Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 Şey!

Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 Şey!

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz günden itibaren bütün enerjinizi sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeye adayıp yaşam şeklinizde bazı değişiklikler yaptınız.

Daha sağlıklı beslendiniz, paketli ürünlerden uzak durdunuz, düşük tempolu spor yaparken ağır kaldırmamaya ve ani hareketler yapmamaya dikkat ettiniz. Ancak anne olduktan sonra değişen şeyler gebelik dönemine nazaran çok daha köklü olacaktır. Peki siz bu değişime hazır mısınız?

Bebekle Birlikte Pek Çok Şey Eskisi Gibi Olmayacak Emoji

Konu ne olursa olsun, süreçte sizi neler beklediğini bilmek işleri kolaylaştıracaktır. Evet, minik bir bebeğiniz olduktan sonra elbette bir şeyler eskisi gibi olmayacak.

Mutluluğunuz bin kat artacak, sevginiz ve şefkatiniz sınırlarını aşarak size sonsuzluk kavramını tanımlayacak. Bunun dışında bazı yenilikler ise yaşam şeklinizi ve alışkanlıklarınızı etkileyecektir.

Bakalım anne olduktan sonra hayatınızda değişen 6 şey nedir?

Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 ŞeyHayata Bakış Açınız Genişler Kalpli Göz

Bir bebek sahibi olmadan önce ev ve iş hayatı arasında ne kadar yorulursanız yorulun gezmeye, eğlenmeye zaman ayırabilirdiniz. Evet, yorgunluk rutindi ama size bir şey olmazdı.

Ancak minik savunmasız bir canlının hayatınıza girmesiyle ve onun bakımıyla ilgili her detaydan sorumlu olduğunuz andan itibaren işler değişir.

Size hiçbir şey yapamayan ve meydan okuduğunuz dünya, artık tehlikelerle dolu bir yerdir. Önceden hiç görmediğiniz detaylar sizin için yüzlerce olası kaza senaryosu olmaya başlar.

Önünden belki bin defa geçtiğiniz televizyon ünitesinin sivri köşeleri, açılır kapakları, rafları… her detayı bir büyük bir tehlikedir. Rüzgârlı bir havada bebeğinizle gezmeye çıktığınızda, yaptığınız hesaplamalar sonucu kaldırımın en güvenli olduğuna karar verdiğiniz köşesinden yürürken, aynı zamanda önünden geçtiğiniz binanın çatısındaki kiremit ya da duvardaki klima motorunun düşme ihtimalini de hesaba katarsınız.

Daha detaycı olmanız yaşamın sadece kötü yanlarının değil, güzel yanlarının da farkına varmanızı sağlar. Hayata artık bir çocuğun gözüyle bakmayı öğrenirsiniz. Her gün onunla birlikte öğrendiğiniz yeni bilgilerin sınırı yoktur. Yürürken farkına bile varmadığınız karınca, duvarda usulca kendi halinde giden salyangoz ya da uğur böceği artık gözünüzden kaçmayacak.

Hatta miniğinizin elinde gezdirdiği ve eve götürüp beslemek istediği bu minikler hakkında her detaya hakim olacaksınız. Papatyalar artık sadece bir çiçek değil sevgi ölçer, karahindiba artık sizin için “üf çiçektir” ve hepsi tek tek itinayla üflenir.

Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 Şey Evdeki Düzeniniz Ters Emoji

Kadınlar ev hayatında ve işyerinde düzeni severler. Rutinlerinin bozulmaması için de gereken her şeyi büyük bir özveriyle yaparlar.

Ev, genelde çeyizin serilip ilk kurulduğu gün kadar düzenlidir. Mutfakta kırıntı, banyoda saç teli, lavaboda kirli bir bardak bulmak mümkün olmaz. Saat gece yarısını geçse dahi koltuğun yastıkları düzeltilmeden ya da altında televizyon izlediğiniz battaniye katlanmadan uyumanız söz konusu olamaz.

Fakat anne olduktan sonra değişen şeyler arasında evinizin düzeni ilk sıralarda yer alır. İlk zamanlar bebek bezleri, ıslak mendiller, kremler, süt sağma makinesi, emzik ve benzeri ürünler evin her yerini kaplarken, ilerleyen zamanlarda bunlar yerini bitmek bilmeyen ve asla tam olarak toplanamayan oyuncaklara bırakacaktır.

İlk zamanlar yeni düzeninize ve dağınıklığa tahammül edemeyip önceki düzeni sağlamaya çabalayacaksınız. Fakat olmadığını görünce zorlamaya gerek yok.

Yerde unutulmuş oyuncak, makineye konmamış kirli tabak için gerginlik çıkarmaya, mutsuz olmaya değmez. Ailenizin düzenden önce sevgiye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bulaşıklar sabahı bekleyebilir, oyuncaklar bütün gece yerde durabilir. Hiçbir şey siz, bebeğiniz ve eşinizden daha değerli değildir.

Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 Şey Karakteriniz Kırmızı Kalp

Bebekle beraber hayatınızda değişen şeylerden biri de sizsiniz! Bunu anlamanız biraz zaman alacak olsa da bir gün fark edeceksiniz.

Nasıl mı? Kan görünce bayılan siz, miniğiniz düşüp dizini kanattığında ya da kan aldırdığında panik yapmayacaksınız. Gelişimini desteklemek için onlarca kitap okuyacak, araştırma yapacak ve bir pedagoğa yakın bilgi birikimine sahip olacaksınız.

Anne olduktan sonra olgunlaşma süreciniz yaşamınızdaki en üst seviyeye ulaşacaktır.  Saatlerce ağlamasına rağmen sinirlenmeden onu sakinleştirecek, saatlerce kucağınızda sallayacaksınız. Milyonlarca soruyu ardı ardına sorduğunda, bıkmadan usanmadan hepsine akılcı cevaplar vereceksiniz.

Eskiden sinirlendiğiniz olaylara artık o kadar da kızmadığınızı ve empati kurma yeteneğinizi geliştirdiğinizi fark edeceksiniz. Sonunda annelikle birlikte artık daha güçlü, bilgili, sabırlı, şefkatli ve mantıklı olduğunuzu göreceksiniz.

Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 Şey Dış Görünüşünüz Emoji

Anne olduktan sonra hayatınızda değişen şeyler arasında öyle bir tanesi var ki, kimsenin gözünden kaçmayacaktır.

Hayata bakış açınız ve karakteriniz üzerindeki değişimleriniz ancak yakınlarınız tarafından gözlemlenebilirken, dış görünüşünüzde meydana gelen değişiklik aleni olacaktır.

Saçlar fön çekilmeden markete bile gitmezken; artık işe tepeden toplanmış saçlarla gidersiniz. Bazen makyaj yapmak şöyle dursun, yüzünüzü yıkamaya fırsat bulduysanız şanslısınızdır.

Bireyin dış görünüşü ile psikolojisi arasında önemli bir ilişki vardır. Burada dış görünüşten kasıt fit olmak değil; bakımlı ve temiz olmaktır. Evde dahi olsanız sabah uyandığınızda saçlarınızı güzelce tarayıp şekil verir, üzerinize rahat ve şık kıyafetler giyinirseniz inanın kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedeceksiniz.

Bu mutluluk ve güven sadece sizi değil, sizi bakımlı gören eşinize ve ailenizin diğer üyelerine de yansıyacaktır.

Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 Şey Sosyal Aktiviteleriniz Üzgün Emoji

Dalış, tırmanma, yürüyüş, seyahat, konser, sinema, tiyatro… Geçmişte ne kadar sosyal olursanız olun anne olduktan sonra bu alanda da köklü değişimler yaşayacaksınız.

Evet, yine spor ve sanat etkinliklerine katılacaksınız; ancak daha çok çocuğu baleye, yüzmeye götürmek tarzı aktiviteler olacaktır.

Mesela sinema ve tiyatro hâlâ olmazsa olmazınızdır; tabii kategorisi çocuk oyunu ve animasyon olmuştur. Bu koşuşturmacada elbette arkadaşlarınızla da görüşeceksiniz; büyük ihtimalle sadece çocuk doğum günleri ve gösterilerinde!

Sosyal hayatınızdaki yeniliklerden tedirgin olmayın. Çocuğunuzla yapacağınız her etkinlikte onun eğlendiğini, öğrendiğini gördükçe siz de mutlu olacaksınız.  Yeni şeyler keşfedecek onunla birlikte yeniden büyüyeceksiniz.

Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 ŞeyÖzel Hayatınız Artık Özel Değildir Emoji

“Ne demek artık özel hayatım yok!” derseniz birkaç örnekle durumu özetleyebiliriz.

Mesela tuvalete asla tek gidemezsiniz; çünkü siz her tuvalete girdiğinizde kapının ardında çığlıklar atan biri olacak ve mecbur o kilit açılacak.

Miniğiniz yatağınızın ortasında yıldız şeklinde geniş geniş uyurken siz çoğu zaman kendinizi salon koltuğunda bulacaksınız. Bu nedenle size ait özel bir alan kalmayacak ve evin her köşesi halka açık olacaktır.

Çocuklar dünya üzerindeki en değerli varlıklardır. Öyle ki, ebeveynler hiç tereddüt etmeden onların bakımları için gerekli her türlü fedakarlığı yaparlar.

Bu fedakarlıkların beraberinde bir takım farklılıkları getirmesi olağandır. Anne olduktan sonra değişen şeyler ne olursa olsun, değişmeyen tek şey yavrunuza karşı duyduğunuz bitmek bilmeyen ve her geçen gün daha da büyüyen sonsuz sevginiz olacaktır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

SEZARYEN ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Sezaryen Hakkında Merak Edilenler

Hamilelikte Saç Boyanır mı? Kaçıncı Ayda Saç Boyanır?