Bebeklerde Aşırı Ağlama Neye İşret Eder?

Bebeklerde Aşırı Ağlama Neye İşaret Eder?

Kolik bebekler, yeni bebek sahibi olan çiftlerin de korkulu rüyası oluyor. Aileler, sürekli ağlayan bebeklerinin aç kaldığını düşünerek erken dönemde ek gıdalara başlama hatasına düşüyor. Uzmanlar, bu hataya düşmemeleri için anne babaları uyarıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Ataşehir Tıp Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevim Gülbaş, bu dönem hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

  • Bebeklerde Kolik Ağlaması Nedir?

Kolik ağlaması, 15 gün-3 ay arasındaki sağlıklı bebeklerde, özellikle öğleden sonra akşam saatlerinde ani başlayan ve saatlerce süren ağlamalardır. Bu ağlamalar 6-9 aylığa kadar sürebilir.

  • Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir?

Kolik bebeklerde ağlarken yüzleri kızarır, karın şiş ve gergin olur. Bebek ağlarken bacaklarını karnına doğru çeker. Ayakları da soğuktur. Kolik, bebeklerin yüzde 10-40’ında görülür.

Bebeklerde Aşırı Ağlama Neye İşaret Eder?

  • Kolik Bebek Nedenleri Nelerdir?

Nedenleri tam olarak açıklanamamıştır. Ancak beslenme tekniğindeki hataların, hava yutmanın, alerjik nedenlerin ve psikolojik faktörlerin rolü olabileceği ileri sürülmektedir.

  • Bebeğe Zararı Var mıdır?

Bebeğin sürekli ağlamasının bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Bebeklerde Aşırı Ağlama Neye İşaret Eder?

  • Kolik Bebeğe Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin dik ve yüzü omuza gelecek şekilde tutularak, sırtına hafif masajla gaz çıkartmasına edilebilir. Kucakta taşımanın, aşırı uyarıdan kaçınmanın, karına sıcak havlu uygulamanın, müzik dinletmenin ağlama süresini kısalttığı bildirilmektedir.

Bebekler için kelebek masajı tekniğini inceleyebilirsiniz. Hemen incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Bebeklerde Kelebek Masajı: https://www.bebek.com/bebekler-icin-kelebek-masaji/

  • Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

Bebeğin fizik muayenesi yapılarak organik bir nedenin olmadığından emin olunmalıdır. Ateş, kusma, kanlı dışkılama gibi durumlarda hemen bir uzmana götürülmesi gerekir.

  • Bebeği Kolik Olan Anne Babalara Ne Önerirsiniz?

Uzun süren ağlama nöbetleri sırasında aile ortamında doğabilecek endişe ve gerginliklerin semptomları ağırlaştırabileceğini bilinmelidir. Kolik tablosunun bazı bebeklerde görülen bir gelişim süreci olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Aşırı gazlı bebeklerin bir kısmı hafif gaz önleyici ilaçlardan yarar görür. Zayıf spazm çözücü bitkisel çaylar (rezene, papatya gibi) az miktarda verilmek kaydıyla denenebilir.

Anne, lahana, brokoli, kuru baklagiller gibi bazı besinleri diyetinde azaltarak, çay, kahve gibi uyarıcılardan kaçınarak yardımcı olabilir.

Ayrıca bebeğin aşırı huzursuz olması, ağlamanın çoğu zaman anne sütünün yetmediği şeklinde yorumlanarak annelerin erken ek besinlere başlamasına neden olmaktadır. En değerli besinin anne sütü olduğu unutulmamalı, bu konuda aceleci davranılmamalıdır.

Bebeğinizin neden ağladığı hakkında fikir sahibi olmak ister misiniz? Bağlantıya tıklayın:

https://www.bebek.com/bebeginizin-aglama-sebebini-anlayabilirsiniz/

Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sevgiler.

Bebek Bisküvisi Seçim Rehberi ve Deneyen Ebeveyn Yorumları!

Bebeğiniz İçin Tehlikeli Besinler Nelerdir?

Gebelikte Enfeksiyonların Bebeğe Zararı Var mı?