Bebeğimi biberondan ne zaman kesmeliyim?

Bebeğimi biberondan ne zaman kesmeliyim? Er ya da geç bir gün bebeğiniz kendi çapında bir mezuniyet için hazır olacak, hiçbir şey olmadı biberondan bebek bardağına geçecek! O çok özel an geldiğinde bebeğinizin karyolasına gidip onu gururla kaldıracak ve “Biberon günlerin sona erdi, bebek! Haydi, bunu kutlayalım” diyeceksiniz. . Belki çocuğunuz bir parça üzülecek, ama büyük ihtimalle bebek bardağını kapacak, içmeye başlayacak ve bir daha arkasına bile bakmayacak!

Uzmanlar, bebeğinizi kundaklama, ona emzik veya biberon verme gibi onu rahatlatacak yollara başvurduğunda, bebeği sütten kesmenin ailelerin korktukları kadar travmatik olmayacağı konusunda hemfikirler. Birkaç gün sıkıntı çekse de bebekler genellikle bir durumdan diğerine kolaylıkla geçebilir ve uyum sağlayabilirler. Nasıl mı? Yanıtı bu yazıda….

Biberonu bırakmak biraz çaba gerektirdiğinden, çoğu aile bebeklerini uzun süre biberon ile beslemeye devam ederler, ancak bu durum bebekler uzun süre çok fazla süt tüketmelerine neden olur. Tek sorun bu da değildir, bebekler hem çeşitli katı gıdaları denemek konusunda fazla istekli olmazlar hem de sıvılardan fazlasıyla kalori alırlar. Bir başka sorun da dişlerle ilgilidir: Çocuklar biberonla beslendiklerinde, süt dişlerinin çevresinden akarak, diş çürümelerine davetiye çıkararak önemli sorunlara neden olabilir.

Bebeğimi Biberondan Ne Zaman Bırakmalı?

12 ile 15 aylık olduklarında bebekler bardaktan sıvı alabilecek ve tamamen biberonsuz yaşayabilecekleri duruma gelirler, yani biberonu bırakmak için en uygun zaman budur. Eğer 18 aylıktan sonraya bırakırsanız, biberondan emmek çocuğunuz için bir alışkanlık haline gelir ve bırakması daha zor olur.

Nasıl yapmalı? 6 ile 9 aylık arasında bir yerlerde bebeğinizi bebek bardağıyla tanıştırın, ancak içinde su ya da meyve suyu değil, süt olmasına dikkat edin. Aksi takdirde çocuğunuz sütü biberonla ilişkilendirmek gibi bir fikre kapılabilir, yani süt sadece biberondan içilir, su ve meyve suları bardaktan içilir gibi… Bu nedenle de kullanabilecek beceriye sahip olduklarında bile bardak kullanmayı reddedebilirler.

12 aylık olup da bardak kullanabilir hale geldiğinde, çocuğunuzu karşınıza alarak sakin bir şekilde, “Artık kocaman oldun, sen de bundan böyle biberon yerine bardak kullanmalısın,” diyerek, biberonu tamamen bir anda kesebilirsiniz. Yavaş yavaş bıraktırmayı tercih edecek olursanız, yatmadan önceki biberonlu öğünden başlayarak, her seferinde bir öğünü değiştirebilirsiniz. Bir yaşındaki çocukların yatmadan önce beslenmelerine ihtiyaç yoktur.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı