hamilelikte-cilt-kizarikligi

Hamilelikte Cilt Kızarıklığı

Hamilelik döneminde anne adaylarında hormonsal nedenlerden kaynaklı olarak birçok değişim meydana gelmektedir. Yükseliş gösteren hormonlar, kalp ve damar sisteminde değişiklikler sağlar dolayısıyla anne adaylarının dış görünümde de değişimlere sebep olur. Bu değişimlerin yansıması olarak da ciltte kızarıklıklar, kaşıntılar, akneler, sivilceler gibi durumlar oluşur.

Hamilelikte Cilt Kızarıklığı

Hamilelik döneminin en sık yaşanan kızarıklığı yanak kızarıklıklarıdır. Bunun nedeni ise hamilelik döneminde artan kan seviyesi ve cildin altında bulunan ince damarların genişleme göstermesidir. Aynı zamanda yüz ve yanak bölgesinde yağ hücreleri etkin olduğundan yüz için parlak ve kızarık bir görünüm oluşturur. Anne adaylarının bu durumu olağan kabul etmesi gerekmektedir. Anne adayının cildi eğer aşırı şekilde yağlanıyorsa, yağlanmayan ciltler için olan cilt toniklerini kullanabilir.

YouTube video

Hamilelikte El ve Ayak Tabanlarının Kızarması

Hamilelik döneminde hormonsal nedenlerden kaynaklı olarak damarlarda genişleme meydana gelir. Dolayısıyla kan miktarında artış olur ve kan akışı hızlandığı için; ayak tabanları, avuç içleri gibi bölgelerde kızarmalar görülür. Bu durumun herhangi bir tedavisi yoktur. Gelip geçici bir durumdur.

Hamilelikte cilt kızarıklığının tedavisi var mıdır?

Genel olarak bu dönemde cilt kızarıklığı için bir tedavi yöntemi yoktur fakat bu durumdan fazlasıyla rahatsızlık duyuyorsanız uzman bir dermatoloğa görünebilirsiniz. Dermatolog gerekli gördüğünde kızarıklığın artışını engellemeye yönelik bazı ilaç tedavileri uygulanabilinir.

Bu durumda tedavi yöntemi olarak, kızarıklıkların fazlasıyla belli olduğu yerlerde dışarıdan merhem olarak sürülen, damarların daraltılmasını sağlayan ilaçlardan faydalanılabilir. Kızarıklıkların yanı sıra herhangi bir nedenden dolayı iltihap barınıyorsa antibiyotikli merhemlerden yararlanılabilinir hatta doktor ışığında, gerekli görülmesi halinde ağızdan antibiyotik tabletler alınabilir.

Hamilelik döneminde ne olursa olsun şikayetleriniz doğrultusunda muhakkak rahatsızlığınızın uzman doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Hamilelik döneminin getirilerini kabul etmek, stres yapmamak, kafaya takmamak gerekir. Aynı şekilde hormonsal değişimlerden dolayı yaşadığınız bu cilt kızarıklıkları sizi çok rahatsız ediyorsa vakit kaybetmeden doktorunuzla paylaşın. Size gerekli olan tedaviyi söylemekle beraber, içinizin de rahatlamasını sağlayacaktır.

Belki de kendinizi, yanak kızarıklığı beni daha küçük, daha sevimli gösteriyor diye bile rahatlatabilirsiniz. 🙂

Hamilelikte uzak durmanız gereken 10 şey’in ne olduğunu merak ediyorsanız: https://www.bebek.com/hamilelikte-uzak-durmaniz-gereken-10-sey/

Hafta hafta hamilelik makalerinden, kendi haftanızla ilgili gelişimlere ulaşmak için: https://www.bebek.com/haftalara-gore-gebelik/

Post navigation

Bir yanıt yazın