sezaryen-dogum-sonrasi-cinsel-yasam

Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Sezaryen doğumdan sonra, kadınların çoğu, birkaç hafta ya da ay süresince, cinsel yaşama geçmek istemez. Hastanede geçen zaman, doğum evresi, bebeğin eve geldikten sonraki bakım süreci derken, ebeveynlerde bir yorgunluk belirtisi olur. Tabi bu sebeplerde, cinsel hayatı arka plana atabilir.

Sezaryen Doğumdan Sonraki İyileşme Süreci

Bebeğinizi, cerrahi işlemle doğurmuş olsanız bile, rahminizin toparlanarak, kendi boyutuna dönerken, vajinal kanamalarınız da devam ediyor olacaktır. Kadının, rahim ağzının kapanması, yaklaşık olarak 6 haftayı bulmaktadır. Rahmin, vajinaya bağlanan boyun şeklindeki kısmının (serviks), güvenli bir cinsel ilişki için kapatılması gerekir. Aslında hem normal hem de sezaryen doğumdaki bedensel iyileşme, birbirine benzerdir. Buna rağmen, cerrahi operasyon geçiren kadınların, karın bölgesindeki kesi yerinin iyileşme süreci bu benzerliği biraz farklılaştırır. 

Ameliyat yerinin iyileşmesi, 6 hafta kadar sürebilir ve biraz ağrı hissedilebilir. Bunun yanında bazen de operasyon sonrasında birkaç ay uyuşma ya da karıncalanma şikayetleri oluşabilir. Ağrılar artmadığı ya da başka belirtiler gözlemlenmediği sürece bunlar normaldir.

Cinsel ilişki yaşarken, karnınızda herhangi bir şekilde baskılamayacak, pozisyonları denemeniz sizin için daha iyi olacaktır. İlk anda endişe duymanız oldukça normaldir. Ancak fiziksel olduğu kadar, zihinsel olarak da rahatlamanız, bu deneyiminize olumlu etki yapacaktır. Bunun yanında, partnerinizin de size yardımcı olması bu süreçte çok önemlidir. Birbirinizle konuşmak, vücudunuzu masajla rahatlatmak ve ön sevişmeyi yapmak, sizi, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak cinsel ilişkiye hazırlayacaktır. Eşinizle ilişkiye girdiğinizde, beklenmedik derecede ağrı çekiyorsanız, doktorunuzla iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Sezaryen Doğumdan Ne Kadar Zaman Sonra Cinsel İlişkiye Girilmelidir?

Birçok kadın bunun için dört ila altı hafta beklemektedir. Bu doğum yönteminde, normal doğumdaki kadar kanama görülmese de rahim ağzının tam olarak kapanması, yaklaşık olarak altı hafta kadar sürebilmektedir. Kadınları bazıları, diğerlerine nazaran, kendilerini daha çabuk toparlayarak, cinsel yaşama hazır hale gelebilirler. Ancak bu konuda endişeliyseniz, doktorunuzdan konuyla ilgili bilgi alarak, onun onayıyla hareket edebilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Eski Cinsel Yaşama Dönmede İpuçları

 • Cinsel hayatın eski düzenini alması konusunda, karşılıklı olarak, eşlerin, sabırlı olması çok önemlidir. Öncelikle bu durumun, kalıcı bir problem olmadığı bilinmelidir. Endişe edilmeden, konu hakkında uzmanından bilgi alınmalıdır.
 • Eşlerin, birbirine, saygı ve sevgi çerçevesinde hassas bir biçimde yaklaşmaları önerilir. Var olan sorunların konuşarak çözülmesi, hoşgörülü ve iyimser tavırlar sergilemeleri ve küçük sürprizler yaparak birbirlerini mutlu etmeleri, iletişimin artmasında önemli detaylardır.
 • Ev içerisinde, eşlerin birbirlerine olan yardımları, yorgunluğun ve uykusuzluğun giderilmesinde, büyük öneme sahiptir. Bu yüzden, ev işleri ve bebek bakımı konularında görev paylaşımı yapılmalıdır.
 • Doğum sonrasında, eşinizde, lohusalık sıkıntıları ve cinsel ilişkide isteksizlik belirtileri varsa, konuyla ilgili bir uzmana danışabilirsiniz.
 • Eşler birlikteyken, sadece cinsel ilişki moduna odaklanmak yanlış olabilir. Burada en doğrusu, eşlerin birbirine, sevgiyle yaklaşmaları olmalıdır. Birlikte ılık bir duş almak, yavaş hareketlerle birbirine dokunmak ve okşamak, en sevdiğiniz şarkı eşliğinde sarılarak dans etmek ve romantik anlar geçirmek, çiftler için yakınlık kurmada önemli şeylerdir.
 • Doğum sonrasında, eşinizin aldığı kilolar, onu rahatsız edebilir ve bedeninden rahatsız olabilir. Böyle bir durumda, eşinizle konuşarak, onun bu kaygılarını gidermeli ve ona destek olmalısınız. Birlikte yürüyüşe çıkabilir ve düzenli egzersizler yapabilirsiniz.

Kegel Egzersizleri Sizi Rahatlatacak

Bu egzersizler, toparlanma süreci ve tekrardan cinsel yaşama dönüşte size yardımcı olabilecek en önemli şeylerden biridir. Kegel, rahim, mesane ve bağırsakları destekleyen kasları güçlendirmede birebir egzersizlerdir. Sezaryen doğum yapan kadınlar, normal doğum yapanlara nazaran bu egzersizleri daha kolay yapabilirler. Bu alıştırmaları, pelvis taban kaslarınızı tespit ederek başlayabilirsiniz. İdrar akışı ve gaz çıkışını durdurmak için kasılan kaslar pelvik taban kaslarıdır.

Bu kasların yerini bulan anneler, önce sık-gevşet sonra tut-bırak şeklindeki üçer saniyelik egzersizlerle yapılmalıdır. Bu hareketleri yaparken nefes alıp vermek çok önemlidir. Her gün 3 set halinde ,10 ya da 15 defa yapılması önerilir. Bu egzersizleri, oturarak ya da yatakta uzanırken de uygulamak mümkündür. Bu alıştırmaları, sürekli olarak yapmak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek, sonrasında idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. 

Kegel egzersizleri, vajinal kasları güçlendirerek ve partnerinizle olan cinsel yaşamınızda kolaylık sağlayabilmektedir. Egzersizlerin uygulanması konusunda ya da konuyla ilgili merak ettiklerinizi, doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuzun sağlıklı yönlendirmeleri neticesinde, pelvik kaslarınızı daha iyi tanıyabilir bununla beraber bu alıştırmaları daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Düzenli olarak uygulanan kegelin faydaları, 1-2 ay içerisinde kendini gösterecek ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. 

Sezaryen Doğumdan Sonra Oluşabilecek Yan Etkiler

Kadınlar, doğumdan sonra, birkaç hafta boyunca, karın bölgesinde ağrı hissedebilir. Cinsel ilişkiye girmeden önce, rahim ağzının eski haline dönerek toparlanması için biraz zaman geçmelidir. Sezaryen operasyonu geçiren annelerin, enfeksiyon ve diğer belirtilere dikkat etmesi gereklidir. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Şiddetli hissedilen ağrılar
 • İdrar sızması
 • Yüksek ateş
 • Vajinadan gelen fazla kanama
 • Ameliyat yerinde, kötü kokulu akıntı, şişme ya da kanama
 • Nefes darlığı çekme
 • Bacakların alt kısmında ağrı veya şişme
 • İdrar yaparken ağrı hissetme
 • Yoğun baş ağrıları ve bu ağrıların uzun sürmesi
 • Kaygı bozukluğu, depresyon halleri ve panik olma durumları
 • Vücutta kızarıklık ya da kurdeşen gibi problemlerin görülmesi

Hangi Durumlarda Doktora Gidilmeli?

Sezaryen doğumdan sonra, kadınlarda, birtakım istenmeyen durumlar oluşabilir. Kanama, akıntı ya da rahatsız edici boyutta ağrılarınız varsa, doktorunuzla iletişime geçmeniz faydalı olacaktır. Doğum sonrasında, partnerinizle, ilk kez cinsel ilişkiye girmek, biraz endişe verici olabilir. Vajinal salgıyı azaltabilen, emzirme ve regl döngüsünün düzene girememesi de buna etken olabilir.

Bu süreci aşabilmek ve cinsel ilişkinin düzene girebilmesi için, partnerinizle ön sevişme zamanlarını arttırın. İlişki sırasında, kayganlaştırıcı kullanmak yardımcı olabilir. Bunun yanında, sevişme ve cinsel ilişkide, kesi yerinizi korumaya özen gösterin. Eğer ameliyat yerinizde, ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi belirtiler gözlemlerseniz, doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Sezaryen doğum sonrasında, eşlerin, cinsel yaşama geri dönmesinde, belirli ve doğru bir zaman aralığı yoktur. Rahim ağzının ve ameliyat yerinin iyileşmesi için, sadece biraz zamana ihtiyaç olacaktır. Tabi , kadınlar da kendilerini, rahat ve güvende hissettikleri anı bekleyerek, partnerleriyle olan cinsel yaşamlarına mutlu bir dönüş yapacaktır.

Sezaryen doğum hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz: 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Postpartum Nedir? Belirtileri, Nedenleri Nelerdir?

Sezaryenden Korkmayın!

Meme Ağrısı Nasıl Geçer?