hamileyken bebegi hissetmek

Hamilelik Döneminde Bebeği Hissetmek

Dört ayı geçmesine rağmen bebek hareketlerini hissedemeyen anne adayı telaşlanıyor.

Anne adayı ilk bebeğine hamile ise; bebeğin ilk hareketlerini, gebeliğin 18 ile 24. haftaları arasında hisseder.

Anne adayı için bu çok heyecan verici bir deneyimdir. Hareketler önceleri baloncuklar, kelebeğin kanat çırpması ya da karnın içinde gaz dolaşması şeklinde hissedilir.

Tecrübeli anneler ise hem ne hissettiklerini bildikleri için hem de ilk gebeliğe göre rahim daha az gergin olduğu için biraz daha erken, genelde 16. haftada sonra bebeklerinin hareketini hissetmeye başlarlar.

Hamileliğin ilerlemesi ile bebeğin hareketlerinin karakteri de değişiklik gösterir. Bebek daha aktif ve belirgin hareketler yapmaya başlar ve bazen bu hareketler annenin canını yakacak hal alır.

Son haftalara doğru ise bebeğin hareket edeceği alan azaldığından hareketler daha küt, vurup-çekme şeklinde olur.

Hamilelik Döneminde Bebeği Hissetmek
Telaşlanmayın!

Dört ayı geçmesine rağmen bebek hareketlerini hissedemeyen anne adayı telaşlanır.

Oysa hareketlerin hissedilmesinde; annenin ağırlığı, bebeğin ve plasentanın pozisyonu önemlidir. Aynı gebelik haftasında olmalarına rağmen bir anne adayının bu hareketleri hissedebilmesine rağmen diğerinde henüz bir kıpırdanma olmaması bu farklılıklardan kaynaklanır.

Özellikle gebeliğin 28. haftasından sonra bebek hareketlerinin sayısı bebeğin iyilik hali hakkında bilgi vermesi açısından önem taşımaya başlar. Hareketlerin azalması bebeğin sıkıntıda olduğunu düşündürür ve ileri tetkik gerektirebilir.

Bebek hareketlerinin sayılması basit, ücretsiz ve herkesin yapabilir olması nedeniyle bebeğin izlenmesinde yaygın kullanılan bir yoldur.

Hareketleri saymaya başlamak için bebeğin en aktif olduğu zamanı seçmelisiniz. Kaydetmeye başlarken hareketi ve saatini yazın. Her harekette kağıda bir işaret koyun. 10 harekete ulaştığınızda saati yeniden not edin. Bu testi her gün hemen hemen aynı saatlerde yapın.

Normalde bebeğinizin 4 saatte en az 10 kez hareket etmesi gerekir.

Eğer bu sayı 10’dan az ise doktorunuzu arayın. Bu sırada bebeğin her hareketinin anne adayı tarafından hissedilemeyeceğini bebeklerin hareketlerinin annenin yemesi, aktivitesi ve uyku-uyanıklık hallerinden etkilenmekte olduğunu unutmayın.

Çok hareketli olan bebeğin ileride hiperaktif olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bebek hareketleri ile bebeğin cinsiyetinin de herhangi bir bağlantısı yoktur.

Bebek Hareketlerini Daha Kolay Hissedebilmek İçin İpuçları!

  •  Yatağa sol – yan vaziyette uzanın ve rahatlayın.
  • Şekerli bir şeyler için.
  • Yüzükoyun yatın.
  • Bebek 28 haftadan büyükse sırt üstü yatın.
  • Karnınıza müzik çalar dayayın ve müzik çalın. İşe yarayacaktır.
  • Bebeğinizle konuşun ve karnınızı okşayarak onu uyandırmaya çalışın.

gebelikte-dikkat-edilmesi-gerekenler

Haftalara Göre Bebeğin Hareket Gelişimi

7 Hafta

Kollar ve bacaklar gelişir ancak el ve ayaklar daha gelişmemiştir.

8 Hafta

Omuz, ön kol kalça ve dizler gelişmeye başlar, kollar ve bacaklar oluşur. Omurga tamamen gelişmiştir. Ultrasonografi ile bakıldığında bebek hafif kol bacak ve gövde hareketleri yapar ancak anne bunları hissedemez.

12 Hafta

Bebek kol ve bacakları ile gerilme ve kasılma hareketleri yapar.

16 Hafta

Bebek çok hızlı gelişmektedir. Kol ve bacaklar tamamıyla oluşmuştur ve bütün eklemler hareket edebilmektedir. Bebeğiniz sizin sesinizi duyabilir.

20 Hafta

Amniyon sıvısı bu dönemde bebeğin dönmesine, kol ve bacakları ile egzersiz yapabilmesine izin verecek kadar fazladır.
Bebek parmağını emmeye başlar. Bebek bu dönemde oldukça güçlü kaslara sahip olduğundan bazen sizin uyumanıza izin vermeyecek düzeyde hareketler yapabilir.

24 Hafta

5 – 6. aylarda işitmeyle annesinin sesini tanımaya başlar, anne sesini yabancılardan ayırt eder ve anne sesi ile sakinleşir. Sevdiği müzik parçasını duyduğunda hareketlerinde artış saptayabilirsiniz.

Kapı sesi veya araba kornası gibi seslerde ana rahmindeki bebeklerde irkilme olur. Anne karnındaki bebeğin gülümsemesi ve bazı davranış şekilleri 4 boyutlu ultrasonografi gibi modern görüntüleme âletleri sayesinde daha iyi anlaşılmaktadır.

Bebek parmağını emer ve sizinde hissedeceğiniz hıçkırık nöbetlerine tutulabilir. Artık uyuduğu ve uyanık olduğu vakitleri saptayabilirsiniz.

28 Hafta

Bu ayda gözler açılıp kapanmaya başlar. Güçlü kasları olan bebeğinizin tekme ve yumruklarını oldukça yoğun hissedersiniz.

32 Hafta

Bebek bu ayda doğum için uygun pozisyonunu almaya başlar. Hareketleri oldukça aktiftir. Rahim içi bebek için daraldığı için bu hareketler bazen çok iyi hissedilmeyebilir.

36 – 40 Hafta

Bebek artık iyice büyüyüp rahim içini iyice doldurmuştur, hareket edebileceği alan çok daralmıştır. Hareketlerin sayısı azalmamakla birlikte karakteri değişmiş ve daha küçük ve yavaş olmaya başlamıştır.

Gebeliğin sonlarına doğru bebeğin “tekmelemesi” rahimde gerginliğe neden olarak annede ağrı ve acı yaratabilir. Bebeğin tırnakları uzadığı için anne karnında kendi cildinde çiziklere neden olabilir.

Hafta hafta bebeğinizin gelişimini takip etmek ister misiniz? Hafta hafta gebelik sayfamızı ziyaret edin!

https://www.bebek.com/hamilelik/hafta-hafta-hamilelik/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Fizyolojik Değişimler

Hamilelikte Zatürre Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

EOS Nedir? EOS Kan Değeri Kaç Olmalı?