anne-olmanin-zorluklari

Anne Olmanın Zorlukları

Anne olmak genellikle “dünyanın en zor işi” olarak tanımlanır. Bu, size para ödenmeyen ve sürekli olarak “deneyimledikçe öğrenmenizi” gerektiren bir “iş”tir. Hastaneden bebeğinizle eve geldiğiniz andan itibaren, sizi zaman zaman biraz stresli ve bunalmış hissetmenize neden olabilecek, yoğun, son derece ilgili bir bakım dünyasının içindesinizdir. Ancak bebek bezi değiştirme, ağlayan çocukları yatıştırma ve emzirme gibi günlük işlerin ve görevlerin ötesinde, anne olmak çeşitli duygusal zorlukları da beraberinde getirir.  

Yeni Anne Olmanın Zorlukları

Yeni anneler genellikle sevinç, mutluluk, gururun yanı sıra stres, üzüntü ve kafa karışıklığı da dahil olmak üzere çok çeşitli duygular hissederler. Annelik, kimliğinizde ve benlik duygunuzda derin değişiklikler getirir. Emzirmek bir meydan okumadır, ancak yeni bir anne olmanın duygusal zorlukları hayatınızdaki her şeyi renklendirir. Birçok anne kendilerine çok fazla baskı uygular veya kendileri için gerçekçi olmayan hedefler belirler ve ardından algılanan her hata veya eksiklik için kendilerini suçlarlar. Kendinizden anne olma konusunda “hemen uzman” olmanızı bekleyebilirsiniz, ancak bu o kadar kolay değildir. Özellikle uykusuzken ve düzinelerce küçük ama karmaşık çocuk bakımı görevini ilk kez yapmayı öğrenirken.

Bu dönemde özgüven eksikliği hissedebilir veya sorumluluktan bunalmış hissedebilirsiniz. Hormonlarınız, artık “kendiniz” olmadığınızı hissettirecek şekilde çarpıcı biçimde değişiyor olabilir. Özellikle ilk haftalarda bebeğinizle henüz tam bir “ilişki” kuramamışsınız gibi görünebilir. Emzirme seansları dışında bebekle iletişim kurmanın veya birbirinizi anlamanın gerçek bir yolu olmadığını hissedebilirsiniz. Genellikle her türlü şey için suçluluk duyarsınız.

 • Dağınık bir eve sahip olduğunuz için, 
 • Kendinize zaman ayıramadığınız için veya eşinizi ihmal ettiğinizi düşündüğünüz için. 

İşe geri dönüp dönmeme konusundaki kararlarınızı ikinci kez düşünebilirsiniz Zaman zaman çocuğunuzla ilgili hayal kırıklığına uğradığınız için kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Kişisel zaman ve kişisel alan kaybı, yeni anneler için büyük bir sorundur. En önemlisi tüm gün aç, muhtaç bir bebekle yalnız kalmak yorucu olabilir. Belki de yeni anneler ve anne adayları için en büyük duygusal zorluk, bilinmeyenden korkmaktır anne olmanın tüm zorluklarıyla nasıl başa çıkacaksınız, ailenizin, eşinizin ve ailenizin çeşitli ihtiyaç ve taleplerini en önemlisi dışarıdaki hayatınızı nasıl dengeleyeceksiniz? 

Endişe Etmek

Anne olmak, sizin ve çocuğunuzun hayatını etkileyen bir dizi kararın sadece başlangıcıdır. Her zaman seçenekler olacaktır ve birçok anne temelde tam bir yetersizlik duygusu hisseder. Anneler sık sık bebekleri için en iyisini yapıp yapmadıkları. Bebeklerinin neden ağladıkları veya başka herhangi bir konuda doğru olanı yapıp yapmadıkları konusunda endişelenir. Anne olmak özellikle ilk zamanlar endişeden oluşmaktadır. Bir anne olarak yolculuğunuzda yalnız olmadığınızı hatırlamak önemlidir. Eşinizden, ailenizden, arkadaşlarınızdan ve çeşitli bilgi ve kaynaklarınızdan güç almaya çalışın ve bu endişelerin bir kısmını bir kenara bırakın.

Başarısızlık Korkusu

Nasıl harika bir anne olunacağına dair bazı korkuların olması doğaldır. Kültürümüzde anne olmanın doğuştan gelen bir yetenek olduğu benimsenir fakat bu bir yanılsamadır. Annelik içgüdüsü doğuştan olsa da anne olmak deneyimle öğrenilen bir beceridir. Elinizden gelenin en iyisini yapıyorsanız ve bebeğinizin beslenme, rahatlık ve sevgi ihtiyaçlarını karşılıyorsanız, anne olarak “başarısızlık” diye bir şey olmadığını unutmayın. Her anne yeni bebekle bağ kurmak için bir başlangıç ​​döneminden geçmek zorundadır ve bu bir gecede olmaz. Emzirmek zor olabilir ve bu nedenle annelerin en doğru şekilde emzirmeyi öğrenmelerine yardımcı olacak emzirme danışmanları ve diğer yardımcı emzirme kaynaklar var. Yardım almaktan çekinmeyin.

Bebeği Anlamamak

Anneler kendilerinin en kötü eleştirmenleridir. Birçok annenin annelik becerileri konusunda yüksek beklentileri vardır ve bir şekilde bebek için ne yapmaları gerektiğini her zaman bilmeleri gerektiğini düşünür ve işler yolunda gitmediğinde kendilerini suçlarlar. Her annenin bebeğinin sakinleştirmenin imkansız olduğu veya bebeğin imkansız taleplerde bulunduğu, saatlerce emzirmek istediği, kucağında tutulmak ya da uykuya dalmak için saatlerce kucakta sallanmak istediği zamanlar vardır. Bazen bebeğinizin neden ağladığını ve ne istediğini anlayamadığınızı düşünüp umutsuzluğa kapılmanız çok normal. Unutmayın ki siz anneliğe alışırken bebeğinizde size ve dünyaya alışmaya çalışır. Sakin ve sabırlı olun.

Uyku Eksikliği

Her anne, uykusuzluğun anne olmanın kesinlikle en zor yanı olduğu konusunda hemfikirdir. Her bebeğin kendine özgü bir uyku düzeni vardır ve bazı bebekler gayet iyi bir uyku düzenine sahipken bazıları ise gece boyunca emmek isteyerek uyanır. Bebeğinizi nasıl uyutacağınızla ilgili problemler yaşıyorsanız bir uzmandan uyku eğitimi alabilirsiniz.

Kişisel Zamana Sahip Olmamak

Anne olduğunuzda “zaman” bulmak çok önemlidir. Birçok anne, bütün gün bir bebeği tutup emzirdikten sonra ev işlerine zaman ayırıp ardından tekrar bebeği ile ilgilenirken bu yoğunlukla baş edemediğini hissedebilir. Kendinize biraz zaman ayırmak ve kişisel alan duygunuzu korumak istemek tamamen doğal ve gereklidir. Her ne kadar çocuklarımızı koşulsuz sevsek de anneler olarak kendimize iyi bakabilmeli ve alışverişe gitmek ya da yürüyüşe çıkmak gibi bir şey olsa bile kendi başımıza basit deneyimlerin tadını çıkarmalıyız. Her gün kendinize zaman ayırın. Eşinizden size bir mola vermesini isteyin.

Suçlu Hissetmek

Anneler, çocuklarıyla yeterince zaman geçirememek, çocuklarıyla yeterince “kaliteli zaman” geçirmemek, çocukları için doğru şeyleri yapamamak ya da “doğru” seçimleri yapamamak gibi hemen hemen her konuda suçluluk duyarlar. İronik olarak, bu suçluluk duyguları sizi çocuklarınız için duygusal olarak mevcut ve enerjik olmaktan alıkoyuyor olabilir. Bu nedenle, bir anne olarak verdiğiniz kararlardan dolayı kendinizi kötü hissetmemeye çalışın. Dünyanın en zor işinde elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz!

Çalışan Anne Olmanın Zorlukları

Çalışan bir anne iki cephede zorluklarla yüzleşmek zorundadır. Biri işyerinde diğeri evde.

Evde:

 • Çocuk kalkmadan günlük işlerinizi bitirmeniz için aileden erken kalkmanız gerekir.
 • Çocuğun okula gitmeye hazır olduğundan emin olmanız gerekir.
 • Çocuğun günlük ihtiyaçlarını karşılamalı ve uygun şekilde ilgilenildiğinden emin olmalıdır. 
 • Çalışan anne, çocuğunun tüm gün boyunca olup bitenlerini dinlemeli ve aynı zamanda evde veya okulda karşılaştığı sorunlarla başa çıkmasına yardım etmelidir.
 • Bazı durumlarda, eğer yeterince şanslıysa, eşinin ve diğer aile üyelerinin desteğini alabilir. Aksi takdirde, bu zorluklarla tek başına yüzleşmek zorundadır.
Çalışırken size asla rahat vermezler! Emoji
çalışırken asla rahat vermezler
Sizi uyuturlar onlar uyumazlar!  Uykulu Emoji
uyumazlar
Bir günde sayamayacağınız kadar anne diyebilirler! Bu durum sizler için bazen bunaltıcı olabilir Emoji
yemek yaparken yanınızdan ayrılmazlar

İş yerinde:

 • Hem ev hem de iş hayatını birlikte yürütmek fazlasıyla zor olmasına rağmen anneden her iki alanda da mükemmel olması beklenebilir. 
 • İş arkadaşları ve patron, evdeki sorumlulukları asla umursamayabilir ve koşulsuz çalışmanı ve sonuç getirmeni bekleyebilir.
 • İşyerinde verilen hedefi karşılarken bazen çocukla ilgilenmek geri planda kalabilir.
 • Patron, izin istediğinizde bunun çocuğunuzla ilgili bazı acil durumlar için olduğunu anlamayabilir.

Her ne koşul ile karşılaşırsanız karşılaşın yaptığınız şeyin çok zor ve çok kutsal olduğunu unutmayın. Annelik dünyanın en zorlu görevidir. Hiç izin yapamadığınız ve sonucunda emeklilik ikramiyesi olarak sizin yetiştirdiğiniz bir birey ile karşılaştığınız kutsal bir görevdir. Her anne güzel ve her anne özeldir. Unutmayın ki mükemmel olmak zorunda değilsiniz sevgi dolu olmanız bebeğiniz için yeterlidir.

Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 Şey! : https://www.bebek.com/anne-olduktan-sonra-hayatinda-degisen-6-sey/

Post navigation

Bir yanıt yazın

İsim Analizi Testi Nasıl Yapılır?

Emzirme Minderi Nedir? Faydaları Nelerdir?

32. Hafta Gebelik