Doğum Sonrası Panik Atak!

Doğum sonrası hüznü doğum yapan annelerin %50’sinde ilk hafta içinde görülebilir. Annelik hüznü geçici bir durumdur çünkü çoğu annenin 48 saat içinde atlattığını görebiliriz. 2 haftadan fazla süren uykusuzluk, iştahsızlık, umutsuzluk ve hatta intihar düşünceleri olduğu vakit doktora başvurulmalıdır.

Böyle bir durumda profesyonel destek alınmalıdır çünkü lohusalık depresyonu annelik hüznü gibi geçici bir durum değildir. Annelerin %17’si bu durumla karşılaşmaktadır. Hamilelik süresince neredeyse 10 katına çıkan ostrojen ve progesteron hormonlarının doğum sonrası aniden düşmesi anneyi bu durumda bırakmaktadır.

Her kişinin adaptasyon dönemi farklılık gösterdiğinden hormonların kendini regüle ettiği bu zaman dilimi de anneden anneye farklılık gösterecektir. İkinci kere anne olanlarda daha sık görülen bu durumun kalıtımsal, çevresel ve hormonel faktörlerden etkilendiği bilinmektedir.

Doğum sonrası depresyon yaşayan kimselerde panik atak görülmesi mümkündür. Panik atak psikolojinin çaresiz kaldığını hissettiği anda korku duygusuna kapılmasından kaynaklanmaktadır. Bu duyguya kendini teslim eden anne hormonlarının dengesizliği sebebiyle elinde olmadığı durumlarda kendini bulur ve bu durum karşısında panik atak yaşar. Panik atak aşağıdaki duygu ve düşünce durumlarını beraberinde getirir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

  • Günün hemen her saatinde gözlenen çökkün bir duygu-durum hali yaşayan anne kendini mutsuz, kederli ve ağlamaklı hisseder.
  • Çoğu etkinliğe ve hobiye karşı ilgisiz tavır veya zevk almama, zevk almada azalma görülebilir.
  • Bıkkınlık, sıkkınlık, cinsel isteksizlik ve işleri mecburiyetten yapıyormuş hissine kapılma görülebilir. Tatminsiz bir yapı mevcuttur fakat o boşluğu doldurmak isteyecek motivasyon eksiktir. Umursamaz ve kayıtsız kalma halleri görülmektedir.
  • Diyet uygulanılmasına karşın önemli derecede kilo alımı ya da kilo kaybı görülebilmektedir. İştahın ani artışı ya da azalması iyi bir uyarıcıdır, dikkat edilmelidir.
  • Hemen her gün uykusuzluk  ya da çok uyuma hali gözlemlendiğinde
    doktorunuza başvurmalısınız.
  • Kendini değersiz hissetme, küçük görme, kendini beğenememe, suçlu ya da günahkar hissetme durumlarının yaşanması sonucunda panik atak yaşanması muhtemeldir. Bu duyguların sonucunda çaresizlik hissine kapılan anne paniklemeye başlar.
  • Dikkat ve konsantrasyon azalması anda kalamamaya işarettir. Kararsızlık hali, konuşulanlara önem verilmemesi, söylenilenlerin duyulmaması durumları hayattan vazgeçmişliğe işaret olabilir. Tekrarlayan ölüm düşünceleri ve intihar planları panik atak semptomları arasında yer almaktadır.

LOHUSALIK DEPRESYONUNDAN KURTULMANIN YOLLARI Konulu makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

LOHUSALIK DEPRESYONUNDAN KURTULMANIN YOLLARI: https://www.bebek.com/lohusalik-depresyonundan-kurtulmanin-yollari/

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı