Kış Aylarında Hamilelik

Gebelik her kadında büyük heyecanlara yol açan bir dönemdir. Bu heyecanlara hamilelikle birlikte gelen hormonal değişimlerde eklenince bir kadının yaşamı boyunca yaşayacağı en duygusal günlerin başladığını söyleyebiliriz. Yaşanan bu değişimlerle birlikte anne adaylarının bağışıklığı da bir çocuğun bağışıklığı kadar düşer.Bu sebeple özellikle kış aylarında hamilelik geçiren anne adaylarının kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

Her mevsimin hamileler için getirdiği birbirinden farklı durumlar vardır. Bu yüzden yaz aylarında hamilelik daha kolay geçer ya da kış ayları daha zorlayıcıdır gibi bir kanıya varmak doğru değildir. Önemli olan mevsime uygun önlemleri alıp sağlıklı bir gebelik süreci geçirmektir. Biz de kış aylarını hamile olarak geçiren sizler için bu mevsime ait püf noktalarını araştırdık. Şimdi bu püf noktalarına birlikte göz atalım. 

Kış Aylarında Hamilelik ve Beslenme 

Kış aylarıyla birlikte hastalıklar da başlar ve bu herkes için geçerli bir durumdur. Hamilelikle birlikte bağışıklık sisteminin de bu durumdan etkilendiğini düşünürsek anne adayları bu dönemi sağlığına daha fazla özen göstererek geçirmelidir. Bağışıklığı artırmanın en önemli kurallarından biri ise sağlıklı ve mevsimine uygun beslenmektir.

Hamilelikte kilo alımının da oldukça önemli bir yere sahip olduğunu düşünürsek beslenmenizi yeterli ve sağlıklı olacak şekilde planlamanız uygun olacaktır. Beslenme konusunda kış hamilelerinin dikkat etmesi gerekenler şöyledir:

 • Hamilelikte beslenme hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir. Metabolizmanızı dirençli hale getirmek ve bağışıklığı artırmak için yeterli ve dengeli beslenmeniz gerekir. Gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almalı ve ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat, mineral, yağ ve vitamin bakımından zengin besinleri tüketmelisiniz. 
 • Kış ayları meyve ve sebze bakımından oldukça zengindir. Beslenme rutininize ıspanak, pırasa, lahana, kereviz gibi besinleri eklemelisiniz. Gebelikte vücudunuzun ihtiyacı olan ve bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitaminlerini turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşil biber, karnabahar, yeşillikler  gibi kış sebze ve meyvelerinden sağlayabilirsiniz.
 • Hastalıklara karşı direncimizi artıran ve bağışıklığımızı güçlendiren C vitamini yönünden zengin olan portakal, mandalina, limon, kırmızı biber, yeşil biber, kivi, greyfurt, ananas, ahududu, avokado, hurma gibi meyve ve sebzeleri mutlaka öğünlerinize eklemelisiniz. Ancak bu meyveleri, asitik içeriğe sahip olduğundan dolayı midenize rahatsızlık verebilme ihtimaline karşı akşam yerine sabah kahvaltısından yaklaşık iki saat sonra veya gün içerisinde tüketmelisiniz. 
 • Kış aylarının balık mevsimi olduğunu söylemeden olmaz. Taze taze tutulmuş balıklar omega 3, kalsiyum ve D vitamini bakımından oldukça zengindir. Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı neredeyse 2 katına çıkar. Ayrıca yaz aylarında karşılayabileceğiniz D vitamini kış aylarında takviye alınmasını zorunlu hale getirir. Bu sebeple bebeğinizin gelişimi ve sizin sağlığınız için haftada en az 1 defa balık yemelisiniz. Uzmanlar fazla miktarda ağır metal içerdiği için midye ve kılıçbalığı gibi derin su ürünlerinin tüketiminden uzak durulmasını önerir. Gebelik döneminde Omega 3, D vitamini ve kalsiyum deposu olan en güvenli deniz ürünleri; hamsi, uskumru, istavrit, palamut gibi yüzeyde yaşayan balıklardır. Gebelik döneminde çiğ balık ve katkılı konservelerin tüketilmemesi de oldukça önemlidir. Balıkları hem besin değerlerini kaybetmemek hem de kilo kontrolü açısından kızartma yerine daha çok buğulama veya ızgarada pişirerek yemelisiniz.
 • Karbonhidrattan uzak kalmanız gerekir. Kış aylarında daha çok evde olduğumuzu düşünürsek can sıkıntısından abur cubur, hamur işi yiyecekler oldukça cazip geliyor, farkındayız. Yüksek tansiyon ve hamilelik diyabeti gibi sorunlar annede metabolik ve kardiyovasküler sorunlara sebep olurken  bebekte de büyüme ve gelişme sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple bu tarz yiyecekler yerine sağlıklı meyve ve sebzeleri tercih etmelisiniz. 
 • Sıvı tüketimi hamilelik boyunca dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Kış aylarında susama hissi olmasa da günlük su ihtiyacınızı gidermek adına 2 litre su tüketmelisiniz. Bunun yanında taze sıkılmış meyve suları, süt ve komposto da tercih edilebilir. Burada dikkat etmeniz gereken şeker oranı ve sıvının miktarıdır. Sağlıklı diye düşünerek sürekli meyve suyu içmek porsiyon olarak baktığınızda 1 meyveden çok daha fazlasıdır. Bu aynı zamanda şeker anlamına geldiği için miktarı doğru ayarlamalısınız. 
 • Ayrıca lifli gıdalar hamilelik döneminde hem kilo kontrolü hem de kabızlık problemi için tüketilmesi gereken besinlerdendir. Bunun için tahıllı ekmek, mercimek, brokoli, patates gibi kış sebzeleri ve kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. 

Kış Aylarında Hamilelik ve Sağlık

Kış Aylarında Hamilelik

Kış mevsiminde gebelik yaşayanların dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise sağlıktır. Elbette tüm anne adayları sağlıklarına olması gerektiğinden daha fazla önem gösteriyor ama kış ayları herkes için sorun olan soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar için tam bir oyun alanı yaratıyor. Soğuk arttıkça vücut direnci düşen hamilelerin beslenme yanında sağlıklı bir yaşam için yapmaları gerekenler ise şunlardır:

 • Kış aylarını çoğunlukla evde ya da kapalı alanlarda geçirdiğimizi düşünürsek bulunduğumuz ortamda sağlıklı bir havalandırma olmalıdır. Yetersiz havalandırma hastalıkların daha kolay yayılmasına sebep olurken kirli hava bebeğiniz için zararlıdır. Bu sebeple evinizi kış aylarında sık sık havalandırmalısınız.  
 • Kış aylarında kalorifer gibi ısıtma yöntemleri havanın kurumasına sebep olur. Kuruyan hava nefes bozukluklarına ya da uyurken rahatsız olmanıza yol açar. Bu sebeple bir kase su ya da ıslak bir havluyu kalorifer peteği üzerine koyarak havayı nemlendirebilirsiniz. 
 • Evde ısıtmada kullanılan kömür ve odun gibi yakıtlar evdeki havanın kirlenmesine yol açar. Temizlik için kullandığınız kimyasallar, merkezi ısıtma-soğutma sistemleri ve nemli mobilyalar da bu kirliliği etkileyen unsurlardır. Bu gibi durumlar yaşıyorsanız pencere ve kapıları açarak evi havalandırabilir, mutfak ve banyolarda bulunan havalandırma fanlarını kullanabilir ya da hava temizleyici cihazlardan satın alabilirsiniz. 
 • Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız sokaktaki hava özellikle kış aylarında daha da kirlenir. Özellikle bebeğinizin organlarının oluşmaya başladığı ilk 3 aylık dönemde bu kirli havayı teneffüs etmemek adına daha az dışarı çıkmaya özen göstermelisiniz. 
 • Ayrıca şehir şebeke suyunu içmek ya da yemek yapmak için kullanmamanız birçok uzman tarafından önerilmektedir. Bu sebeple güvenliğinden emin olduğunuz suları kullanabilir ya da su arıtma cihazı tercih edebilirsiniz. 
 • Toplum olarak sarılmayı, tokalaşmayı, öpüşmeyi seven bir milletiz. Ancak nezle, soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının bu şekilde bulaştığını unutmamalı ve bir süreliğine bu davranışlardan uzak durmalısınız. 
 • Her ne kadar hava kirliliğinden söz etmiş olsakta açık havada yürüyüş hamileler için önerilen egzersizlerin başında gelir. Havanın soğuk olmasını bahane etmeden günlük 1 saatlik yürüyüşler hem kilo kontrolü hem de hareketsizlikten oluşan dolaşım problemleri için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sebeple özellikle D vitamini de alabileceğiniz güneşli havaları gördüğünüzde mutlaka yürüyüş yapmalısınız. Yürüyüşün yanı sıra hamile yogası ya da hamile pilatesini de spor rutininize ekleyebilirsiniz. 
 • Eğer kış için bir tatil programınız varsa bunun için tavsiyemiz 2000 metre üstünde oksijen yetersizliği olabileceği için gideceğinizin yerin rakımını önceden öğrenmeniz olacaktır. Kayak gibi kar sporlarından uzak durmalısınız. 
 • Hamilelik sürecinde cildiniz daha da hassas bir hale gelecektir. Buna bir de soğuk hava eklenirse cildinizde kuruyup çatlamalar olabilir. Bu durum sizi enfeksiyonlara açık hale getireceği için soğuk su yerine ılık su kullanmalı ve cildinizi nemlendirmelisiniz. 
 • Toplu taşıma kullanmak zorundaysanız veya işyerinizde üst solunum yolu hastalıklarından birini geçiren varsa maske kullanmalı ve kişisel hijyeninize özen göstermelisiniz. 
 • Tüm dikkatinize rağmen yine de hasta olmuş olabilirsiniz. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken doktorunuza danışmak olmalıdır. Onun tavsiye edeceği ilaç ve vitaminleri kullanmalı, bol bol istirahat etmeli, C vitamini almalı ve bol sıvı tüketmelisiniz. 

Kış Aylarında Hamileler Nasıl Giyinmelidir?

Kadınların belki de her dönem zorlandıkları konulardan biri giyimdir. Buna bir de hamilelik ve mevsim şartları eklendiğinde biraz zorlanmanız son derece doğaldır. Kış gebeleri için önerilerimiz şunlar olacaktır: 

 • Tek parça yapılmış hamile kıyafetleri yerine birkaç kat ince giysileri tercih edebilirsiniz. 
 • Kış mevsimine uygun, ısı kontrolü olan, terletmeyen aynı zamanda üşütmeyen, hareket etmenizi kısıtlamayacak koton, pamuk gibi sağlıklı kumaşlardan yapılmış kıyafetleri gardrobunuza ekleyebilirsiniz. Polyester ve sentetik kumaşlardan üretilmiş giysilerden uzak durmalısınız. 
 • Eğer alerjiniz  yoksa yünlü giysileri de tercih edebilirsiniz. 
 • Ayaklarınızı hem sıcak tutacak hem de sizi rahat ettirecek ayakkabılar tercih etmelisiniz. Bununla birlikte kış aylarının bir diğer tehlikesi de ıslak ve kaygan zeminlerdir. Düşme gibi risklerle karşılaşmamak için düz ve kaymaz tabanlı ayakkabılar kullanmalısınız. 
 • Siyah yerine daha renkli kıyafetler hamile güzelliğinizi ortaya çıkarırken moral açısından da size olumlu bir etki yapar. Bu sebeple hamile gardrobunuz için alışveriş yaparken bu tarz kıyafetler tercih edebilirsiniz. 

Her mevsimin kendine has güzellikleri ve zorlukları vardır. Bu sebeple bulunduğunuz durumu kabul eder ve keyfini çıkarmaya karar verirseniz kış aylarında hamilelik düşündüğünüz gibi zor geçmeyecektir. Bu sebeple gerekli dikkati göstermeniz sizin ve bebeğinizin gelişimi için yeterli olacaktır. Ama tüm bu özene karşılık hastalık riski her zaman vardır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız doktorunuza danışmadan hareket etmemeli, başkasının tavsiyesiyle takviye edici ilaçlar almamalısınız. Bunu yerine doktorunuzun tavsiyesine uymalı, sağlıklı, dengeli, yeterli beslenmeli ve egzersizlerinize devam etmelisiniz. 

10 Maddede Kış Hamileliği: https://www.bebek.com/10-maddede-kis-hamileligi/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.