bebek aglama

Bebeğiniz Geceleri Sık Sık Ağlayarak Uyanıyor Mu?

Bir bebek dünyaya geldiği an, atmosferden havayı ilk kez solumasıyla birlikte ağlamaya başlar. Bu eylem, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan miniklerin en önemli iletişim aracıdır. Bu nedenle bir bebeğin ağlaması en doğal davranışlardan biridir.

Ancak bazı minikler geceleri uykularından  ağlayarak uyanıp, saatlerce susmadan ağlamaya devam edebilirler. Bu davranışa anlam veremeyip panik yapan ve ne yapacağını bilemeyen ebeveynlerin merak ettikleri konulardan biri de bebekler neden ağlayarak uyanır ya da bebekler gece neden ağlar sorularının yanıtıdır.

Bebekler Neden Ağlayarak Uyanır?

Bebekler dünyaya geldiklerinde 1 ay boyunca yaklaşık 20 saat uyurlar ve ilerleyen aylarda uykuda geçirdikleri zaman; 2-4 ay arası 18 saat, 4-6 ay arası 16 saat, 6-12 ay arası 15 saat, 12-24 ay arası 14 saat olacak şekilde kısalmaya başlar.

Ancak bazı minikler geceleri uyumak yerine ağlamayı tercih ederler. Bu durumun pek eğlenceli olmadığı gerçeğini düşünürsek, keyfi bir durum olduğunu söyleyemeyiz.

Öyleyse bebekler neden ağlayarak uyanır dersiniz?

Keyfine düşkün ve rutin bir uyku düzeni olan bebeğin ağlayarak uyanması genelde temel ihtiyaçlarını gidermek için olsa da bazen gerçekten fiziksel bir rahatsızlığın da habercisi olabilir. En sık karşılaşılan olası sebeplere sırasıyla göz atmakta fayda var.

 • Bebeğiniz Rüyasında Kabus Gördüğü İçin Ağlayarak Uyanıyor Olabilir!

“Küçücük bebek ne kabus görecekmiş!” diyorsanız yanılıyorsunuz. Yeni doğan bebeklerin uykularında gülümsediklerini görmüşsünüzdür. Bazı zamanlarda bu gülümseme davranışı refleksif olsa da bebekler daha 1 haftalıkken bile rüya görebilirler.

Bu rüyalar her zaman annesinin kollarında olduğu, karnının doyduğu ya da oyunlar oynadığı rüyalar değil, bazen de kötü rüya, yani kabus olabilir. Böyle bir durumda bebeğin ağlayarak uyanması normal bir durumdur.

Rüyasında kabus gördüğü için korkan bebeğin ağlayarak uyanması genellikle güçlü bir çığlıkla başlar. Böyle bir durumda bebek tam uyanmamış ve hâlâ rüyanın etkisindeyse mutlaka yanında olduğunuzu ona hissettirmeniz gerekir.

Emzirmek, ona şefkatli bir ses tonu ile seslenmek, sevgi sözcükleri söylemek, elini tutup başını okşayarak sıcaklığınızı hissettirmek onu yatıştıracak ve sakinleşip yeniden uykuya dönemsine yardımcı olacaktır.

aglayan-bebek-e1513329109724

 • Gece ağlayarak uyanan bebek acıkmış olabilir!

Bebekler dünyaya geldiklerinde, ilk iki hafta boyunca 2 saatte bir beslenme ihtiyacı duyarlar. Çünkü hem mideleri çok küçük olduğu hem de emerken hemen yoruldukları için emme eylemine çok fazla devam edemezler.

Zaman geçtikçe büyüyen ve güçlenen bebekler daha uzun zaman aralıklarıyla, ancak daha çok miktarda beslenme ihtiyacı duysalar da sık acıkırlar. Bu nedenle gece ağlayarak uyanan bebek acıkmış olabilir.

Bu durumda gece ağlayarak uyanan bebek hemen emzirilmeli ya da formül mama ile beslenmelidir.

 • Ağlayarak uyanan bebek altını ıslatmış olabilir!

Bebeklerin sık aralıklarla beslenmesi, doğal olarak sık sık tuvalet yapmalarını da beraberinde getirmektedir. Öyleyse ağlayarak uyanan bebek beslenmeyi reddediyor ve davranışı devam ettiriyorsa ikinci en olası durum bezini kirletmiş olmasıdır. Bu sebeple beslenmeyi reddeden bebeğin hemen bezi kontrol edilmeli ve kirliyse hemen değiştirilmelidir.

 • Hastalanmış olabilir!

Mışıl mışıl uyuyan bebeğim gece ağlayarak uyanıyor diyorsanız hemen miniğinizin hasta olup olmama durumunu değerlendirmelisiniz. Yüksek ateş, soğuk algınlığı ya da başka bir sebepten öksürük, astım vb. kaynaklı solunum problemleri ve reflü gibi sağlık problemlerinden herhangi birinden şüphelenildiği zaman mutlaka uzman bir çocuk hekiminin fikri alınmalıdır.   

 • Emziğini düşürmüş olabilir!

“Bir çığlık bir kıyamet bebeğim uykudan ağlayarak uyanıyor, kesin bir problem var!” diye tedirgin olmanız çok normal. Evet bir sorun olduğu aşikar; ancak emzik kullanan bebeğin böyle bir sorunu olduğunda hastalığa ya da kabusa yormadan önce emziğini çıkarmış olma durumunu kontrol edin.

Bu kadar yaygarayı bir emzik için mi koparıyor diyerek durumu küçümsemeyin, inanın tek sebep bu olabilir

 • Bebeğim gece ağlayarak uyanıyor diyen ebeveynler psikolojik sebepleri göz ardı etmemelidir!

Rutin bir uyku düzeni vardı; ancak son zamanlarda anlam veremediğimiz bir şekilde bebeğim gece ağlayarak uyanıyor diyorsanız, önce fiziksel koşulları gözden geçirmeniz gerekir. Yapılan detaylı gözlem sonucu sebebinin fiziksel olmadığını teyid ettiyseniz, sorunun psikolojik temelli olabileceği ihtimalini de gözden geçirmelisiniz.

Yeni bir ev, yeni oda, henüz gelmiş bir kardeş, anne ve baba ilişkisindeki gerginlikten kaynaklı huzursuzluk, okula başlama, yeni bir bakıcı, tuvalet eğitimine başlama gibi durumlar bebekler üzerinde psikolojik bir baskıya sebep olarak bebekler neden ağlayarak uyanır sorusunun cevabını oluşturabilirler.

https://www.bebek.com/bebeklerde-tuvalet-egitimi/

Psikolojik huzursuzluğa sebep olan bu ve benzeri koşulları iyileştirdiğinizde sorunlu günler geride kalacaktır.  

 • Hiçbir problem olmamasına rağmen bebeğim ağlayarak uyanıyor diyorsanız; yalnız uyumak istemiyor olabilir!

Minik bir yavrunun anne kokusu ve baba sıcağıyla uyumak istemesi kadar doğal ne olabilir? Bebeğim uykudan ağlayarak uyanıyor diye telaş yapıp minik yavrunuzun bezini, açlık-tokluk  ve sağlık durumunu kontrol ettiğiniz halde bir sebep bulamadığınız zamanlarda çığlıkların tek sebebi size duyduğu özlem olabilir.

Böyle zamanlarda bebeğe sarıldığınız an yatışacak, ancak tekrar sizden ayrılacak olması telaşıyla yeniden uyumak istemeyecektir. Hem sizin hem de miniğinizin uykusuna kaldığı yerden devam etmesini istiyorsanız ya uykuya dalana kadar yanınızda tutun ya da miniğinizle birlikte uyuyarak kendi hasretinizi de yavrunuzunkini de giderin.

 • Gündüz normalden fazla uyuması!

Farklı bir gelişim dönemi içerisine girmek ya da farklı bir düzene dahil olmak bebekler neden gece uyanıp ağlar sorusunun kaynağı olabilir.

Minikler farklı gelişim dönemlerinde uyku düzenlerinde değişiklik yaparak gündüzleri alışık olduklarından daha uzun süre uyuyabilirler. Böyle bir durumda, fazladan uyudukları süreyi gece uyanık kalarak telafi etmeye çalışmaları normaldir.

Böyle bir durumda ya yeniden uyku düzeni oluşturması için ona izin vermenizde ya da gündüz uykusunu yeniden eski düzenine sokmanızda fayda var.

Her zaman yavruları için en iyisini isteyen ebeveynler, kaliteli bir gece uykusunun bebeklerin gelişimleri üzerindeki etkisini bilirler. Bezi kuruysa, beslenmeyi reddediyor ve davranışı devam ettiriyorsa mutlaka onu huzursuz eden başka bir durum mevcuttur.

Bebekler neden ağlayarak uyanır ki? Ya acıkmış ya da bezini ıslatmıştır diye düşünmek yerine duruma farklı açılardan bakarak süreci çözüme ulaştırabilmek hem sizin hem de bebeğinizin yaşam kalitesini arttıracaktır.

Post navigation

 • Merhaba; bebeğim 28 kasım 2017 doğumlu yani şuan 8. ayın içinde yaklaşik 1 aydir bebeğim gece uykusundan sürekli ağlayarak uyanıyor yaklaşık sabaha kadar ve yarım saatte bir. Bu uyanmalari esnasında bazen sadece su içip geri uyuyor bazen sadece emziğini verip çok az pış pışlamam yetiyor bazende bunları istemiyor ve emerek tekrar uykuya dalıyor ne yapmalıyım uykularını nasıl düzene sokabilirim

 • yukardaki sebepleri bertaraf ettiyseniz sadece sizi ariyor demektir.Bir sorunu oaln bebek kucakta veya emzikte de durmuyor cunku.Ha bir de erkek bebekse cisini ypabiliyor mu rahatca doktora bir gostermekte fauda olabilir.yakin zamanda benim israrim sonucu bakildiginda sorunumuzun o oldugu anlasildi ve sunnet yaptiktan sonra cocukta bir de kum olusmus onu dokmesini bekledik ne skntili zmanalar atlattik.Saglikli gunler dilerim

 • Bende bir babayım ama neredeyse çıldıracağım,
  Oğlum 23.08.2018 doğumlu çocuğum doğduğundan itibaren 15-20 saat uyuyan biri değil.

  Şimdide oğlum geceleri uyumuyor, uyusada sabaha karşı 3-4 gibi!, Ve yatağında yalnız bıraktığımızda 30dk ile 1 saat arası kısa kesintiler hariç durmadan ağlıyor. Doktora kaç defa söyledim, uyku düzeni bozulmuş diyor, ama sağlığı yemesi içmesi yerinde. Yılbaşı gecesinden bugüne, bize gece uykusunu zehir etti.

  Yokmu bunun bir çaresi. Ben ve eşim kafamızı neredeyse duvarlara vuracağız, 2 kızım var ama böyle değilerdi.

  Lütfen bir fikir verin. ALLAH herkesin bebeğine evladına selamet versin.

  Saygılar.

 • Merhaba bebeğim geceleri bir anda uyanıp ağlıyor onu nasıl susturdugumu anlatacağım! Umarım işinize yarar. Yaklaşık 2 haftadır bu sıkıntıyı çekiyordum doktora götürdüm doktor bakmadı bile yiyecek verdim susmadı kucağıma aldım susmadı gazını aldım susmadı hatta videolar açıp izlettim ninniler açtım onla çok ilgilendim yüzüne su vurdum herşeyi gece yarısı 3 buçuk gibi bir saat içerisinde denedim.Ama olmuyordu yinede susmuyordu kendini hep sıkıyordu. Sonra bir gece daha her zamanki gibi uyuyordu. En son YouTube adlı geniş kapsamlı bir uygulamaya girdim oradan “Çocuklarda huzursuz ve düzensiz uyku için Rukiye” dedim ve arattım karşıma çıkan videoyu telefonumdan açtım bebeğimi ayağıma aldım yanda’ müziği çok kısık değil çok yüksekte olmayan bir ses ile açtım ve o an benim için mucizeydi çocuk videodaki cümlelerden sonra susmaya başladi. Ve daha sonra gözleri kısık bir şekilde gülümsüyordu. İşte buda benim yöntemim umarım işinize yarar iyi uykular mutlu ve sağlıklı bebekler 🍼🍼🍼

  • Biz 4 ayımız kadar gayet iyiydik cok sukur 4 aylık asısı ı oldu olalı hatta yılbası gecesinden itibaren gece uykusu yok sabaha sabah ediyorum ne yapıyorsam susturamıyorum inanın ne yapacağımı bende sasırmıs durumdayım baba ise gıdıyo o da uykusuz gıdıyo Baska odaya gevsek kaynanam lar yatıyo kaldım ortada ası yapıyı dedim ki haft oldu gene aynı cozemedım ac desem doktora danıstım gayet yeterli dıyo Rabbım yardımcımız olsun ben 2 hafta olucak uykusuzum ayakta uyuyorum napmaluyım

 • Merhaba 9 aylık erkek bebegimiz gayet saglıklı ancak geceleri ağlayarak uyanıyor eşim emziriyor tekrar dalıyor yarım saat sonra tekrar başlayıp sabahlara kadar sürüp gidiyor.beşiginde uymaktan nefret ediyor.sallanmayı sevmiyor.son 4 aydır evde yatmadıgımız oda kalmadı.gündüzleri en fazla 1 veya 1.5 saat şekerleme yapıyor.ayrıyetten ek gıda da veriyoruz .kaşıkla sıyırıp elma
  Muz vs vs.ama gece uyku düzenini ne yaptıysak tutturamadık.doktora götürdük bişeysi yok dedi.eşim ve ben uykusuzluktan öldük bittik tükendik.ne olur bize yardımcı olun lütfen.sabahları ölü ve ruh gibi işe gidiyorum.abisi var 3 yaşında böyle bişey onda olmadı.şimdiden yardımlarınız ve bilgileriniz için TEŞEKKÜRLER..

 • Emzirsemde yalancı meme de vrsem yemek ye yediesem ağrı kesici calpol parol da versem sürekli ağlıyor ayakta sallanmak istemiyor beşiğe koyulunca bağırmaya başlıyor eşimle beden tabir caizse aynı yatağa girmeyi özledik

 • Bu dönem çocukların hepsi aynı galiba,benim de 1.5 yaşında bir oğlum var gecelerimiz kabus,sürekli ağlayarak uyanıyor ve sakinleştiremiyoruz sağlıksal bir problemi yok çok şükür ama neden ağlıyor bilemiyoruz
  Çözüm bulabilenler lütfen bize de yardımcı olsun 😔

 • Makaleyi ve bilhassa yorumları okuyunca aklımda ki soru işaretleri kendiliğinden gitmiş oldu. 4 aylık çocuk ağlaması için sitem edecektim, yorumlardan yolun çok başında olduğumuzu kavradım. Hepsi sağlıkla büyüsün.

 • 19 aylık kızım her gece anne diye ağlayarak uykusundan uyanıyor 1 aydan fazladır çözüm bulamıyoruz enteresan bir şekilde fön makinesini açtığımızda uyuyor kalkmıyor sabahları uyandığında gayet sağlıklı eşim perişan durumda umarım herkes şifasını tez zamanda bulur

Bir yanıt yazın

Bebeklerde Keçi Sütü Kullanımı

Bebek Şampuanı Nasıl Seçilir?

En Sık Görülen Doğumsal Hastalıklar Nelerdir?