Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri

Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri

Cinsellik ihtiyaçlar hiyerarşisinde kadın ve erkek için yemek, içmek ile eş değer bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacınızı karşılarken istenmeyen bir gebelikle karşı karşıya kalmamak için almanız gereken birtakım önlemler vardır. Sağlıklı ve sürekliliği olan bir cinsel hayatınız olmasını istiyorsanız işinizi asla şansa bırakmamalısınız.

Bunun için bir erkek olarak bilmeniz gereken kadınlara uygulanan yöntemler olduğu kadar sizler için de uygun doğum kontrol yöntemlerinin olduğudur. Partnerinizin korunmayı reddettiği ya da kendi önleminizi kendiniz almak istediğiniz durumlarda; “Erkeklerde doğum kontrol yöntemleri nelerdir?” sorusunun yanıtını iyi bilmek gerekir. 

Bunun yanında en doğru doğum kontrol yönteminin ne olduğu, kontrolün kadına mı yoksa erkeğe mi uygulanması gerektiği konularına da değinmekte fayda var.

En Doğru Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Doğum kontrolü plansız gebeliği önlemek için kullanılan yöntemlerin bütünüdür. Kadınların kullandığı doğum kontrol yöntemleri genel olarak hormonal içerikli olup bazen çok sayıda yan etkiye sebep olur. Bu etkilerin kadının psikolojisi ve cinsel hayatını olumsuz etkilediği durumlarda erkeğin korunması söz konusu olmaktadır. Böyle bir durumda size en uygun yöntemin ne olduğunu saptamak için aşağıdaki faktörleri iyi değerlendirmek önemlidir.

 • Kullanılan ürünün içerdiği maddeler ve yan etkileri
 • Yöntemin uygulanma şekli
 • Koruyuculuk oranı

Elbette sizin için en doğru yöntemi seçerken partnerinizin ve doktorunuzun da fikrini almanız gerekir. 

Doğum Kontrolü Kadına mı Erkeğe mi Uygulanmalıdır?

İlk önce bu sorunun kesin ve net bir cevabı olmadığını belirtmek gerek. Çünkü doğum kontrolü uygulaması partnerinizle aranızda olan ilişkiye ve beklentilerinize bağlı olarak değişir. Erkeklerin en sık tercih ettiği yöntemlerin başında prezervatif yer alsa da çoğu erkek, prezervatifin his duygusunu azalttığını belirterek kullanmak istemediğini ifade etmektedir.

Kadına yönelik uygulamaların birçoğunun ise hormon içerikli olduğunu göz önünde bulundurursak yine erkeğin korunması bir tercih olabilir. Çünkü erkeklere uygulanan korunma yöntemlerinde hormonal içeriklere pek rastlanmaz. Bu bağlamda Kadın mı korunmalı erkek mi? sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösterir diyebiliriz.

Bu kısa sorulara cevap bulmaya çalıştıktan sonra asıl konumuz olan erkeklerde doğum kontrol yöntemleri konusuna göz atalım.

Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri:

 

 • Prezervatif (Kondom)

 

Erkeklerin en sık tercih ettiği yöntemlerin başında yer alır. Ucunda bulunan hazne sayesinde spermlerin rahme ulaşmasını engelleyerek koruma sağlar. Lateks ya da kauçuktan yapılmıştır. Ereksiyon halinde olan penise takılarak kullanılır. Yalnız burada önemli olan bir konu ise prezervatifin doğru yerleştirilmesidir. Ereksiyon halinde olan penisin sonuna kadar yuvarlanarak takılması önemlidir. Aksi hâlde yanlış kullanılan kondom koruma sağlamayacaktır. 

Tek kullanımlık olan kondom cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemesi açısından aktif cinsel hayatı olan erkekler tarafından tercih edilebilir. Farklı markalara ait çeşitleri piyasada mevcuttur. Tırtıklı, ultra ince, geciktirici etkili, klasik gibi türleri bulunur. Eczane ve marketlerden rahatlıkla temin edilebilir.

Bu kadar çok ürün çeşidi arasından kendinize uygun kondomu nasıl seçebilirsiniz?

Yukarıda prezervatifin farklı çeşitlere sahip olduğuna kısaca değinmiştik. Peki en iyisi hangisi? İlk olarak prezervatifinizi penisinizin boyutuna göre seçmelisiniz. Bu seçimi yaptıktan sonra partnerinizle olan ilişkinize ve cinsellikten beklentilerinize göre seçiminizi yapmalısınız. Mesela:

 • Erken boşalma sorunu yaşıyorsanız ince ya da ultra ince gibi türevleri seçmemenizde fayda var.
 • Erken boşalma sorununuz yok ise ince bir prezervatif seçim yaptıysanız bu ürünün çabuk yırtılma riskine sahip olduğunu bilmelisiniz.
 • Partnerinizin (kadın) zevk alması sizin için hassas bir nokta ise bu durumda tırtıklı bir ürün seçebilirsiniz. Tırtıklı ürünlerin erkeklerin zevk oranını bir miktar azalttığını unutmamalısınız.
 • Erken boşalma sorunu yaşayan bir erkekseniz sizin için en ideal prezervatif geciktirici etkili olandır.
 • Benim için tüm bunlar bir tarafa sadece koruma sağlasın diyenlerdenseniz klasik prezervatif tercih edebilirsiniz.

 

 • Geri Çekilme Yöntemi

 

Cinsel ilişkide esnasında erkeğin penisini kadının vajinasından çekerek dışarıya boşalması ile meydana gelen korunma yöntemidir. Geleneksel korunma yöntemlerinden biri olan geri çekilme riskli bir yöntemdir. Çünkü halk arasında zevk suyu olarak bilinen prostat salgısının içerisinde az da olsa meni olma ihtimali vardır. Bu ihtimalde partnerinizin hamile kalmasına neden olabilir. İstenmeyen bir gebelik oluştuğunda sonuç maalesef kürtaja varabilir. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için modern korunma yöntemlerini kullanmak doğru bir davranış olacaktır.

 

 • Vazektomi

 

Sperm, erkek üreme sisteminin bir parçası olan testislerde üretilir. Spermin penise ulaşması için arada bir tohum kanalı bulunur. İşte vazektomi basit bir cerrahi işlemle bu tohum kanalının bağlanması şeklinde uygulanır. Bu yöntem erkeklerde doğum kontrol yöntemleri içerisinde en yüksek oranda koruma sağlayan yöntemdir. Hatta %100’e yakın oranda bir koruması olduğunu söyleyebiliriz. 

Tabi ki hiçbir korunma yöntemi tam olarak korur diyemeyiz. Vazektomi uygulamasından sonra yaklaşık olarak ilk 20-25 seferlik cinsel ilişkide ek bir korunma yöntemi uygulamanızda fayda var. Çünkü bu işlemden hemen sonrasında anında korunma sağlanmayabilir. Bu süreçte istenmeyen bir hamilelik ile karşı karşıya gelmek istemezsiniz.

Vazektomi düşünen bir erkek iseniz bu yöntemin geri dönüşünün sıkıntılı olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü bağlanan tohum kanalının yeniden işlevine kavuşması zordur. Hayatınız boyunca çocuk sahibi olmak istemiyorsanız bu yöntem sizin için uygun olabilir. Tabi ki böyle ciddi bir yöntemi partnerinizle alacağınız ortak bir karar ile uygulamalısınız.

Vazektomi spermlerin işlevinin kaybetmesine yönelik bir işlemdir. Erkeğin erekte olmasında, cinsel isteğinde herhangi bir negatif duruma yol açmaz. Yani bu uygulamadan sonra cinsel hayatınızda bir değişiklik olmayacağını bilmelisiniz.

Erkeklerde doğum kontrol yöntemleri konusuna değinirken erkeklerin bu konuda çok çeşitli alternatifi olmadığını da öğrenmiş olduk. Tabi ki sizin için en doğru korunma yöntemi psikolojinizi ve sağlığınızı etkilemeyen yöntem olmalıdır. Yönteminizi belirlerken bir uzmandan yardım almanız yerinde olacaktır. Özgür bir cinsel hayat için doğru doğum kontrolü büyük önem arz etmektedir.

Post navigation

Bir yanıt yazın