keci-sutu-anne-sutune-yakin-midir

Keçi Sütü Anne Sütüne Yakın mıdır?

Her canlının bir anneye ihtiyacı vardır. Yavrularının ilk adımlarını, gelişimini ve gelişimine bağlı olarak beslenmesini sağlayan ilk canlı annedir. Bebeğinizi dünyaya getirdikten sonra ve sonraki süreçte, yavrunuzun yeterli miktarda anne sütü almasını sağlarsınız. Keçilerin de ilk doğduklarında annelerini kokusundan tanıyarak anne memesine yönelmesi, tıpkı insanlardaki doğum anına benzer.  Anne sütünün ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki, keçi sütü anne sütüne yakın mıdır? Bebeğe nasıl bir fayda sağlar? Bir bakalım.

Keçi Sütü Bebekler için Zararlı mıdır?

Keçi sütü anne sütüne yakın mıdır? Sorusuna geçmeden önce, keçi sütünün bebeklere zarar verip vermediğini öğrenmemiz gerekir. Bazı besinlere geçiş çok uzun zaman alabilir. Bebekler ilk 6 aylık süreçten sonra yavaş yavaş ek gıdaya geçerken yoğurt ile bir başlangıç yapabilir. Yoğurt inek sütünden yapıldığı halde inek sütü içmeleri pek faydalı bir hareket değildir. 

Tıpkı inek sütünde olduğu gibi bebekler keçi sütünü 12. aydan itibaren alabilmektedir. Bunun nedeni bebekte oluşabilecek laktoz ve alerjilerin bebeğe zarar vermesi. Anne sütünü yeteri kadar almış ve artık 12. aya gelmiş bebeğiniz için keçi sütü deneyebilirsiniz. Doğru zamanda tanıtacağınız keçi sütünün bebeğinize bir zararı olmayacaktır.

Keçi Sütü Vitaminler Yönünden Oldukça Zengin Bir Süttür

Bebekler anne sütünden gerekli vitaminleri alarak, doğumdan sonraki gelişimlerini tamamlarlar. Gelişimlerinin ergenliğe kadar devam ettiğini ve bebeklik döneminde iyi beslenmeleri gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle anne sütünden sonraki süreçte keçi sütü gibi vitamin kaynağı sütleri içmeleri ya da yoğurt olarak kullanmanız oldukça önemlidir.

Potasyum, protein, kalsiyum, A, D ve B vitaminleri keçi sütünde yüksek oranda bulunur. Bu vitaminler bebeğinizin kemik ve diş gelişimlerine oldukça katkı sağlar.

Keçi Sütü Anne Sütüne Yakın mıdır?

Anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri içerir. Anne sütünü iyi bir şekilde almış çocukların vücutları her zaman hastalıklara karşı daha dirençlidir. 

Anne sütü keçi sütüne oranla daha fazla yağ ve laktoz içerir. Yağ bebek için büyük bir enerji kaynağıdır. Anne sütündeki laktoz aslında karbonhidrattır. Bu karbonhidrat bebeklere enerji ve tokluk hissini verirken, ne yazık ki şişlik yaparak bebekte gaz oluşumunu da tetikleyebilir. 

Proteinler, mineraller ve çok sayıda vitaminler de anne sütünde yüksek oranda bulunur. Anne sütünün bu kadar faydalı olmasının üzerine; anne sütünden sonraki süreçte bebeğe keçi sütü vermek isteyen kişilerin; keçi sütü anne sütü kadar faydalı mıdır? Ne gibi benzerlikleri vardır? Soruları sorması gayet normaldir.

Keçi sütü de anne sütü kadar vitamin içeriğine sahip olduğu için anne sütüne yakındır. Hatta uzmanlara göre anne sütüne en yakın süt, keçi sütüdür.

Keçi sütünün faydaları, anne sütünün faydaları kadar saymakla bitmez fakat bazı yararlarına bakabiliriz.

 • Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, destekler.
 • Balık yiyemeyen bebekler için fosfat açığını giderir.
 • Kemik ve diş gelişimini destekler.
 • Bebek için önemli olan bağışıklık sistemini güçlendirerek sindirimi kolaylaştırır.
 • B1 ve B2 vitaminlerini içerir.
 • Enfeksiyonlara karşı bebeğin vücudunda koruyucu bir kalkan oluşturur.
 • Süt alerjisine neden olan beta kazein gibi maddeleri diğer sütlere oranla daha az taşır. Bu nedenle bebekte süt alerjisi riskini düşürür.
 • İnek sütü ve diğer sütlerden daha fazla oranda vitamin ve magnezyum içerir.

Keçi Sütü Anne Sütüne Yakın mıdır?

Keçi Sütü Ve Anne Sütünün Benzerlik Gösterdiği Noktalar

Keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğunu kanıtlayan örnek değerleri sizler ile paylaşıyoruz.

Her 100 gram ’da Anne Sütü Keçi Sütü
Demir %0 %0
Kalsiyum  %3 %13
C Vitamini %8 %2
A Vitamini  %4 %4
Protein  1 g. 4 g.
Karbonhidrat  7 g. 4 g.
Sodyum  17 mg. 50 mg.
Kolesterol  14 mg. 11 mg.
Toplam Yağ 4 g. 4 g.
Kalori  70 69

Keçi Sütünün Bebeğe Olası Zararları

Anne sütü kadar faydalı ve anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğundan bahsettik. Fakat keçi sütünün de bebekte alerji ya da sağlık sorunlarına kadar gidecek olası zararları mevcuttur. Bu konuda ebeveynlerin oldukça dikkatli olması gerekir.

Keçi sütünü sadece tek bir besin olarak kullanmak bebeğinize zarar verecektir. Bu nedenle ek olarak ya da yoğurtlarından faydalanarak kullanmak çok daha faydalı bir hareket olabilir.

 • Keçi sütünün fazla alınması ya da tek bir besin olarak kullanılması; bebeğin anemi ve demir eksikliği yaşamasına yol açabilir.
 • Alerji oranı her ne kadar düşük olarak bilinse de bebeğiniz süt ürünlerine alerji oluşturuyorsa keçi sütüne de oluşturabilir demektir.
 • Yağ oranı anne sütü kadar çoktur fakat doymuş yağ oranı bebeğin kaldıramayacağı kadar fazladır. Bu nedenle böbrek üstü bezlerde sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Bebeğiniz için Keçi Sütü Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Keçi sütünün bebeğinize faydası olduğu kadar, yanlış ve fazla kullanımda zararı da olabileceğini unutmayın. Keçi sütü ya da yoğurdu seçerken bunlara dikkat etmelisiniz.

 • Bebeğinizin keçi sütü alabilecek aya ve yaşa geldiğine dikkat edin.
 • Bebeğinizin bünyesi oldukça alerjik ya da inek sütüne alerji veriyorsa keçi sütü vermekten kaçının.
 • Öncelikle doktorunuza başvurarak yavrunuzun keçi sütü alıp alamayacağını sorun.
 • Anne sütünü bırakır bırakmaz bebeğinizi keçi sütüyle tanıştırmayın. 
 • Keçi sütünü ya da keçi sütü içeriklerini yalnızca destekleyici öğün olarak kullanın. Yani bebeğinize sadece keçi sütü vermeyin. Keçi sütü tek bir öğün olamayacağı için, aldığı besinlerin ya da pürelerinin içinde az miktar bulundurun.
 • Doğal bir keçi sütünde çok fazla vitamin ve alerjik belirtiler ortaya çıkabileceği için, doğal süt seçimlerinizi doğru yapın.
 • Katkı bulunan hazır süt ya da keçi sütlü mamalardan uzak durun.
 • Ürünlerin son kullanma tarihlerini dikkate alın ve uygun koşullarda saklayın.
 • Taze tüketmeye özen gösterin.

Keçi sütü anne sütüne yakın mıdır?  Sorusuna uzmanların yanıtı evettir. Keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğunu belirten uzmanlara göre; vitamin bakımından çok yüksek değerlere sahip olan keçi sütü, bebeklerde 12 ay ve sonrasında kullanılmalıdır. Olası yan etkiler ve hastalık gibi durumların ortaya çıkabileceğini unutmadan kullanmanızı öneririz.

“Bebeklerde Keçi Sütü Kullanımı” Konulu yazımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Bebeklerde Keçi Sütü Kullanımı: https://www.bebek.com/bebeklerde-keci-sutu-kullanimi/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Doğum Sonrası Lekeleri Nasıl Geçer?

Bebeğinizin İlk Anları

Hamilelik Sonrası Oluşan Benler