Bebeğimin Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririm?

Bebeğimin Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririm?

Herkese merhaba,

Hepimizin gündemi belli, hepimizin dilinde corona virüsü. Global olarak temkinliyiz ama bir o kadar da tedirginiz.. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı önerileri, kuralları hepimiz uygulamaya çalışıyoruz.

Bu dönemde anneler, anne adayları hepimizden çok daha endişeli. Bebeğinize karşı gebelikte başlayan sorumluluk duygusu bebeğiniz doğduktan sonra da katlanarak devam ediyor.

Bebeğinize karşı belki de en önemli sorumluluğunuz hastalıklara karşı onu korumak. Hastalıklara karşı onu koruyacak, savaş açacak bağışıklık sistemini güçlendirmek..

Peki bu dönemde minik bebeğinizin bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirsiniz?

Bağışıklık sistemi hastalık, mikrop ve diğer istilacılarla mücadele eden bir grup hücre, protein doku ve organlardan oluşur.

Herkes bağışıklık sistemini güçlendirici bir mucizevi besin olsun, onu tüketelim ve güçlensin diye bekler. Ancak bağışıklık sistemi sandığımızdan daha kompleks bir yapıya sahiptir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için birçok faktör var.

En önemlisi bebeğinizin yeterli ve dengeli beslenmesi, bebeğinize fayda sağlayacak, içeriği yüksek besinlere bebeğinizin beslenmesinde yer vermeniz.

Bebeğinizin Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Anne Sütü

İlk 6 ay bebeğinizin anne sütü ile beslenmesi, 6. aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütü alımının devam etmesi, 2 yaşın sonuna kadar emzirmenin sürdürülmesi bebeğe sayısız fayda sağlar.

Anne sütü bebeğinizin hastalık durumuna, prematürelik durumuna göre mucizevi değişiklikler gösterir. Bu sebeple bebeğinizin en iyi ilacı anne sütüdür.

Yoğurt

Ek gıdaya geçişte bebeğinize verebileceğiniz en ideal besin yoğurttur. Yoğurt, virüslere karşı mücadeleye yardımcı olan probiyotikler açısından zengindir. Kalsiyum bebeğinizin kemik ve diş sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir.

Bebeğinin ilk besininin yoğurt olması ve düzenli tüketilmesi sindirimi kolaylaştırır, kemikleri, doku fonksiyonlarını ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kefir de bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Kefiri bebeğinize +8. aydan sonra verebilirsiniz. Kefirin tadını sevmeyen bebekleriniz için ise daha tatlandırmak için evde meyveli kefir yapabilirsiniz.

Balık, Ceviz

Bağışıklık sistemi için faydalı yağ asitleri çok önemli bir yere sahiptir. Faydalı yağ asitleri deyince aklımıza direkt omega 3 geliyor. Omega 3 deposu olan balığı bebeğinize +12. aydan sonra verebilirsiniz.

Bebeklere vereceğiniz balığı seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Dip balıkları ağır metal içerdiği sebebiyle tercih edilmemelidir.
 • Balığın taze olmasına ve mevsiminde tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 • Bol kılçıklı balıklar tercih edilmemelidir.
 • Somon özellikle bebekler için en uygun balıklardan birisidir.

Diğer bir omega 3 kaynağı ceviz. Ceviz, bebeğinizin beyin gelişimine destek olur, bağşıklık sistemini güçlendirir. Cevizin alerjik potansiyeli daha yüksek olduğu için bebeğinize +12. aydan önce vermemenizi öneririz.

Bebeğimin Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirebilirim?

Sebze ve Meyveler

C vitamini, zararlı bakterilere, alyuvarların ve bağışıklık sisteminde bulunan bütün virüsler üzerinde etkilidir. Bebeğinizin vücudunu virüslere karşı korur.

Bütün sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin olsa da bazı besinler C vitamini açısından daha zengindir.

C Vitamini Deposu Besinler

 • Limon
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Mandalina
 • Kivi
 • Brokoli
 • Yaban mersini
 • Yeşil biber
 • Kırmızı lahana
 • Kuşburnu

Pekmez

Pekmez demir deposu olması sebebiyle alyuvarların yapısına katılıyor ve dokuları onarıyor. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da oldukça değerli bir besindir.

Bebeğiniz için pekmez bir enerji kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için +8. aydan sonra kahvaltılarına veya diğer öğünlerine ekleyebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Vücuttaki virüsle savaşan hücrelerin sayısının artmasına yardımcı olur ve ayrıca kan dolaşımını artırır.

Sarımsaktaki yüksek kükürt içeriği, virüsler ile mücadeleye destek olur.

8. aydan itibaren sarımsağı bebeğinizin çorbasına, yemeklerine ekleyebilirsiniz.

Not: Sarımsağın alerjik potansiyeli yüksek olduğu için bebeğinize vermeden önce bebeğinizin gelişimini takip eden doktora danışınız.

Bebeğizin Bağışıklık Sistemine Destek Olacak Tarif

YouTube video

Malzemeler:
– 2.5 Yemek Kaşığı Hammm Bebek Tarhanası
– 500 ml Veg&Bones İlikli Kemik Suyu
– 1 Adet Pancar
– 1 Çay Bardağı İçme Suyu
– 1 Tatlı Kaşığı Zeytinyağı

Yapılışı:
1- Hammm Bebek Tarhasını içme suyuyla karıştırın.
2- Rendelenmiş pancarın üzerine Veg&Bones ilikli kemik suyunu ekleyin ve yumuşayana kadar pişirin.
3- Pancarların üzerine ıslattığınız tarhanayı çorbayı sürekli karıştırken ekleyin. Zeytinyağını ekleyin.
4- Kıvam alan çorbayı el blenderından geçirin.

Hammm olsun.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Beyza Uyan

instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Diyetisyen Beyza Uyan

Ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Yöneticisi, Emzirme Danışmanı Beyza Uyan. Sizler için çeşitli konularda içerikler üretip aklınıza takılan soruları cevaplıyorum. En güvenilir kaynaklardan güncel bilgileri tarayıp sizinle buluşturuyorum. Ben Kimim? Haliç Üniversitesi - Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 senesinde mezun oldum. Çapa Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Medistate Hastanesi, ve çeşitli Diyetisyen kliniklerinde stajlarımı tamamlayıp mesleki deneyim kazandım ve 5 senedir ebebek bünyesinde çalışıyorum. Sertifikalar: * 6. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu 1. Yaşam İçin Beslenme ve Spor Kongresi-Acıbadem Üniversitesi * Beslenme AkademisiBeslenme Akademisi-Bahçeşehir Üniversitesi * İstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumuİstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumu-Haliç Üniversitesi * Diyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz KullanımıDiyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz Kullanımı-California Walnut Board & Commission * Obezite Diyetisyenliği KursuObezite Diyetisyenliği Kursu * Sporcu Diyetisyenliği Kursu

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çocuklar İçin Kış ve Yılbaşı Aktivite Önerileri

Bebeğinizin Gece Beslenmesi Ne Zamana Kadar Devam Etmelidir?

Bebeklerde Alerji Belirtileri Nasıl Anlaşılır?