Emzirme Sorunları Ve Çözümleri

Göğüs ucum düz veya içe dönük ise emzirebilir miyim?Düz veya dışa dönük göğüs uçlarının kalıcı tedavisinde etkili bir ürün: Niplette

Niplette’in varlığından habersiz oldukları için bebeklerini biberonla veya kaşıkla besleyen anneler, lütfen dikkat. Bebekler bir kez kolaya alışınca tekrar memeye geri dönmüyorlar. Oysa bebeğinizi emzirmeniz, hem onun hem de sizin için çok önemli.
İçe dönük veya gelişmemiş meme uçları çok sayıda kadın için psikolojik rahatsızlık yaratan ve emzirmeyi anne ve bebek için son derece güçleştiren sevimsiz bir gerçektir. İçe dönük meme uçları, meme ucuna bağlı süt kanallarının kısa kalması ve işlev görmesini engellemesi sonucu oluşur.
Kısa bir süre önceye kadar bu sorunu çözmenin tek etkili yöntemi kısa kanal dokularının anestezi altında uzatılması yoluydu. Oysa yüksek maliyeti bir yana, cerrahi müdahale ile edinilen estetik düzeltme, göğüs fonksiyonunu maalesef zedelemektedir.

Aslında çözüm oldukça basittir. Niplette, İngiltere’nin en önemli estetik cerrahlarından Douglas McGeorge FRCS tarafından icat edilmiş devrim yaratan bir üründür.
Niplette şeffaf meme ucu kalıbı ile bir valfe ekli kapatma ucundan ve şırınga haznesinden oluşur. İçe dönük ya da gelişmemiş meme ucuna nazik bir vakum uygulayarak çalışır. Meme ucuna takıldığında küçük şırınga yardımı ile kalıptan hava çekilir ve böylece meme ucu kalıbın içini doldurur. Çekme oranı, kullanan kişinin kendini nasıl rahat hissetiğine bağlıdır.
Elde edilen çekim gücü meme ucunu kapsayan kısa kanalları nazikçe uzattığından Niplette işlevini yerine getirir. Bölünmesine gerek kalmadığı için göğüs fonksiyonu değişmemiştir, bu nedenle emzirme halen mümkündür.

Dikkatinizi çekmek istediğimiz bir önemli nokta şudur ki, doğuştan olmayan ve sonradan meydana gelen her türlü meme ucu çekilmeleri Niplette kullanılmadan önce bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Niplette’i Nasıl Kullanabilirim?

Niplette’in kullanımı basit ve acısızdır, her yaştaki kadın tarafından kullanılabilir. Çekerek doku uzatma prensibini kullanarak, uzun süreli çekim ile kısa kalmış süt kanallarının esnemesini sağlar. Sütyenin içine rahatlıkla sokulur, gece ve/veya gündüz takılabilir.
Düzeltme sağlama hızı içe dönüklüğün derecesine, kişinin kas dokusu durumuna ve ürünün kullanım oranına bağlıdır. Kalıcı bir düzelme normal olarak 1 ila 3 ay arasında düzenli kullanım ile sağlanır. İdeal olarak, gece veya gündüz günde 8 saat süre ile kullanılmalıdır. Bu arada bir geri çekilme eğilimi görülürse Niplette daha uzun süre güvenle kullanılabilir.
Emzirmede güçlük çekeceğini düşünen kadınlar hamileliklerinin ilk 6 ayında Niplette kullanabilirler. Göğüsler hamilelik döneminde çok hassas ise, bebeğin doğumundan sonra her emzirmeden önce birkaç dakika için kullanılabilir. Niplette meme ucunu çekerek dışarı çıkaracak ve böylece bebek, meme ucunu rahatlıkla yakalayacaktır. İlk birkaç günde kullanımı, emzirme düzeninizin oluşmasına yardımcı olacaktır.
Gelen süt miktarı çoğaldığında Niplette’in çekiş etkisi azalacaktır. Ancak o zamana kadar bebek Niplette sayesinde dışarı çıkarılmış meme ucunu kendisi emmeyi başarabilecek ve emmeye alışacaktır. Emzirme sona erdikten sonra Niplette bu defa kalıcı düzelme sağlama amacıyla kullanılabilir.

Ne kadar sürede işe yarayacak?

Bu göğüs ucunun ne kadar içe dönük olduğundan Niplette’in gün içerisinde kaç saat kullanıldığına kadar pek çok faktöre bağlıdır. Düzenli kullanım ile, normal şartlarda 1 ila 3 ay arasında düzelme gerçekleşir.

Yaşımın önemi var mı?

Hayır! Niplette ergenlikten sonra her yaşta etkilidir.

Niplette her zaman işe yarar mı?

Kasların yeniden oluşturulması Niplette’in başarısının anahtarıdır ve kadınların neredeyse tamamına yakınında bunun oluşmaması için bir neden yoktur. Başarılı sonuca ulaşmamanın tek nedeni yanlış teknik ya da yeterince uzun süre takmamak olabilir.

Dünyanın Başka Ülkelerinden Annelerin Niplette Hakkında Yorumları

“ Ürününüz Niplette’e çok teşekkürler. Sayenizde oğlumu emzirebildim. Bu ürün bir devrim.”
Raphelle A., Fransa
“Şimdi çok daha rahat ve kendimden emin hissediyorum teşekkürler Niplette”
Mrs. O., Londra
“İlk bebeğimi içe dönük göğüs ucu problemim nedeniyle emziremeyince Niplette’i satın aldım. Göğüs ucumu normale çevirdi ve şimdi 2. bebeğimi daha kolayca emziriyorum ve başaracağımı hissediyorum. Kullanımını çok rahat ve kolay buldum.”
Mrs. T., Cumbria
“Niplette’e teşekkürler. Bebeğimi emzirmeyi başardım yoksa vazgeçiyordum.” Josie D., Staffordshire
“Göğsümün görünümünü artık kabullenebiliyorum.”
Mrs. A, Birmingham
Yazımızı bitirmeden önce emzirme sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz diğer Avent çözümlerine de bakalım dilerseniz:

Tek kullanımlık Göğüs Pedleri  

Katmanlı dokusu ile emicilik, rahatlık ve kuruluk sağlar. Göğüslerden gelmeye devam eden süt yüzünden bluzunuzun ıslanıp sizi rezil bir görünüme sokmasını engeller.

Göğüs Ucu Koruyucular

Kağıt inceliğinde, yumuşak, kokusuz ve tatsız silikondan üretilmiştir. Emzirme süresince acıyan ve çatlamış göğüs uçlarınızı korumakta inanılmaz faydalıdır. Bebeğin anne cildini hissedip koklayabilmesi ve süt akışını uyarmaya devam etmesi için kelebek şeklinde yapılmıştır.

Şiş Göğüsler

Sütünüz geldiğinde göğsünüz sertleşebilir ve rahatsız olabilirsiniz. Bebeğinizi mümkün olduğunca sık emzirin. Gerekirse göğsünüzü yumuşatıp bebeğinizin rahatça yakalayabilmesini sağlamak için Avent Göğüs Pompası ile sütünüzü çekebilirsiniz. Şişmelere soğuk kompres ya da buzdolabı buz paketleri iyi gelecektir.
Şişmeler ve gerginliği gidermek için bebeğinizi yeterince uzun emzirin. Bu arada sutyeninizin içinde Avent Göğüs Kalkanı kullanabilirsiniz. Nazik basıncı göğsünüzün şişmemesine yardımcı olacağı gibi sızan sütünüzü de biriktirecektir.
Göğüsleriniz çok dolarsa ve emzirme aralarında sizi rahatsız ederse ve sizde bebeğinizi uyandırmak istemezseniz, sütünüzü boşaltmak için Avent Göğüs Pompasını kullanabilirsiniz.

Göğüslerden Süt Sızması

Emzirmeler arasında oluşup göğüslerden sızan süt giysilere geçerek emziren anneler için oldukça utandırıcı bir durum yaratır. Bu sorunu Tek kullanımlı Göğüs Pedleri ile çözebilirsiniz. Tek kullanımlı pedler, nemi göğsünüzden uzak tutan ve giysilerinizin ıslanmasını engelleyen sızdırmaz astarlı yumuşak pamuktan yapılmıştır. Göğüs uçlarınızın yaralanmasını önlemek için pedleri sıkça değiştirmeyi unutmayın.

Çatlak ya da yaralı göğüs uçları

Başlangıçtan itibaren bebeğinizi göğsünüze uygun pozisyonda tutmaya başlarsanız, muhtemelen göğüs uçlarınızda çatlak ya da yara oluşmayacaktır. Her emzirme sonunda sütünüzden bir iki damlayı sıkarak göğüs ucunuza ve çevresine sürmek yararlı olacaktır. Göğüs uçlarınızı kuru tutup göğüs pedlerinizi sıkça değiştirmeyi unutmayın.
Eğer, göğüs uçlarınızda yara ya da çatlak oluşursa Avent Göğüs ucu koruyucu kelebekleri kullanarak bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz. Bu ürün kokusuz, tatsız, ultra ince, en iyi kalite silikondan üretilmiş olup bebeğinizin kokusuna ya da tadına alışma tehlikesi olmayan ürünlerdir. Avent Buharlı Sterilizör ile yada sadece kaynatarak steril edebilirsiniz. Silikon göğüs adaptörlerini sadece gerektiğinde kullanın ve göğüs uçlarınız iyileşir iyileşmez bebeğinize göğsünüzü tekrar verin.

Mantar (pamukçuk)

Göğüs uçlarınızda aniden yara, pembeleşme yada kaşıntı hatta belki emzirme esnasında veya arasında derin sızı hissederseniz, sizde yada bebeğinizde mantar oluşmuş olabilir. Bu çok yaygın bir sorundur ve doktor tedavisi gerekir. Siz ve bebeğiniz için 2 haftalık bir tedavi gerekir. Emzirmeye devam edebilirsiniz.

İltihap (Mastitis)

Eğer, göğsünüz kızarır, yanar ve dokunamazsanız ve yüksek ateşiniz varsa muhtemelen göğüslerinizde bir enfeksiyon vardır. Eğer yapabiliyorsanız emzirmeye devam edin ya da sütünüzü pompayla sağıp bebeğinize biberonla verin. Bu arada en kısa sürede doktorunuza başvurun. Antibiyotik kullanmanız gerekebileceğinden, emzirirken alabileceğiniz en güvenli ilaca ancak doktorunuz karar verebilir.
Unutmayın…
İlk bebeğinize sahip olmanız hayatınızda yaşayacağınız en büyük değişikliktir. İlk bir kaç hafta çok duygusal geçebilir. Tüm iyi niyetlerine rağman yakın dost ve akrabalarınız, akıl karıştırıcı ve birbirinin zıttı tavsiyelerde bulunabilirler. Kendinize güvenin ve sadece doktorunuz, doğum hemşiresi yada ebenin tavsiyelerine uyun.

Göğüs pompaları kategorisindeki ürünleri görmek için tıklayınız.

Bebeklerde beslenme ile ilgili içerikler için https://www.bebek.com/bebek-beslenmesi-icin-organik-gida-kullanmanin-onemi/

Post navigation

Bir yanıt yazın