydurmaya çalışması sizi zaman zaman zorlayabilir. Özellikle hamileliğin 8. ayına gelirken şikâyetlerinizi hafifletilecek çözüm yolları arayışı içerisine girebilirsiniz. Her ne kadar çevrenizden “Dayan, az kaldı!” gibi cümleleri sık sık duysanız da bazı küçük püf noktalar bu sıkıntılı günlerinizde daha huzurlu ve keyifli hissetmenizi sağlayacaktır.

33 haftalık hamilelikte anne için pratik tavsiyeler şunlardır;

 1. Ara ara Braxton Hicks yaşıyorsanız bol bol dinlenin ve sıvı tüketimine dikkat edin. Yorulduğunuzda veya vücudunuz susuz kaldığında sancılarınız artabilir. Oturarak ve ayaklarınızı uzatarak dinlenmek kasılmaları geçirecektir. Braxton Hicks ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.bebek.com/yalanci-dogum-belirtileri-nelerdir/
 2. Geceleri yatmadan en az 2 saat önce herhangi bir şey yiyip içmemeye özen gösterin. Gece atıştırmaları yapıp yattığınızda reflü tetiklenebilir ve mide yanması şikâyetleri artabilir.
 3. Bu haftalarda midenizde yanma ve ekşime benzeri sıkıntılar yaşıyorsanız aşırı baharatlı ve yağlı yiyecekleri, asitli ve kafeinli içecekleri tüketmemeye özen gösterin.
 4. Nefes darlığı şikâyetlerini azaltmak için bol bol nefes egzersizleri uygulayın. Derin ve kontrollü nefes alıp verme hareketleri hem sizi sakinleştirerek rahatlatacak hem de doğuma hazırlayarak sancılarla mücadele etmenizi kolaylaştıracaktır.
 5. Geceleri yaşadığınız uykusuzluğa çözüm olarak ılık bir banyo yapıp gevşemeyi deneyin. Biraz kitap okumak veya ufak bir masaj uygulaması da faydalı olacaktır.
 6. Kendinizi aşırı yormaktan kaçının. Fırsat bulduğunuz her anı dinlenerek geçirmeye çalışın.
 7. Karpal Tünel Sendromu’na karşı basit önlemler alın. Ellerinizi uzun süre dinlenmeden kullanmamaya çalışın veya imkânınız varsa ellerinizi kullandığınız işlere ara verin.

Kaç Kilo Almalısın?

Hamilelik döneminde kilo alımı, anne adayları için en önemli konuların başında gelir. Bazı kadınlar iştahın açılması ile hızla kilo alırken bazıları da “Az mı kilo aldım? Yetersiz mi besleniyorum?” şeklinde endişeler yaşayabilir.

33 haftalık gebelik süresince anne adayının 10,5-12,5 kilo alması beklenir. Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenerek gebeliğiniz süresince besin değeri yüksek içerikli bir beslenme şekli uygulamanız, gereksiz kilo almayı önleyecektir.

Beslenme Önerileri

Hamileliğin diğer haftalarında olduğu kadar 33 haftalık gebelikte beslenme konusu da oldukça önemlidir. Bu haftalardan itibaren bebeğinizin vücudu yağlanmaya başlar, hızla kilo almayı sürdürür ve daha fazla yağ, protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyar. Bebeğin tüm bu gereksinimlerini karşılayabilmek için besin değeri yüksek bir diyet programı uygulanmalıdır.

 • Bu haftalarda ortaya çıkan mide yanmalarını önlemek adına beslenme düzeninde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Mümkün oldukça az az ve sık aralıklarla beslenmeye gayret edin.
 • Bebeğiniz bu aşamadan sonra haftada yaklaşık 200-250 gram alacak. Bu nedenle beslenmenizde, kaslarının güçlenmesi için protein, enerji sağlaması için karbonhidrat ve deri altı yağ dokusunun gelişmesi için yağ içeriğinden yeteri kadar aldığınıza emin olun.
 • Paketli, işlenmiş, aşırı yağlı ve şekerli ürünleri tüketmemeye özen gösterin. Beslenme rutininizde et ve süt ürünleri, taze meyve ve sebze bulundurun.
 • Günde ortalama 2,5- 3 litre su tüketmeyi unutmayın.
 • Omega-3’ün temel yapı taşlarından olan DHA bileşeni, beyin ve göz gelişiminde oldukça etkili rol oynamaktadır. 33. haftadan itibaren mutlaka omega-3 içeriği zengin balıkları tüketmeye özen gösterin. Omega-3 yağ asitlerince zengin beslenmeye çalışın.

Bu ay nasıl beslenmeniz gerektiğiyle ilgili tüm detaylara bu makalemizden ulaşabilirsiniz: https://www.bebek.com/7-ay-gebelikte-beslenme/

Egzersiz Önerileri

Gevşeyen kaslar ve vücudun değişen denge merkezi fiziksel açıdan yetersiz hissetmenize, sırt, bel, boyun ve bacak ağrıları yaşamanıza yol açabilir. Hamilelik egzersizleri ile bu haftaları çok daha rahat geçirebilirsiniz.

33 haftalık gebelik egzersizleri olarak şu seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

 • Hamile yogası veya hamile pilatesi yapmak
 • Hafif tempolu ve yarım saati aşmayan yürüyüşler yapmak
 • Yüzmek
 • Vücudu esnetmeye yardımcı olacak hafif hamile egzersizleri yapmak

Hamileliğiniz süresince özellikle 12. haftadan itibaren kendinize uygun egzersizler yapabilirsiniz. Ancak doğum yaklaşırken doktorunuzun fiziksel aktiviteler ile ilgili kısıtlamaları ya da uyarıları bulunuyorsa mutlaka bunları göz önüne alarak hareket etmeli ve gebeliğinizin bu döneminde egzersiz yapmak için izin almalısınız.

33 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi

 Hamileliğin 33. haftası için yapmanız gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Hastane çantasına ekleyeceğiniz eşyalarda eksikliğiniz varsa eksikleri bir an önce tamamlamaya çalışın ve alışverişe çıkın.
 • Eksikleriniz tamamsa hastane çantanızı hazırlayıp bir kenara koymak için ideal bir zamandasınız.
 • Beslenmenizin içeriğini bebeğinizin kilo ihtiyacına göre düzenleyin, ancak iki kişilik de yemeyin.
 • Bol su içmeyi ve egzersiz yapmayı unutmayın.

Gebeliğin 33. haftası hem heyecanın hem de şikâyetlerin artmaya başladığı haftadır. Hamileliğinizde bu günlerin tadını çıkarmayı unutmayın. Gerektiğinde eşinizden ve yakınlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.

 

gebelikte-32-hafta

34-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebek Anne Karnında Kaç Hafta Kalmalı?

Islak Mendil Nasıl Seçilir?

Doğumun Evreleri: Ikınma ve Doğurma