eşiniz baba olmaya hazır mı

Eşiniz Baba Olmaya Hazır mı?

Birbirini severek hayatlarını birleştiren çiftler, mutlu ve geniş bir aile olmanın hayalini kurarlar. Ve bir gün vakti geldiğinde, çocuk sahibi olarak annelik ve babalık duygusunu tatmak isterler.

Şartlar olgunlaştığında, maddi ve manevi her yönden çocuğunuz için yeterli olabileceğinize inandığınızda gebelik planlamaya başlarsınız. Kadınlar, doğaları gereği bir bebek dünyaya getirme fikrine daha rahat adapte olabilirken erkeklerde durum biraz farklılık gösterebilir.

Bazen eşler bu fikre çok sıcak bakmazken bazen de oldukça hevesli olabilirler. Fakat nasıl bakıyor olursa olsun, gerçekten eşiniz baba olmaya hazır mı? Bebeğiniz için ideal bir baba olabilecek mi?

Erkeklerde Babalık Duygusu

Bir bebek dünyaya geleceği zaman, bu durumu her şeyiyle kabullenen ilk kişi anne adayı olur. Çünkü hamileliğin başlaması ile birlikte kadın vücudundaki hormon seviyeleri değişmeye ve hem fiziksel hem de ruhsal açıdan anne adayını hazırlamaya başlamaktadır.

Bu aşamada erkekler, olaya tamamen yabancı kalabilir. Annelik içgüdüsü, bebeğe olan bağlılık ve sevgi kadında doğumdan çok önce başlarken, eşler ancak doğum sonrasında bu hislerle tanışır.

Bazı durumlarda erkeklerin, bebek doğduktan sonra dahi kendilerini baba gibi hissedemedikleri durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumun oluşmasındaki ana sebep, çocukla baba arasında, anneyle hamilelikte kurulan yakın bağın bir benzerinin ancak zamanla kurulabilecek olmasıdır.

Kısacası erkekler için babalık duygusu, bebek dünyaya geldikten sonra ve zamanla gelişip yerleşen bir duygudur. Bundan dolayı eşiniz, sizinle aynı anda kendini hazır hissedemeyebilir.

Bebek İsteyen Çiftlerin Asıl Sorunu: ‘Eşim Hazır mı?’

Çocuk sahibi olmanın vakti geldiğini düşünüyorsunuz, ancak aklınızdan hiç çıkmak bilmeyen bir soru var: ‘Eşim baba olmaya hazır mı?’

Bu soru, hamileliklerin ertelenmesine ya da mevcut hamileliğinizin endişe içerisinde geçmesine neden olabilmektedir.

Eşinizin ebeveyn hislerini geç keşfetmesi, doğum anına dek olayların içinde tam olarak bulunmaması, hayata dair beklentileri gibi birçok sebep, psikolojik yönden kendisini bu sorumluluklara hazır görememesine yol açabilir. Ancak belli şartlar olgunlaştığında, beklediğiniz o an da gelecektir.

Erkekler Baba Olmak için Kendini Ne Zaman Hazır Hisseder?

Bir çocuğunuz varsa, çocuğunuzun yetiştirilmesi ile ilgili birçok konuda sorumluluk sahibi olmalısınız. Bakımının üstlenilmesi, gelişimi ve eğitimi için gerekli hazırlıkların yapılması veya geleceğinin planlanması gibi önemli konular anne babaların en büyük görevleri olup çoğu zaman çiftlerin hayatlarında köklü değişimler yaşanmasına yol açacaktır.

Yani her anlamda bir bireyin yetiştirilmesi, ciddi manada sorumluluk ve özveri gerektiren bir durumdur. Bu nedenle, eşlerin bu sorumlulukları üstlenebilmek için hazır olmaları oldukça önemlidir.

Çoğu zaman erkekler, kadınlara kıyasla çok daha geç olgunlaşmaktadır. Kadın, küçük yaşlarda bile anaç ruhu ile hareket edebilirken, erkeğin özgürlüğünün kısıtlanabileceği düşüncesi ile hareket ediyor oluşu, üzerinde baskı hissederek bazı sorumluluklardan kaçma isteğinin oluşmasına sebep olabilir.

Peki erkekler ne zaman baba olmaya daha hazırdır?

Maddi Konularda Çocuğuna Yetebilecek Şartlara Sahip Olduğunda;

Eşinizin bir bebek için düşündüğü ilk konu, onun ihtiyaçlarını karşılayabilme düşüncesidir. Evin geçimini sağlayan kişilerden biri olarak, doğum nedeniyle kadının bir süre çalışamama ihtimalini de göz önünde bulundurup acil durum planlaması yapmak ve aileye yeni katılacak olan miniğe en iyi şartları sunabilmek, eşinizin en azından mali yönden kendini rahat hissetmesini sağlar.

Artan harcamalar ile daha kolay baş edebilecek potansiyeldeki bir erkek, çocuk sahibi olmak için daha hazırdır.

Özgürlük endişesi taşımadığında;

Haftanın belirli günlerinde arkadaşlarla gece çıkmaları, hafta sonları maç planları, kısacası rahat hareket edebilme düşüncesi ve isteği, eşinizin babalığa olan bakış açısını olumsuz etkileyebilir.

Taşıdığı özgürlük endişesi, aslında sorumluluklardan korkma duygusudur. İkisi arasında denge kurmayı öğrendiğinde ebeveyn olmak için de hazır olacaktır.

Kariyeri için endişe taşımadığında, iş hayatını düzene oturttuğunda;

Düşünün ki, kocanız iş hayatında birtakım sorunlar yaşıyor ve gelecek kaygısı çekiyor. Bu durumda hayattaki önceliği ve amacı baba olmaktan ziyade kariyeri olacaktır.

İş yaşantısını belli bir düzene oturtmuş, kendi gelecek planları ve hedefleri konusunda endişesi bulunmayan kocanız, çocuk fikrine çok daha yakın olacaktır.

Kendi hayatını yönetebiliyor olduğunda;

Erkek; yaşamındaki her türlü sorunla yüzleşebilir, çözümler bulabilir, iyi kötü kendi kararları ile hayatına yön verebilir olduğunda bir bebeğin beraberinde getirebileceği her şeye karşı daha hazırlıklı olacaktır.

Eşler arasındaki iletişim tam anlamıyla sağlandığında;

Evliliklerinde belli bir uyumu ve frekansı yakalamış olan çiftlerin ebeveyn olmaya yönelik kararlılıkları daha kesin olacaktır.

Öyle ki, nasıl kadın hamilelikte ve sonrasında kocasından tam destek ve anlayış bekliyorsa, aslında aynı durum erkek için de geçerlidir.

Babalık görevine alışma döneminde kocanız da aynı şekilde anlayış ve destek bekleyebilir. Bir çocuk sahibi olmanın eşler arasındaki ilişki üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacağına, ilişkilerinin eskisi gibi devam edeceğine ve aradığı o desteği görebileceğine inanan erkek, baba olmaya çok daha hazır hissedecektir.Eşiniz Baba Olmaya Hazır mı?

Eşinizin Baba Olmaya Hazır Olduğunun İşaretleri Nelerdir?

Bir bebeğiniz olmasını istediğinizde bazen dile getirmekten çekinebilir, bu konuyu konuşmak yerine eşinizin aslında ne istediğini hâl ve davranışlarından çözmek istersiniz.

Eşinizin,

 • Bebeklere veya çocuklara olan bakış açısı ve davranışlarında olumlu yönde bir farklılık seziyorsanız,
 • Yakınlarınızın bebeklerini sevmeye doyamadığını gözlemliyorsanız,
 • Yaşının ilerlediğine yönelik şikayetleri arttıysa,
 • Gezmeli, tozmalı, heyecanlı planlarının yerini artık daha sakin gelecek planları aldıysa,
 • Fevri hareketlerinin yerini, olayları daha olgun ve ılımlı karşılayan davranışları aldıysa,
 • Ev içerisinde yeni düzenlemeler yapmaya başladığını görüyorsanız,
 • Sorunlara çözüm yolu bulma yeteneği arttıysa,
 • Bebek kıyafetleri ve eşyaları artık gözüne daha bir sevimli geliyorsa,
 • Sorumluluk duygusu geliştiyse ve kendinden eminse, artık baba olma vakti gelmiş olabilir.

Nasıl hamile kalınır? Hamile kalma önerileri konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın. https://www.bebek.com/hamile-nasil-kalinir/

Babalık Duygusunu Hissedemeyen Eşiniz için Neler Yapabilirsiniz?

 • Bebeğin bakımı konusunda ondan yardım isteyerek ve hatta bazı görevleri paylaşarak onun da bu işin bir parçası olmasını sağlayın.
 • Bebekle ilgili birçok konuda birlikte hareket edin. Hastane kontrolleri, bebek alışverişleri vb.
 • Gebelik döneminde sizinle birlikte kurslara katılmasını teklif edin.
 • Hamileliğinizde birlikte çocuk gelişimi ile ilgili kitaplar okuyun.
 • Birlikte vakit geçirmeleri için teşvik edici olun.

Eşiniz baba olmaya hazır mı, belki de çocuk sahibi olmadan bunu asla anlayamayacaksınız. Fakat bebeğinizle eşiniz arasındaki o sıcacık bağın kurulmasına yardımcı olduğunuzda, onun da kalbinde bu duygu yeşermeye başlayacak ve çocuğunuz, hayatındaki en önemli varlık hâline gelecektir.

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar?

4 Haftalık Gebelik

Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler