anne-karninda-bebek-hareketleri

Anne Karnında Bebek Hareketleri

Anne Karnında Bebek Hareketleri İlk Ne Zaman Hissedilir?

Hamilelik ilk anından itibaren oldukça heyecanlı bir süreçtir. Özellikle anne karnında bebek hareketleri ilk hissedilmeye başlandığı andan sonra bu heyecan daha da artar. Işte o zaman vücudunuzda başka bir canlının büyümeye başladığını anlar ve onunla daha güçlü bir bağ kurmaya başlarsınız.

Gebelikte Bebek Hareketleri Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Gebelikte bebek hareketleri nelerdir, bunların bir anlamı var mıdır gibi soruların cevapları anne adaylarını yakından ilgilendiriyor. Genel olarak anne adayları ilk hareketleri hissetmeye başladığında bunu kelebeğin kanat çırpması, guruldama ya da çarpma gibi tariflerle anlatsalar da anne karnında hissedilen bebek hareketleri; kol ve bacaklarla vurma, itme ve bu uzuvlarını geri çekme, tekmeleme, hıçkırık ve bebeğin gerinmesi şeklinde sıralayabiliriz.

Hıçkırık ile tekme birbirine en çok karıştırılan hareketlerdir. Aralarında benzerlikler olsa da bu hareketlerin en önemli farkı süreleridir. Anne karnında bir bebeğin hıçkırığı daha uzun sürer ve daha ritmik bir yapıya sahiptir. Ancak tekmeler daha anlık olur ve daha kısa sürerler. Bu şekilde bebeğinizin tekme ya da yumruk atmasını hıçkırıktan ayırabilirsiniz. Bu hareketler bebeğinizin sağlıklı bir sinir sistemine, vücut ve uzuvlarının sağlıklı geliştiğine dair ipuçlarıdır. Hıçkırığın hissedilmesi ise solunum sisteminin çalıştığını gösterir. Yani bebeğinizin yutkunabildiğinin ve çişini yapabildiğinin göstergesidir.

Anne Karnında Bebek Hareketleri İlk Ne Zaman Oluşur?

Bebeğinizin karnınızda büyümeye başladığı ilk anlar oldukça büyüleyicidir. Bu sebeple anne adayları bu hareketlenmeleri sabırsızlıkla bekler. Miniğiniz, gebeliğin 7. haftası itibariyle büyümeye ve gelişmeye başlar. Bu sebeple aslında bu dönemde de ufak hareketlenmeler başlamıştır. İlk kalp atışını duyacağınız gün bu anların başlangıcı olarak kabul edilebilir. Ancak ultrasonda görebileceğiniz bu minik hareketlenmeleri bebeğiniz hala bir fasulye büyüklüğünde olduğu için hissetmeniz mümkün değildir.

13- 16. haftalar arasında bebeğinizin ilk hareketleri oluşmaya başlar. Bu ilk fatal hareketlenmelere “hızlanma” adı verilir. Bu hızlanma hareketleri karnınızda kelebekler kanat çırpıyormuşçasına bir his uyandırır. Bu kıpırtılar bazen bağırsak hareketleriyle karıştırılabilir. Bu sebeple fark etmek ya da ayırt etmek zor olabilir. Özellikle ilk kez anne olacaklar daha önce doğum yapmış olanlara göre bu hareketleri daha geç fark eder. Bu sorun teşkil edecek bir durum değildir. Ayrıca her kadının ve her hamileliğin farklı olduğu da unutulmamalıdır.

Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Hamile olduğunu öğrenen her kadının aklına gelen ilk soru belki de “bebek hareketleri ne zaman hissedilir?” şeklinde olur. Bunun cevabı değişken olmakla birlikle 16 ile 24. haftalar arası anne karnında bebek hareketlerinin genel olarak hissedildiği ilk dönemdir. Bu ilk hareket anne adaylarının anlattığı şekliyle küçük kıpırdanmalar olarak tarif edilebilir.  Yani filmlerde gördüğünüz gibi gözle görülür şiddetli tekmeler o küçücük bebeğinizin ilk hareketi değildir. O daha çok elini ya da kolunu oynatıyor ya da vücudunun yerini değiştiriyordur. Bu minik hareketlerin başlamasıyla gebeliğinizi gerçek anlamda hissetmeye başladığınız ilk döneme girmiş olursunuz.

Bu heyecanlı ve hareketli süreç ortalama 36. haftaya kadar devam eder. Bu haftalarda bebek anne karnına iyice yerleştiği ve oldukça büyüdüğü için, içinde bulunduğu kese daralır ve hareket etmesi seyrekleşir. Hareketlerinde azalmalar olsa da hareketin şiddeti artar. İşte o filmlerde gördüğünüz sahneler bu haftalarda gerçekleşmeye başlar. Hatta doğum yaklaştıkça bebeğin karnınızda duruşuna bağlı olarak el ve ayaklarını karnınızın üzerinden görebilirsiniz. Bebeğinizin, sizinle olan bu iletişimi asla unutamayacağınız anlar arasına çoktan girmiş olacaktır.

Hareketler En İyi Hangi Pozisyonda, Hangi Saatlerde ve Ne Sıklıkla Hissedilir?

Bebeğinizin hareketlenmesiyle karnınızda yeni yaşamın doğduğunu hissetmeye ve onunla annelik bağını kurmaya başlarsınız. Baba adayı ise karnınızı okşayarak ya da onunla konuşarak bu bağı kurabilir. Bu sebeple onunla iletişime geçtiğiniz anlar oldukça önemlidir. Bu hareketlenmelerin hissedilmeye başlandığı andan itibaren günlük hareket anı ya da sayısı da önemlidir. Gün içinde 10 defa bu hareketlenmelerin olması beklenir. Bu, ortalama 1-2 saatte bir hareket etmesinin doğal olduğu anlamını taşır. Bu süre bebek uyuduğunda değişebilir ve uzayabilir. Çok uzun süreler hareketsiz kaldığını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşebilir ve durumu aktarabilirsiniz. Ama unutulmaması gereken bebeğinizin günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirdiğidir. Özellikle gebeler hareket halindeyse, işe gidiyorsa ya da yürüyüşe çıktığında bebeğin hareketleri azalmaya başlar. Gebe hareket ettiğinde bebek uyur, gebe dinlendiğinde bebek hareket eder diyebiliriz. Bu noktayı göz önüne alırsak akşam yemek sonrası dinlenirken hatta gece yarısına doğru bebeğinizin kıpırdanmaları artar ve daha hissedilir boyutlara ulaşır. Aynı şekilde sabah uyandıktan sonrada bebeğinizin gün içinde olduğundan daha fazla hareket ettiğini görebilirsiniz. Gün içinde yaptığınız hareketler bebeğinize sanki beşiğinde sallanıyormuş hissiyatı verdiği için daha çabuk uykuya dalar. Bu sebeple akşam 9 ile 1 arası saatlerde daha hareketli olurlar.

Hamilelikte bebek hareketleri en iyi aşağıdaki pozisyonlarda hissedilir.

  • Ayakta ya da hareket ederken, kendiniz de hareket halinde olduğunuz için bu hareketleri hissetmeniz zorlaşır. Bu sebeple dinlenmek için kanepeye uzandığınızda ya da yatarken bebeğinizin ilk hareketlerini daha kolay hissedebilirsiniz.
  • Gürültülü ve ışıklı ortamlar bebeğiniz büyürken onu etkilemeye başlar ve bu durumlara tepki olarak hareket etmeye başlar. Örneğin bebeğinize farklı müzik türlerini dinletebilirsiniz. Bazı müzik türleri onu rahatlatır ve hareketlerindeki yavaşlamayı hissedebilirsiniz. Eğer sevmeyeceği bir müzik türüne denk gelirseniz de rahatsız olur, ufak yumruk ve tekmeleri artmaya başlayabilir. Belki de tam tersidir. O müziği çok sevmiştir ve karnınızda dans ediyordur. Bunu ancak doğduğunda farklı şekillerde ya da ağlayarak size ifade edebilir. Böylece farklı seslere farklı tepkiler verdiğini de gözlemlemiş olursunuz. Hatta belki uyuturken size yardımcı olabilecek müziği bile bulabilirsiniz.
  • Şekerli ve baharatlı gıdalar da bu hareketlerin artmasını sağlayabilir.
  • Anne adayı sinirli ve gergin olduğunda da adrenalin arttığı için bebek bu durumu hisseder ve tepki olarak hareket eder.

Bebek Hareketlerinin Takibi Nasıl Olmalıdır?

Hamile olduğunuzun haberini aldıktan sonra göremediğiniz, dokunamadığınız, sesini hiç duymadığınızın bebeğinizin ilk tekmeleri onun ilk sözcükleri gibidir. Bebeğinizin anne karnındaki hareketlerini ilk defa hissettiğinizde yaşadığınız heyecan o ana kadar yaşadığınız hiçbir heyecana benzemez. Bu tarifsiz heyecanı hissetmeye başladığınız anda hayatınızın değişmeye başladığını da fark edersiniz. Ailenize yeni katılacak üyenin doğumunu iple çekmeye başladığınız o günlerde kendinize ve bebeğinize çok dikkat etmeniz gerekir. Stres ve gerilimden uzak, beslenmenize dikkat ederek ve spor yaparak bu 9 aylık süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında miniğinizin hareketlerinin izlenmesi ve kontrol altında tutulması da oldukça önemlidir. Örneğin hareketleri ilk hissetmeye başladığınızda günlük tutabilirsiniz. Bu hem sizin için eşi benzeri olmayan bir hatıra olur hem de bebeğinizin hareketlerini ve gelişimini takip etmiş olursunuz.

Normal ve beklenen hareketlerin dışında anne karnında bebek hareketleri hissedilmediğinde ya da hareketlerin belirgin bir şekilde azaldığını düşündüğünüzde öncelikle sakinliğinizi korumalısınız. Belki de bebeğiniz sadece dinleniyordur. 32 haftalık hamileyseniz ve yaklaşık 12 saattir bebeğinizin herhangi bir hareketini hissetmediyseniz doktorunuzla görüşmelisiniz. Unutmamanız gereken şey; en doğru bilgiyi doktorunuzla görüşerek edinebilirsiniz. Panik yapmadan ve olabildiğince sakin kalarak doktorunuzun yönlendirmelerine uymalı, gerekiyorsa bir randevu ayarlamalısınız. Acı tatlı anılarla dolu hamilelik süreci göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Bu sebeple her anından keyif alabileceğiniz ve ileride gülerek bebeğinize anlatabileceğiniz bir süreç geçirmenizi temenni ederiz.

Anne karnında bebeğin hangi meyveye benzediğini merak ediyorsanız, bu makalemize göz atabilirsiniz: https://www.bebek.com/anne-karnindaki-bebek-hangi-meyveye-benzer/

Post navigation

Bir yanıt yazın

14. Hafta Gebelik

Hamilelik Döneminde Egzersiz ve Spor

Geç Hamilelikler