hamilelikte vücut

Gebelikte Düşük Belirtileri

Birçok anne adayının belki de en büyük korkusu düşük yapmaktır. Bu sebepten ötürü hamileliğinin ilk zamanlarında birçok hamile kadın bu bilgiyi kendine saklar, etrafına gebe olduğunu söylemez. Bu kadınlar ne zaman kendilerini ve bebeklerini güvende hissederlerse ancak o zaman gebe olduklarını söyleyebilirler.

Peki hamilelikte yaşanabilen bu düşük belirtileri neler olabilir ?

Bu korkulu rüyanın gebe olduğunuz dönemde başınıza geldiğini nereden anlayacağınızı öğrenmek ve önlemlerinizi bu doğrultuda alabilmek için aşağıdaki maddeleri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

1. Düşük halinde karnın alt bölümünde kanamalar görülür. Söz konusu olan ve karnın alt kısmında gerçekleşen bu kanamalar ağrılı bir şekilde seyreder.

2. Eğer daha önceki gebeliklerinizden birinde veya daha fazlasında düşük yapma hikayeniz bulunuyorsa son hamileliğinizde de aynı riski taşıdığınızı unutmayın. Bu hamileliğinizde kanama ve ağrılar birlikte görülüyorsa bunun bir düşük belirtisi olduğunu da unutmayın.

3. Kimi durumlarda kanama olmasa bile ağrılar şiddetli bir şekilde ve sürekli olur. Bu durum da yine düşük olduğuna işaret ediyor olabilir.

4. Yaşanmakta olan kanama açık renkli bir akıntı şeklinde gerçekleşiyor ve birkaç günden uzun sürüyorsa bu durum da düşük habercisi olabilir.

5. Kanamanızın ve ağrılarınızın çok fazla olması düşüğün bir diğer habercisidir.

6. Bir diğer belirti yoğun şiddetli krampların görülmesi.

7. Vajinadan kırmızımsı bazı parça gelmesinin görülmesi de başka bir düşük belirtisi olabilir.

Yukarıda saydığımız bütün bu nedenler tek başına birer düşük belirtisi olabilir. Bu tib bir durum yaşamanız haline acilen doktorunuza görünmeli ya da en yakınınızdaki bir acil servise gitmelisiniz.

Bu arada bu noktada şunu da belirtmemiz gerekir ki hamilelik döneminizde zaman zaman ağrılar, kramplar vs. yaşayabilirsiniz ama yaşadığınız her krampı ya da her ağrıyı düşük yapıyor olduğunuza yormanız makul bir hareket olmayacaktır. Her gebelikte en azından bir defa ağrı ve krampların görülmesi normal olabilir.

Şiddetli olmayan kramplar ve ağrılar o bölgedeki kasların gerilmesinden meydana gelir. Önemli olan mesele bu kramp ve ağrıların çok şiddetli ve sürekli olmamasıdır. Bir diğer önemli olan husus da bunlara eşilk eden bir kanamanın olmamasıdır.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Korona Sürecinde Hamileler için Korunma Önerileri

Gebelikte Şişkinlik ve Çözüm Yolları

Hamilelik Döneminde Babalık (Fetal DNA) Testi