2-3 Yaş Bebeklerde Uyku Düzeni

2-3 Yaş Çocuklarda Uyku Düzeni

2 yaş dönemi akıllarda “korkunç iki yaş (terrible two)” sendromu ile kalsa da aslında çocuklar bu yaşta benlik gelişimini tamamlamaya çalışır. Bu yüzden de inatçı olabilir ve çoğu şeye hayır diyebilir. Peki bu dönem uykuyu nasıl etkiler gelin birlikte bu yazımız ile bakalım.

Benlik Duygusu

Bu dönemde çocukların benlik algısı gelişmeye başladığı için her şeyi kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Çünkü artık kendisinin de söz hakkı olduğunu göstermek isterler. Bu yüzden de uykuya direnme, yemek seçme, öğle uykusunu uyumak istememe gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Peki bu sorunlarla nasıl başa çıkabiliriz?

Çocuklara bu dönemde kontrol edebilme imkanı tanımak önemlidir. Bu imkanı onlara vermek, onların bebeveyn kontrolü dışında istedikleri gibi hareket edecekleri anlamına gelmemektedir.

Çocuklara, kontrolü kendilerinde hissettirmenin en önemli yolu seçenek sunmaktır.

Bebeveynler için burada en önemli olan şey çocukların ihtiyaçlarını karşılamaktır. Örneğin çocuğunuzun, birlikte yatmaya uygun olmayan uyku arkadaşı ile uyumak istemesi yerine, uygun olan uyku arkadaşlarından iki tanesini ona  “Bugün Tavşan Neni ile mi yoksa ayıcıkla mı yatmak istersin?” diye sorarak hem kendisine seçme şansı vermiş olup hem de istediğiniz faydayı sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz “ben” gelişimi ile ilgili ihtiyaçlarını giderdikçe bu dönemin içinden çıkacaktır.

Uyku İhtiyacı ve Sağlıklı Uyku Süreleri

Genellikle bu dönemde çocuklar 12-14 saat uyurlar. Gündüz ise artık 1 uyku uyumaya başlarlar ve bu uyku da 1-2 saat sürebilir. Bu uyku çocukların öğrenmesine ve gelişimine yardımcı olur.

Bu dönemde çocuklar gündüz uyku sürelerini ve sayısını azaltabilir. Bunun sebebi ise beyinleri hızlı bir şekilde geliştiğinden gece korkuları geliştirebilirler ve bu yüzden de bebeveynlerinin yanından ayrılmak istemeyebilirler. Bu durumlarda ek rahatlatmalara ihtiyaç duyabilirler.

Bebekler için uyku yöntemlerini yazımızda inceleyebilirsiniz. – https://www.bebek.com/bebeginizi-uyutmak-icin-9-yontem/

 Uyku Terörü

Genellikle 2 yaşında başlamaktadır. Gece yarısından önce bebeğin çığlık atması, ağlaması ve uyurgezer gibi davranması en belirgin özelliklerindendir. Kabus ile karıştırılsa da aslında ikisi de farklı şeylerdir. Uyanık gibi görünseler de aslında uyanık değillerdir.

Uyandığında gece yaşadıklarını hatırlamazlar. Bu yüzden de onlara bahsetmemek en iyisidir.

Bu durum gelişimsel olabildiği gibi gün içinde yaşadığı olaylar ile de ilişkili olabilir. Uykusuzluk, stres, aşırı yorgunluk, yüksek ateş ve beslenme düzensizlikleri uyku terörünün sebepleri olabilir. Dönemseldir ve belirli bir süre sonra kendiliğinden geçebilmektedir.

Uyku terörü, bebeveynleri fazlasıyla tedirgin etse de bu durum sağlık sorunu işareti değildir.

Tuvalet Eğitimi

Bu yaş aralığındaki en önemli değişimlerden birisi de tuvalet eğitimidir. Buradaki en önemli unsur bebeğin buna hazır olduğuna emin olmamızdır. Fiziksel, duygusal, zihinsel olarak hazır olmadığını düşünüyorsak eğitime başlamamamız gerekir.

Bebeğin kaslarını kontrol edebiliyor olması, 2-3 saat kuru kalmayı başarabiliyor olması, kuru-ıslak ifadelerini anlaması ve bırakmaya hazır olması gibi ön hazırlıkları sağlayabilmesi gerekmektedir.

İlk aşamada hiç altına kaçırmadan hemen uyum sağlaması beklenmemelidir.

Tuvalet eğitimi sırasında kullanabileceğiniz lazımlık için inceleyebilirsiniz. – https://www.e-bebek.com/baby-plus-egitici-eglenceli-klozet-lazimlik-p-byp-07-559

Bu süreçte sabır göstermek önemlidir. Gece ve gündüz bu düzeni hemen sağlayamayabilir. Hazır olduğu zaman sürece uyum sağlamasına destek olmak gerekmektedir. Eğer çok zorlandığını görürseniz ara verip, zorlanma sebebini bulup tekrar devam etmeniz daha iyi olacaktır.

Bezi bırakma yolculuğunun ileride kişilik özelliklerine de etki edeceğini unutmayın.

Aklınıza takılan soruları yorumlarda bize yazabilirsiniz.

Instagram: https://www.instagram.com/klinikpsikolog_gokceokcuoglu/?hl=tr

Klinik Psikolog Gökçe Okcuoğlu

Post navigation

Bir yanıt yazın