12_aylik_bebek_gelisimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

YouTube video

12 Aylık Bebek Neler Yapar?

 • Eşyalara tutunarak ya da tutunmadan yürüyebilir.
 • El çırpma oyunu oynayabilir ya da el sallayabilir.
 • Bir bardaktan kendi başına bir şeyler içebilir.
 • Ayakta destekli ya da desteksiz durabilir.
 • Anne baba diyebilir, hatta birkaç kelime daha söyleyebilir.
 • Kendince garip bir dilde konuşabilir.
 • Top oynayabilir, topu size geri yuvarlar.
 • İşaretler olmadan oluşan sözlü emirleri anlayıp, uyabilir.

12 Aylık Bebek Gelişimi videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

12 Aylık Bebek Beslenmesi

 

YouTube video

Bebeğinizin ilk yaşından sonraki diyetinde şunlara dikkat ediniz.
• Her ısırık sayılır. Bebeğinizin sınırlı bir kapasite ve doyma noktaları vardır. Bu nedenle vereceğiniz her lokmanın onun için besleyici olmasına ve boşa yer kaplamamasına özen gösterin.
• Her kalori eşit değildir. Bir çikolata parçasındaki 100 kalori bir muzdaki 100 kaloriye eşit değildir.
• Öğün atlamak risklidir. Bu bebeğin ihtiyacı olan besin alımını azaltır. Düzgün aralıklarla yemek yememek, çocuğun günlük enerjisini azaltacağı için onu sinirli ve huysuz yapar. Bunun nedeni düşmüş kan şekeridir.
• Verim etkilidir. Kilo sorunu genelde çocuklukta başlar. Eğer bir bebek istenmeyen kilolar alıyorsa bunun çözümü diyet yaptırmak değildir. Besin seçimine dikkat etmek önemlidir. Kalorisi az ama besin değeri yüksek olan besinler iyidir (meyve, sebze, tahıl ürünleri).
• Karbonhidratlar kompleks bir konudur. Karbonhidratlar, şeker ve nişasta bebeklerin favori besinleridir. Çoğu bebek balık ve eti geri çevirirken, karbonhidratlı besinlerden vazgeçemez. Karbonhidratlar basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kompleks karbonhidratlar kalorinin yanında vitamin, mineral, protein ve lifte sağlarlar (tam tahıl ekmekleri, fasulye, bezelye, meyve sebze). Basit olanlar ise basit şeker ve bal olarak bilinir ve kalori dışında çok az şeye sahiptirler.
• Şeker sadece problemdir. Kaloriden başka hiçbir şey sağlamaz, çocuğu doyurur ve başka besinler için yer bırakmaz. Ayrıca şeker bakterilerin üremesi için zemin hazırlar ve diş çürüklerine yol açar. Şekerleri bebeğinizden uzak tutun. Şeker olmaması demek tatlı yok demek değildir. Bebeğinize kek ve kurabiyelerden verebilirsiniz.
• Ailece yeme alışkanlığı edinin. Bebeğin ve sizin yararınız için tüm ailenin sağlıklı beslenmesini sağlamalı ve ona iyi bir örnek olmalısınız.

Bu dönemde bebeğiniz hareketlendiği için sık sık susayabilir, özellikle 12. ayı yaz aylarına denk geldi ise, sürekli su vermeyi ihmal etmeyin. Kendi kendine artık bir bardaktan su içebilir, bu nedenle alabileceğiniz ürünleri alışveriş önerilerimizde bulabilirsiniz.

1 yaş bebek beslenmesi için tıklayın.

2 yaş bebek beslenmesi için tıklayın.

3 yaş bebek beslenmesi için tıkayın.

12 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?

12 aylık erkek bebek ortalama 10000 gr, 2 aylık kız bebek ise ortalama 9600 gr ağırlığındadır.

12 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır?

 • 12 aylık kız bebek boy alt sınırı: 66
 • 12 aylık kız bebek boy üst sınırı: 81
 • 12 aylık erkek bebek boy alt sınırı: 69
 • 12 aylık erkek bebek boy üst sınırı: 83

YouTube video

12 Aylık Bebek Oyunları

Bebeğiniz bu dönemde doldurma ve çıkarma oyunlarını çok sever, bir kutunun içerisine oyuncaklarını doldurabilir, sonra onları birlikte çıkarabilirsiniz.

Bu dönemde bebeğiniz şekil eşleştirme gibi küplü oyuncaklarla oynamaya başlayabilir.

Yürümeye yeni yeni başladığından ilk adım oyuncaklarıyla oldukça fazla eğlenecektir.

Unutmayın, oyun zamanlarını birlikte geçirmek çok önemli… Bu sayede zihinsel gelişimlerini desteklerken, aynı zamanda sosyal gelişimini de destekleyebilirsiniz.

12 Aylık Bebek Doktor Kontrolü

• Bebeğin kilo, boy ve baş çevresinin ölçülüp, gelişim tablosuna işaretlenmesi.
• Fizik muayene, bebeğin varsa önceki problemlerinin kontrolü.
• Büyümenin değerlendirilmesi. Doktor bebeği bir takım testlere tabi tutar. Bu şekilde onun kendi başına oturup oturamadığına, tutunup kalkabilmesine, tutunarak yürümesine, objelere ulaşıp yakalamasına, ismi söylenince reaksiyon göstermesine bakar, kendini besleyebilmesine ve bardağı tutabilmesine, sosyal oyunlara katılımına ve çevresi ile iletişimine bakar.
• Önünüzdeki aylarda neler bekleyeceğiniz konusunda bilgiler verilir: Besleme, uyku ve güvenlikle ilgili.

Geçmiş aylarla ilgili sorularınız ya da önünüzdeki aylarla ilgili merak ettiklerinizi sormanızın tam zamanıdır.

Birçok doktor sağlam çocuk kontrollerinde bu ayı izleme takvimine dahil etmezler. Eğer bir sonraki kontrole kadar bekleyemeyecek bir durum olursa doktorunuza danışın.

Eviniz 12 Aylık Bebeğiniz İçin Hazır Mı?

Bebeğinizin ayaklanmaya başladığı bu dönem, evinizin de onun gelişimine ayak uydurması gerekir. Yürümek için heveslenen minik meraklının, zarar görebileceği her türlü sivri köşe, ocak, kapı aralıkları gibi konularda önlemlerinizi almanız gerekmektedir.

Bu önlemler için özel geliştirilen birçok ürün var. Özellikle eviniz merdivenli ise, mutlaka güvenlik kapısı almanız gerekmektedir.

Alışveriş Önerisi – Satın Alın

12 aylık bebeğiniz artık kendi kendine su içmek konusunda kendini geliştirecek. 🙂 Bu nedenle alıştırma bardakları en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir.

Şimdi Sıra Sizde – Yorum Yazın

12 Aylık bebeğinizi nasıl büyütüyorsunuz? Bu ay içerisinde yaşadığınız sorunlar nelerdi? Nasıl üstesinden geldiniz? Diğer anneler için, yorumlarınızı bekliyoruz.

Beğenip Paylaşmayı Unutmayın!

Diğer annelerin ve anne adaylarının da okuyup bilgilenmesi için 12 aylık bebek gelişimi konulu makalemizi beğenip paylaşmayı unutmayın!

Post navigation

 • Oğlum 11.5 aylık..motor gelisimi iyi..tutunmadan ayakta birkaç saniye durabiliyor.sıralıyor…emekliyor..ancak bazı şeyleri öğrenmekte zorlanıyor veya öğrenemiyor…al-ver yapıyor..hayırı anlıyor ve duruyor..sosyal gülümsemesi göz kontağı var..ama baybay,gel gel,alkış gibi şeyleri bir türlü öğrenemedi. Bunlar düşündürüyor beni..danısmak istedim..teşekkür ederim🙋‍♀️

  • Merhaba , Hatice hanım … aynı şeyleri bizde oğlumla yaşıyoruz tıpa tıp aynı .. demek ki yalnız değiliz.. bende çok merak ediyorum neden yapmadığını bay bay , alkış vs.. ilgilenmiyor da değiliz yani

   • Yorumlarınızı okuyunca şaşırdım bayağı ve cevaplamak istedim. Baybay yapmıyor diye strese girildiğini ilk defa duyuyorum. Zamana bırakın ve en önemlisi stresi bırakın lütfen.. sadece sevgi verin birşey öğretmeye çalışmayın. Kendisi stressiz bir sevgiyi hissettiğinde heerşeyi yerli yerince ve kendi öğrenme hızında öğrenir zaten. Her çocuğun biyolojik ritmik dengesi farklıdır. Selamlar..

 • Oğlum 10 gun sonra 1 yaşını dolduruyor. Gelişimi cok güzel Allaha şükür Sanirim kilolu olması nedeniyle emeklemedi henüz . Gerçi kızımda 3 yaşında oda emeklemeden yürümüştü 1 yasini doldurduktan bir kac gun sonra…. Oglum şimdi Alkış , bay bay, çak yapiyo. Gel diyor. Uuu sesini çıkartmayı cok seviyo helede birşey onu heyecanlandırdığı zaman oyun oynadugimiz zaman cok güzel izliyor ve aynı şeyleri taklid ediyor , elindeki eşyayı ver deyince uzatıyor veriyor gibi yapıp ama vermiyor elindeki yiyeceği bana da yediriyor. Ulaşmak istediği şeyi parmak işaretiyle gösteriyor. Yürümeye pek bi hevesli fakat kendi başına tutunup bir yerlere kalkmadı daha. Surekli yürütmemizi istiyor ellerinden tutup bakalim biran önce yurumeyi ogrensede ablasıyla oynasa diyorum. Sağlıkla büyüsünler zamanın ne kadar hızlı geçtiğini çocuklarımın hızla büyümesinden anlıyorum. Bugunlerinj cok ozleyecegimi bilsem de simdi biran önce ablasıyla evde koştursun istiyorum.

  • Merhaba suan 10 gün sonra yaşına girecek kızım var yazdıklarınız da bizi tarif etmişsnz resmen. Emeklemiyor tutunarak ayakta duruyor elinden tutup yürütmek istiyor.. Sizin yazdıgınız neredeyse 1 sene olmuş suan ne durumdasınjz nezaman emekledi nezaman yürüdü bebişinz

Bir yanıt yazın

Bebeğiniz İçin Vitamin ve Mineral Deposu Olan Besinler

Bebekler İçin Karadut Özü ve Faydaları

Anneler İçin; Avokadolu Smoothie Bowl Tarifi!